Toruń

ToruńInne

Ciekawostki
  • Jedną z najbardziej osobliwych ciekawostek ukrytych na Starym Mieście jest tajemniczy most, którego na co dzień… nie widać. Choć Most Pauliński to dla wielu tylko nazwa jednej z toruńskich ulic, jeszcze w XIII wieku w miejscu dzisiejszych kamienic znajdowała się niewielka dolinka, którą przecinał strumień Podstolec. Lata mijały, Toruń się rozrastał, a za doliną wyrosło Nowe Miasto. Pojawiła się więc potrzeba wzniesienia odpowiedniej przeprawy, która pozwoliłaby wygodnie przemieszczać się kupcom i mieszczanom. Tak powstał szeroki na 15 metrów, murowany most.
  • A co to takiego? Miski są przykręcane do stołu, a sztućce wiszą na łańcuchach, za to kasza jest dobrze ugotowana, a puree z ziemniaków serwuje się bez dżemu. W Toruniu od lat działa bar, który nie tylko nazwą i wyborem potraw, ale również wystrojem nawiązuje do uwielbianego przez pokolenia Polaków filmu „Miś”. Co prawda to osobliwe (i w swojej surowości mocno przesadzone) wyposażenie skompletowano dopiero w 2005 roku na potrzeby festiwalu filmowego, ale sama atmosfera, klientela i niezastąpiony smak fasolki po bretońsku pozostają jak najbardziej autentyczne.
  • O tym, że w Toruniu działał nasz najważniejszy astronom, Mikołaj Kopernik, wie każde dziecko. Na tym jednak nie kończy się toruńskie połączenie z kosmosem. Fani astronomii na pewno wiedzą też, że to właśnie pod Toruniem, w Piwnicach, działa największy polski radioteleskop. W mieście rozwijali się również wybitni obserwatorzy i odkrywcy Wszechświata, tacy jak Aleksander Wolszczan.
  • Niebo to nie tylko Kopernik! Choć obecnie niebo nad Toruniem bywa spokojne, sto lat temu panował tu niemały tłok. Na początku XX wieku miasto stało się bowiem jednym z najważniejszych ośrodków lotnictwa balonowego. Pruskie władze twierdzy Thorn zadbały nie tylko o to, by miasto było dobrze obwarowane, ale też odpowiednio zabezpieczone z powietrza.

 

Wiecie już, czego szukać w Toruniu? W takim razie przed Wami najprzyjemniejszy krok - wyszukanie biura podróży, które zaoferuje wyjazd szyty na miarę! Tutaj sprawdzicie najlepsze oferty.

Podsumowując

  • W Toruniu powstało i przetrwało do dziś wiele średniowiecznych budowli. Wszystkie reprezentują najlepsze osiągnięcia gotyckiej architektury ceglanej w Europie.
  • Zachowane w Toruniu domy mieszkalne stanowią największy i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie Północnej.
  • Zachowany w stanie zbliżonym do pierwotnego unikalny układ przestrzenny to cenne źródło materialne do dziejów rozwoju miast w średniowiecznej Europie.
  • Ratusz Staromiejski łączy w sposób nigdzie indziej niespotykany funkcje sądowe, administracyjne i handlowe.
  • Toruński zespół staromiejski łączy w sobie cechy nadrzecznego miasta portowego, miasta podwójnego (Stare i Nowe Miasto) z cechami miasta sprzężonego z zamkiem.
  • W Toruniu, niezależnie od wysokiego stopnia samodzielności, widoczne są wpływy przodujących ośrodków sztuki europejskiej z Brugią, Gandawą i Lubeką na czele. Fakt ten uznaje się za świadectwo istnienia europejskiej wspólnoty kulturowej miast hanzeatyckich.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 14:47:13
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy