ToruńWprowadzenie
Pasjonaci architektury często wyjeżdżają do Włoch. Miłośnicy pięknych miejsc często wybierają Hiszpanie czy Portugalię. Czas wyjechać na odpoczynek? Pierwsza myśl – Grecja lub Turcja!
A dlaczego by nie Polska? Mamy wiele wspaniałych miejsc w naszej skromnej ojczyźnie, które wręcz grzeszą swoja oryginalnością i wizerunkiem. Niestety bardzo często, kojarzymy dwa kierunki, które związane są ścisło z turystyką. Zakopane i tereny kurortu nadmorskiego. A mamy tak wiele niezwykłych miejsc w Polsce, o których się nie mówi, i o których się zapomina.
Piękne miasta polskie? Warszawa, Gdańsk, Kraków? Tylko te miasta Wam przychodzą do głowy? A może by tak wspomnieć o TORUNIU? Może to najwyższy czas na spakowanie plecaka i zwiedzenia tego miejsca? Spokojnie! My Wam pomożemy się do tej wyprawy przygotować J. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przewodnik po Toruniu.
Większość miast zazdrośnie chowa swoje skarby, a w Toruniu to, co najpiękniejsze, jest na zewnątrz! Czerwono-czarna szachownica gotyckich cegieł, jest jak plansza gry przygodowej. Każdy kąt, każda kamieniczka, kryją w sobie przepiękną historię. Uliczki skryte cieniami murów, niczym portale przenoszące nas w czasie - do średniowiecza.
Jeśli zaintrygował Was wstęp do przewodnika po Toruniu, nie traćcie czasu! Lepszego momentu na zorganizowanie wyjazdu do tego uroczego miasta nie będzie :). Wsiadajcie w samochody, pociągi, latające dywany, a my, żeby oszczędzić Wam czasu, który lepiej jest spożytkować na podziwianie Torunia, pomożemy Wam z noclegiem.
Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski i obecnie, wbrew swojej jeszcze niewielkiej popularności, jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym, akademickim i oczywiście turystycznym. Wystarczy tam pojechać, wejść w surowy świat uliczek i poczuć w dotyku czerwone cegły gotyku. Nie bez powodu pojawiło się słynne powiedzenie o Toruniu - „gotyk na dotyk”. Co za tym wszystkim idzie, że Toruń jest magicznym miejscem. A ta magia została doceniona i od 1997 roku Toruń jako średniowieczny zespół miejski znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To ogromne wyróżnienie, ale wielce zasłużone!
Co jest jeszcze zaskakujące? Toruń jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego, ale nie jest jedyną stolicą. Ma sojusznika w Bydgoszczy. Jedyne dziś województwo polskie, które posiada dwie stolice, to właśnie kujawsko-pomorskie. Do 1998 roku Polska była podzielona na 49 województw i do tego czasu Toruń należał po prostu do województwa toruńskiego.
Symbolem budownictwa gotyckiego są oczywiście kościoły, i nie ma tu żadnego zaskoczenia. Gotycka katedra była miejscem łączności Boga z ludźmi, a może ludzi z Bogiem? Kościoły i katedry miały odzwierciedlać boską naturę. Dlatego też Toruń to jedno z bardziej wierzących miast w Polsce. Stworzono nawet specjalnie dla studentów, akademicki kościół. Jednak poza rzymskokatolickimi kościołami, istnieje tu ponad 10 zborów innych wyznań, w tym aż 7 protestanckich.
Do Torunia po naukę? Dziś nie tylko zamieszkują go rdzenni mieszkańcy, czy w sezonach goszczący turyści. Ponad 27 tysięcy ludzi w Toruniu to studenci! To właśnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika należy do najbardziej renomowanych placówek uniwersyteckich. Czy sprawia to poziom uczelni? Na pewno! Choć coś nam się wydaje, że jednak patron uniwersytetu jest tu większą zachętą J. No właśnie – Mikołaj Kopernik! Chyba nie ma osoby, która nie znałaby tej postaci i nie kojarzyła jej z Toruniem.
Ze względu na tak dużą liczbę studentów (bo jednak spory ich procent jest spoza Polski) i ogromnej ilości turystów, w Toruniu, w każdej uliczce, co trzecia kamieniczka, znajduje się kantor. Płacić można za wszelkie usługi tylko w złotówkach polskich, jednak nie ma problemu z wymianą waluty.
Geografia
Toruń położony jest w zalesionej Kotlinie Toruńskiej – nad Wisłą (królową polskich rzek), gdzie po obu stronach rzeki, otoczony jest, prawie ze wszystkich stron, lasami. Dalej od niecki rzeki teren wznosi się), często stromo, staje się pagórkowaty, tworząc malownicze tarasy. Dodatkowo w Toruniu znajduje się kilkanaście parków, a największy z nich to Barbarka, ze szkołą leśną, która została urządzona w celach rekreacyjnych i edukacyjnych. Toruń znajduje się na terenie trzech rezerwatów przyrody, zajmują one około 3% powierzchni miasta. Najstarszymi obiektami zielonymi są Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu (jeden z najstarszych, publicznych parków miejskich w Polsce), oraz Ogród Zoobotaniczny, który należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych.
Spośród ponad 11,5 tys. hektarów, na których rozpościera się Toruń, prawie 690 ha jest przykrytych wodami płynącymi i jeziorami. Wisła, największa polska rzeka, jest osią wodną Torunia. Dzieli miasto na dwie części, przy czym zdecydowanie większy obszar, wraz z częścią staromiejską jest położony na prawym - północnym brzegu.
Toruń zamieszkuje 200 tysięcy mieszkańców, gdzie, jak na tak niewielkie miasto (powierzchnia liczy 115,75 km2), to naprawdę dużo ludzi. Dodatkowo przewyższa liczba kobiet nad mężczyznami. Jednak w kobietach moc!
Historia
Obszar dzisiejszego miasta stanowił dogodne miejsce dla osadnictwa w epokach prehistorycznych. Styk trzech krain geograficznych, dostęp do rzeki, oraz dogodna przeprawa przez Wisłę, sprawiła, iż osadnictwo na obszarze dzisiejszego miasta i w jego okolicy, szybko się rozwinęło. Za umowną datę powstania Torunia uznaje się rok 1230, kiedy to Krzyżacy podbili te tereny i zaczęli rozwijać tu swoje państwo krzyżackie. Pierwotnym miejscem lokacji był odcinek prawego brzegu Wisły, od wyspy zwanej Liszką na dwie mile w dół rzeki, pokrywający się z obszarem dzisiejszego Starego Torunia. Niestety mimo poszukiwań archeologicznych nie udało się odkryć śladów pierwotnej osady. Istnieje legenda, według której najwcześniejszą siedzibą Krzyżaków była korona rosnącego tam olbrzymiego dębu. W 1264 nadano prawa miejskie drugiej osadzie –Nowemu Miastu, które znajduje się od strony wschodniej Starego Miasta. Kilka lat później oba miasta połączono, zachowując jednak dzielące je mury obronne. W 1280 roku Stare Miasto Torunia przystępuje do związku hanzy północnoatlantyckiej. Miasto przeżywa prawdziwy rozkwit gospodarczy.
1 lutego 1411 w Toruniu zawarto I pokój toruński. Jednak niezadowolenie mieszczan wynikające z kryzysu, w jakim znalazło się państwo zakonne skłoniło ich ku władzom polskim. Niestety 43 lata później wybucha powstanie antykrzyżackie, które przyczyniło się do zniszczenia zamku krzyżackiego. Był to również początek polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej. W kolejnych latach, w historycznym Dworze Artrusa na toruńskim Rynku został podpisany II Trakt Toruński, z jednoczesną likwidacją państwa krzyżackiego i wcielając Toruń do Królestwa Polskiego.
Kolejną ważna datą dla Polaków, a jakże ważną dla mieszkańców Torunia jest - 19 lutego 1473. Wtedy to, przy ul. Św. Anny przychodzi na świat Mikołaj Kopernik, astronom, matematyk, ekonomista i przede wszystkim autor dzieła „O obrotach sfer niebieskich”.
Druga połowa XVII wieku to czas osłabienia miasta ze względu na toczące się w jego rejonie wojny. W 1629 roku miasto odparło pierwsze oblężenia Szwedów. Rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych, dzięki czemu Toruń stał się jedną z najpotężniejszych twierdz w Rzeczypospolitej.
W dniach 24 września – 9 października 1703 roku podczas oblężenia miasta miało miejsce katastrofalne, najdotkliwsze w całej historii bombardowanie Torunia przez wojska szwedzkie. Spłonęła znaczna część Rynku, ratusz, kościoły, oraz oba barbakany.
Okres pruski w XIX wieku to powolny rozkwit gospodarczy i nowe inwestycje, ograniczone jednak przez uczynienie z miasta twierdzy. Zbudowano wodociągi, kanalizację, linie tramwajowe, żelazny most przez Wisłę, nowy Dwór Artusa, teatr. Linie kolejowe połączyły Toruń z Warszawą, Bydgoszczą, Poznaniem, Olsztynem, Chełmżą i Grudziądzem. Toruń zyskał tramwaje elektryczne szybciej niż Warszawa. Utworzone zostały Konsulaty Rosji i USA. Funkcja militarna ograniczyła jednak częściowo szybki rozwój terytorialny i przemysłowy.
Przenosimy się teraz do czasów I wojnie światowej. W wyniku postanowień traktatu wersalskiego, Toruń został przyznany odrodzonej Polsce. Miasto w tym okresie stało się skupiskiem licznych polskich organizacji społecznych i naukowych. Uruchomiona została również Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia w Toruniu, druga pod względem mocy w kraju po warszawskiej. Rozwinęła się także nauka i kultura. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939, do miasta wkroczył Wehrmacht, a Toruń znalazł się w prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie. Pod koniec II wojny światowej, bez większych zniszczeń Armia Czerwona zajęła Toruń. Tego samego roku powołano Uniwersytet Mikołaja Kopernika, kontynuujący tradycje Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Wykorzystując przypadający na rok 1973 jubileusz 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, rozbudowano uczelnię jego imienia.
Południowo wschodni kraniec Torunia, za rzeką Drwęcką, to historycznie polska ziemia dobrzyńska. Lewobrzeżna część Torunia należy do Kujaw. Od północy graniczy z Ziemią Chełmińską. Dzięki takiej rozdzielności, w Toruniu wymieszane są wpływy różnych kultur, co można zaobserwować w architekturze, czy infrastrukturze. Miasto różni się również etnograficznie. Mówi się zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu: „Amerykanie mają indyka na Święto Dziękczynienia, a Polacy gęsinę na Święto Marcina” (święto znaczące dla Kujaw i Pomorzan).
Dodatkowo, jeden z ciekawszych zwyczajów Kujaw, są tzw. przywoływki dyngusowe na lany poniedziałek Wielkanocny. Wtedy panowie zbierają listę dziewcząt, które mają być wywołane. Dla każdej panny układają wierszyk, chwaląc jej zalety lub wyśmiewając wady. Niestety obecnie w Toruniu ten obyczaj nie dominuje. Jednak lany poniedziałek dla mieszkańców Torunia jest na tyle ważnym „świętem”, że tego dnia każdy w Toruniu musi być mokry, nawet turyści J.
Najsłynniejszym produktem wytwarzanym w Toruniu są pierniki toruńskie. Tradycja wypieku w mieście Kopernika tych aromatycznych ciastek jest niemal tak długa, jak historia Torunia. Mówi się, że żaden z gości tego miasta nie może wyjechać z Torunia bez piernika.
Do wyrobu toruńskich pierników używana jest najwyższej jakości mąka i wyjątkowy w smaku miód, w które obfitują jedynie nadwiślańskie lasy i pola wokół Torunia, oraz orientalne przyprawy korzenne. Legenda mówiąca o powstaniu najsłynniejszych toruńskich pierników opowiada o Katarzynce, córce toruńskiego młynarza, która rzekomo miała przygotować wyśmienite przysmaki na przyjazd króla do Torunia. Stąd też nazwa najsłynniejszych pierników – Katarzynki.
Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor