Toruń

ToruńCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:

Stare Miasto | Rynek Staromiejski | Ratusz Staromiejski | Dwór Artusa | Pomnik Mikołaja Kopernika | Osiołek | Kamienica Pod Gwiazdą | Katedra Gotycka św. Janów | Kościół Mariacki NMP | Pomnik Flisaka | Planetarium | Zamek Krzyżacki | Nowe Miasto z Rynkiem Nowomiejskim | Teatr Lalek | Muzea Piernika | Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika 

 

Stare Miasto

Co zobaczyć w Toruniu? No cóż! Mówiliśmy, że jest to magiczne miejsce, prawda?! No właśnie, dlatego to w Toruniu każdy znajdzie coś dla siebie, by poczuć się „magicznie”. Czas więc zacząć wycieczkę po jednym z najpiękniejszych miast w Polsce i przedstawić najbardziej wyjątkowe i warte zobaczenia atrakcje Torunia. Nie będziemy pewnie oryginalni i nikogo nie zaskoczymy, jak powiemy, że zaczniemy podróż po samym Starym Mieście! Stare Miasto w Toruniu jest najstarszą częścią miasta, dlatego też znajduje się tutaj najwięcej zabytków Torunia. Cały Zespół Staromiejski Miasta Torunia składa się dodatkowo z Nowego Miasta, murów obronnych i Zamku Krzyżackiego. Centrum miasta stanowi Rynek Staromiejski. Spacerując po toruńskim Starym Mieście warto zwrócić uwagę na niewielkie postacie spoglądające z murów i okien kamieniczek. Jest to Galeria Pasja, która w niezwykły sposób oprowadza nas po najpiękniejszych zakątkach Starego Miasta. Rzeźby figurowe zostały zrobione z ceramiki i są wzorowane na średniowiecznych torunianach przedstawionych na słynnym obrazie Pasja Chrystusowa.

 

Rynek Staromiejski

Na Starym Mieście znajduje się Rynek Staromiejski, który przez wiele lat pełnił funkcję placu targowego, był areną turniejów i imprez okolicznościowych. Skoro jesteśmy już na Rynku, to warto zwrócić uwagę na największe i najciekawsze obiekty.

 

Ratusz Staromiejski

Najważniejszy obiekt każdego miasta – Ratusz Staromiejski. Jest to największy ceglany ratusz w Europie. Swoją budową i konstrukcją nawiązuje do kalendarza. Każda wieża oznacza rok kalendarzowy, 4 narożne – pory roku, 12 głównych sal w ratuszu to miesiące, mniejsze komnaty, który liczy 52, to symbol tygodni. No i 365 okien, które oznaczają nic innego jak dni J.

 

Dwór Artrusa

Kolejny obiekt znajdujący się vis-a-vis z Ratuszem to – Dwór Artusa. Pierwotnie, gotycki gmach zwany też „Domem Towarzyskim”, był miejscem spotkań i centrum życia właśnie towarzyskiego. Budynek bardzo ważny dla historii Torunia, bo właśnie tu, spisano II pokój toruński. Niedaleko znajdują się dwa, bardzo ważne i znaczące pomniki: Mikołaja Kopernika i pręgierz w postaci Osiołka.

 

Pomnik Mikołaja Kopernika

Pierwszy pomnik jest pomnikiem wybitnej postaci – Mikołaja Kopernika. Jest on bez wątpienia symbolem Torunia, tak samo jak słynne pierniczki toruńskie. Posąg Kopernika mierzy ponad 2 metry, gdzie wskazującym placem pokazuje na niebo, ubrany w togę profesorską, a w lewej ręce trzymający astrolabium.

Pomników Mikołaja Kopernika w Polsce mamy dwa. Ten toruński i drugi znajdujący się w Warszawie pod Pałacem Staszica. W Toruniu postać astronauty przedstawiona jest w pozycji stojącej, za to w Warszawie – siedzi! Wiecie dlaczego? Jest to symboliczne pokazanie, że w Toruniu Mikołaj się urodził, stamtąd pochodzi, czyli stoi i nas grzecznie wita. W Toruniu jest gospodarzem. W Warszawie za to często bywał, dla warszawiaków zatem był częstym gościem, dlatego też jego posąg przestawia go siedzącego.

 

Osiołek

Kolejny pomnik to pomnik osła. Dawniej dawien w tym miejscu stał pręgierz w formie słupa, przy którym wykonywano chłosty. W kolejnych latach, postawiono tam osła ale drewnianego, z wyostrzonym, blaszanym grzbietem, na którym sadzano w ramach kary żołnierzy. Dziś osiołek jest tylko symbolem tych okrutnych rzeczy, jakie się w tym miejscu działy i dziś pogłaskanie go ma nam dać szczęście.

 

Kamienica Pod Gwiazdą

Wśród kamieniczek jedną z słynniejszych jest Kamienica Pod Gwiazdą, W którym znajduje się Muzeum Toruńskie ze zbiorami sztuki orientalnej. Muzeum niedrogie, bo bilet normalny kosztuje 9 zł, a ulgowy – 6 zł.

 

Katedra Gotycka św. Janów

Jest to jedna z najstarszych świątyń państwa krzyżackiego i jedna z największych kościołów o konstrukcji halowej w Europie Środkowej. Kościół zbudowany jest ze słynną wieżą kościelną, na która prowadzi 200 stopni, gdzie na szczycie znajduje się taras widokowy z przepiękną panoramą. Wejście na wieże za symboliczną opłatą 4 zł za każdą grupę. Jeśli będzie dużo turystów, może udać się Wam wejść za darmo. W kościelnej wieży można zobaczyć najstarszy w Polsce średniowieczny dzwon Tuba Dei (Boża Trąba). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na katedralnej wieży zegar, który skierowany jest na południe, ku rzece. Jego wskazówki są w kształcie słoni z wyciągniętymi dwoma palcami i nazywany jest dlatego dziś Placem Bożym.

 

Kościół Mariacki NMP

Teraz czas wybrać się do drugiego obiektu sakralnego. Podążając w jego stronę, na 100% będziemy pewni, że idziemy prawidłowo, nawet mapa Torunia nie będzie nam potrzebna. Ujrzymy przepiękny gmach trójnawowy i gotycki, pozbawiony wieży. Kościół Mariacki NMP (skoro Kraków ma Kościół Mariacki, to i Toruń nie może być gorszy) został wzniesiony przez OO. Franciszkanów. Zbudowany jest na styl gotycki i posiada barokowe mauzoleum królewny Anny Wazówny z 1636 r. oraz rokokowy ołtarz z XVIII w.

 

Pomnik Flisaka

Jesteśmy przekonani, że w czasie drogi do kościoła przechodziliście obok Pomnika Flisaka, który znajduje się na fontannie z licznymi żabami. Nie można go nie zauważyć! J Z tą postacią związana jest pewna legenda. Otóż mówi ona, że pewna żebraczka, która została wygnana z miasta, rzuciła na Toruń klątwę, skutkiem której gród nawiedziła plaga żab. Wszystkie próby zwalczenia plagi były bezskuteczne. Jednak pewnego dnia pewien młodzieniec o imieniu Iwo, swą grą na skrzypcach, urzekł żaby, które podążały za jego muzyką i dzięki temu opuściły miasto.

 

Planetarium

Niedaleko Kościoła znajduje się Planetarium na ul. Franciszkańskiej. Wyobraźcie sobie, że jesteście specjalistami w Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych. Możecie stanąć za sterami okazałej sondy kosmicznej Cassini i poprowadzić ją w przestrzeni. Macie do dyspozycji kamery, czujniki i zestaw komputerów pokładowych. To wszystko to nie złudzenie! Orbitarium funkcjonuje on od 1994 roku i swą działalności rozpoczął od pokazów slajdów. Dziś odbywają się tu pokazy na całym ekranie kapsuły, czyli dostępny jest system all-sky. Informacje o repertuarze planatarium znajdziecie tutaj.

 

Od Starego Miasta do Nowego wiodą dwie ulice: Szeroka i Królowej Jadwigi. Są to najruchliwsze i najbardziej reprezentacyjny, pieszy ciąg komunikacyjny miasta. Znajduje się tu np. pomnik gen. Elżbiety Zawackiej, byłej kurierki Komendy Głównej Armii Krajowej, jak również pomnik piernikarki. Na rogu ulicy Szerokiej i Mostowej widnieją Buty, a jest to pamiątka pobytu w Toruniu dramaturga, Sławomira Mrożka, który gościł tylko raz w tym mieście. Już o krok jesteśmy od Nowego Miasta.

 

Zamek Krzyżacki

Przechodzimy do najbardziej znaczącego miejsca dla Torunia, bo to od jego wybudowania powstało miasto Toruń – czyli Zamku Krzyżackiego, a raczej jego ruin. Jest to więc jeden z najstarszych zamków krzyżackich, wybudowany w XIII w. na miejscu wcześniejszego grodu obronnego. Do dnia dzisiejszego zachowały się: część fosy zamkowej i mury, dolne partie zamku oraz „Gdańska”. Informacje o imprezach organizowanych na terenie zamku znajdziecie tutaj

 

Nowe Miasto z Rynkiem Nowomiejskim

Teraz Nowe Miasto? Czy to już? TAK! Nowe Miasto, jak sama nazwa nam wskazuje, to najmłodsza część miasta. Skoro na Stare Miasto posiada Rynek Staromiejski, to Nowe również go ma. Nazywa się Rynkiem Nowomiejskim. W jego centralnej części znajdował się Ratusz, dziś widnieje w tym miejscu neoromański zbór luterański. Przy zachodniej ścianie zboru przysiada toruńska mieszczka zwana też przekupką, z gęsią pod pachą, koszem jaj i wagą. Na tym Rynku możemy również trafić na pomnik ręcznego wózka – jest to pamiątka kręconego tu filmu w 1964 roku „Prawo i Pięść”.

Warty zobaczenia jest również Kościół św. Jakuba. Jest to trójnawowa fara nowomiejska z XIV wieku. Najpierw powstało prezbiterium, do którego dobudowano nawę i potężną wieżę nakrytą podwójnym czworobocznym dachem. Dlaczego na ten kościół mówimy fara? Tak nazywamy kościoły, które sąsiadują bezpośrednio z Rynkiem. Jest to najczęściej główny, bądź najstarszy kościół w dekanacie.

 

Teatr Lalek

Spacerując po toruńskim Nowym Mieście warto zwrócić uwagę na teatr lalek, który wystawia głównie sztuki dla dzieci. Bardzo ciekawa jest tu przede wszystkim elewacja frontowa budynku. Przypomina ona drewnianą, otwartą szafę z rzeźbami bajkowych postaci.

 

Muzea Piernika

Będąc w Toruniu grzechem byłoby niezobaczenie i niezwiedzenie Muzeum Toruńskiego Piernika, bądź Żywego Muzeum Piernika. Koniecznie jedno z tych muzeów (a najlepiej oba :D) musicie zobaczyć! W Muzeum Toruńskiego Piernika – można zapoznać się z technologią i historią wypieków piernika. Za to w Żywym Muzeum Piernika… sami upieczecie swoje pierniki! Kasa jest tu otwierana co 15 minut. Zwiedzanie ekspozycji w tym muzeum i warsztaty wypieku piernika, to koszt biletu normalnego – 12 zł, a ulgowy – 8 zł.

Więcej informacji na temat cen biletów: https://goo.gl/fUiura.

 

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Kolejne muzeum warte odwiedzenia, które gorąco polecamy, jest Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Znajduje się on w dawnym spichrzu na ul. Franciszkańskiej. Działalność tego muzeum zapoczątkował dar Elżbiety Dzikowskiej, małżonki Tony’ego, która podarowała ponad 800 eksponatów pochodzących ze wszystkich kontynentów świata (za wyjątkiem Antarktydy). Tony Halik urodził się w Toruniu i był słynnym podróżnikiem i dziennikarzem. Zasłynął z popularnej serii programów: „Tam gdzie pieprz rośnie” czy „Pieprz i wanilia”.

Wypoczynek

Toruń to nie tylko zabytki, ale miasto, gdzie wolny czas można spędzić na tysiące rożnych sposobów. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, na pewno nie będziecie rozczarowani. Toruń i okolice gwarantują szeroką ofertę, poczynając od basenów, poprzez korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, pola golfowe, ścianki wspinaczkowe i nawet trasy narciarskie. Do tego oczywiście bogate trasy spacerowe i rowerowe i bez wątpienia rejsy po Wiśle, czy spływy kajakowe...

Z kilku atrakcyjnych miejsc do spacerów turyści i torunianie szczególnie upodobali sobie promenadę - bulwary nadwiślańskie. Można tutaj miło spędzić czas spacerując, opalając się lub siedząc w jednym z licznych ogródków kawiarnianych nad wodą i na wodzie - na specjalnych barkach.

Do spacerów zachęcają też przyjemne alejki parków.

Ciekawą propozycją dla miłośników turystyki rowerowej są szlaki prowadzące z Torunia do pobliskich miast lub miejscowości. Niektóre ze szlaków są już szczegółowo opisane na stronie miejskiego oddziału PTTK. Tu można znaleźć listę tras i linki do opisów niektórych z nich.

Pięknym miejscem i idealnym na wypoczynek jest nadwiślańska panorama Torunia z Kępy Bazarowej. Zajęła ona drugie miejsce, zaraz po Kopalni Soli w Wieliczce, w konkursie na siedem cudów Polski „Moich Podróży”. Widok wielokrotnie uwieczniano na licznych obrazach, meblach, czy monetach.

W tym mieście nie można narzekać na nudę. Warto spędzić weekend w Toruniu. Zwiedzanie samego Torunia zajmuje dwa dni, dlatego jest to idealna propozycja na poznanie całego miasta. Idealne miejsca na idealny odpoczynek. Jednak jeśli zechcemy zwiedzić cały Toruń, wszystkie zabytki, muzea, atrakcje, czy też zorganizować wyprawę rowerową, spływ kajakowy, a może wybrać się na rejs statkiem po Wiśle. Toruń to idealne miejsce na wakacje, ale i na wyprawy last minute.

 

Ufff, tyle atrakcji, a Wy, mając okrojoną ilość czasu, nie wiecie, na co się zdecydować? Nie jesteście pewni, czy wyrobicie się czasowo z obejrzeniem rzeczy, które absolutnie Was urzekły? Żaden problem! Tu na pomoc przychodzimy my, którzy pomożemy zorganizować Wam podróż według Waszego uznania! Co więcej - zupełnie za darmo. Wszystkich niedowiarków i zainteresowanych zapraszamy tutaj ;). 

Pozostałe

Fontanna Cosmopolis układy wodne za dnia oraz kolorowe światła, efekty wodne i muzyka wieczorami i nocą. Widowiskowe pokazy fontanny Cosmopolis są jedną z najpopularniejszych atrakcji Torunia, przyciągającą codziennie w sezonie tłumy mieszkańców i turystów.

Toruń Short Film Festival (TSFF) pierwsza platforma festiwalowa w Polsce w całości poświęcona prezentacji filmów krótkometrażowych. Co roku organizatorzy organizują konkurs filmów polskich, podczas którego widzowie wybierają najlepszą produkcję. Obejmuje także przeglądy tematyczne, prezentacje dorobek artystów oraz spotkania z twórcami filmów i wydarzenia specjalne.

Most na Wiśle liczy on prawie 900 metrów długości. Jest to most drogowy, który łączy obie strony Torunia. Dwukrotnie był niszczony, a następnie odbudowywany. Jego metalowa konstrukcja atrakcyjnie prezentuje się po zmroku, dzięki specjalnej zainstalowanej iluminacji. Jest to most charakterystyczny dla Torunia i jedno z elementów, po którym można poznać właśnie to miasto. Niczym czerwony most w San Francisco J.

Wszystkie rozmieszczenia zabytków dostępne na mapie Torunia: https://goo.gl/VJ3pgg.

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 14:47:13
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy