Kordoba

KordobaWprowadzenie

Wprowadzenie

Dostaliście kiedyś prezent w formie kilku pudełek powkładanych mniejsze w większe, z niecierpliwością czekając na to co znajduje się najgłębiej? Jeśli tak to doskonale wiecie o jakim wrażeniu mówię i właśnie to wrażenie idealnie odzwierciedla przeżycia jakie czekają na nas w Kordobie. To miasto to prezent, który zostawiły dla nas trzy potężne kultury – chrześcijańska, muzułmańska i żydowska przenikając się wzajemnie w architekturze, historii, gastronimii, muzyce, tańcu i rytmie serc mieszkańców, a największe bogactwo znajdziemy w najskrytszych zakątkach. Nie wszystko tutaj jest takie jakie wydaje się za pierwszym razem, nie wszystko da się przewidzieć i zrozumieć, polecam więc zapomnieć się na te kilka dni i wtopić całą duszą w tutejszą atmosferę...

Informacje ogólne

Kordoba to stolica prowincji o tej samej nazwie. Otaczają ją rejony: Málaga, Ciudad Real, Granada Jaén i Bajadoz. Znajduje się nad brzegiem rzeki Guadalkiwir w regionie autonomicznym Andaluzja w Hiszpanii. Język urzędowy to podobnie jak w całym kraju hiszpański, a walutą jest euro.

Geografia i historia

Historia

Jak wiele hiszpańskich miast Kordoba również została założona przez Rzymian, co zauważa się po dziś dzień w niepowtarzalnej architekturze. W tamtych czasach była punktem strategicznym i handlowym o wysokiej randze, gdzie każdego dnia kupcy inwestowali w oliwę z oliwek, zboże i wino. Następnie miasto zostało podbite przez plemiona Wandalów, a w 711 r. przeszło pod panowanie arabskie. W 756 r. władca muzułmański Abd al-Rahman I ogłosił Kordobę stolicą terytorium Al-Andalus i rozpoczął budowę ogromnego meczetu Mezquity. Przez kolejne lata i rządy następujących po sobie władców miasto przeżywało swój złoty okres zamieniając się w pełną życia, bogactwa i przepychu metropolię. Szczególny ślad zostawiły lata panowania potężnego i bezwzględnego Al-Mansour, któremu udało się podbić prawie cały Półwysep Iberyjski. Legenda głosi, że kazał on przetransportować z Santiago (rejon Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii) wielkie dzwony i zamontować je w Kordobie jako lampy. Po śmierci okrutnego władcy Kordoba zaczęła podupadać, aż w 1031 r. nastąpił rozpad całego kalifatu w wyniku wojen między pleminami Almohadów i Almorávides. Miasto stało się jednym z państewek zwanych taifa. Pierwszym niepokojącym sygnałem dla świata arabskiego był podbój Toledo w 1085 r., a ostateczny upadek potęgi Al-Andalus nastąpił po konkwiście królów katolickich w 1236 r. Na początku utrzymywało swą handlową rolę transportując sukna i jedwabie jednak prześladowania religijne oraz liczne epidemie spowodowały załamanie Kordoby aż do XIX w. Obecnie to miasto z dużym potencjałem, bogatą historią i rozwijającą się turystyką.

Kultura i zwyczaje

Region Andaluzja to zupełnie inny świat niż pozostała część Hiszpanii. Ma swoją, piękną i głęboko zakorzenioną kulturę. Co ją charakteryzuje?

Akcent! – pierwszym, co rzuca się w oczy, a raczej w uszy, jest specyficzny akcent, którym posługują się mieszkańcy Andaluzji. Nawet jeśli ktoś wcześniej uczył się hiszpańskiego, może mieć na początku problemy ze zrozumieniem dialektu, gdyż tutaj... nie wymawia się litery 's' na końcu wyrazów. Także zamiast 'gracias' usłyszymy 'graciaa', a zamawiając dwie kawy 'do café' w miejsce 'dos cafes', jednak można się do tego przyzwyczaić, a z czasem sami możemy zacząć tak mówić.

Flamenco – to jeden z nieodłącznych symboli Andaluzji. Tutaj narodził się ten taniec i ta muzyka pełna pasji i emocji, gdzie tancerze wirują w rytm castañuelas. Styl ten został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Swoje początki datuje się na lata 60. XX w. Z czasem flamenco zaczęło ewoluować i nabywać wpływów latynoamerykańskich. Obecnie wyróżniamy mnóstwo odmian tego tańca.

Tapas – czyli małe przekąski serwowane wraz z winem lub piwem w niezliczonych barach w całej Hiszpanii. W Andaluzji najbardziej znane to tortilla de patatas, salmorejo lub berenjenas.

Wpływy muzułmańskie – W 711 r. na Półwysep Iberyjski dotarli arabowie, zajęli całą jego przestrzeń, jednak największy wpływ odzwierciedla się w rejonie Andaluzji. Tutaj każde większe miasto może poszczycić się majestatycznym zamkiem – twierdzą Alcazaba, która służyła jako punkt obronny, strategiczny i mieszkalny. Również same ułożenie ulic i liczne zabytki przypominają arabską przeszłość – ślady dawnego miasta mediny, fragmenty murów, meczety przerobione na kościoły lub gorące łaźnie. Ponadto w wielu restauracjach oraz targach możemy po dziś dzień natknąć się na herbaciarnie lub potrawy z uboju halal, przyrządzane przez imigrantów z Maroka.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.