Toruń

ToruńJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Gdy ktoś z Was będzie w Toruniu, nieważne czy pierwszy raz, czy to któraś z rzędu Wasza wycieczka, koniecznie musicie wybrać się na pierogi z pieca.

Na jedzeniowej mapie Torunia najbardziej podoba nam się to, że popularne punkty gastronomiczne są tutaj podwójne, co oznacza, że znajdziemy tutaj dwie Pierogarnie, dwa Manekiny, czy też dwa lokale smacznej Oberży.

Zacznijmy zatem od początku, czyli od śniadania. Fajnym punktem śniadaniowym na rynku jest Spaghetteria Pasta&Basta przy Rynku Staromiejskim, Zatrzymując się w Hostelu Angel lub Freedom, dzieli Was od niej zaledwie kilka kroków. Pasta dysponuje niewielkim lokalem w piwnicy, ogródkiem w środku kamienicy oraz latem dodatkowo ogródkiem na samym rynku, co czyni ją doskonałym miejscem na śniadanie w ciepły poranek. Lokal serwuje śniadania codziennie w godzinach od 8 do 12 w cenie ok. 11 zł za zestaw śniadaniowy i 3 zł za kawę, herbatę lub lemoniadę kupioną do zestawu.

Przechodząc do obiadu mamy dla Was dwie propozycje. Pierwszą z nich będą wcześniej już wspomniane piecuchy, czyli pierogi z pieca serwowane w Pierogarni Stary Młyn oraz Pierogarni Stary Toruń. Ceny pierogów z pieca wahają się w zależności od farszu od 12-20 złotych za 3 sztuki i od 16-30 złotych za 5 sztuk. Bardzo fajną opcją, którą polecamy, jest wybór piecuchów „czego dusza zapragnie”, gdzie wybieramy dowolny mix 3 lub 5 pierogów, odpowiednio w cenie 18 i 22 złotych. Zaznaczamy, że pierogi są naprawdę sycące i często porcja 3 sztuk jest wystarczająca nawet dla pustego męskiego żołądka.

Nieco dalej od Starówki mieści się druga Pierogarnia Stary Toruń, w której znajdziemy identyczne pierogi. Jeśli więc są godziny szczytu, na rynku kręci się sporo osób, a Wy nie zaklepaliście sobie wcześniej żadnego stolika, miejsca na Łaziennej, a na dodatek jesteście bardzo głodni, od razu skierujcie się w stronę ulicy Most Pauliński 2-10. Nie ma co czekać! Znajdziecie tam piętrową, dużą restaurację, z pięknym tarasem, ogródkiem zewnętrznym, w znaczniej cichszym i spokojniejszym miejscu, jednak nadal w bliskiej odległości od Starówki.

Kolejnym bardzo smacznym miejscem na obiad jest Oberża przy ulicy Rabiańskiej, gdzie serwują domowe obiady, jak u mamy. Cena dania obiadowego (mięso, ziemniaki/ryż i surówka to 14,99). Co najważniejsze - codziennie po godzinie 17 takie samo danie dostaniemy w cenie 9,99 zł! Po godzinie 17 spadają również ceny zup, deserów i napoi. Jeśli więc nie jesteście bardzo głodni i możecie poczekać do godziny 17, naprawdę polecamy, bo po prostu będzie Wam się to opłacać.

Na samym rynku znajduje się budka Cukierni Lenkiewicz, przy której zawsze stoi kolejka. Lody sprzedawane są w kilku najpopularniejszych smakach w kubeczku lub wafelku w cenie 4 złotych za ogromną kulkę (są to 3 standardowe kulki). Jeśli spojrzymy na przeciwko ogródka z lodami, zobaczymy w bramie główną cukiernię, ze stolikami na zewnątrz, większym wyborem lodów, ciast i deserów. Jeśli mamy chwilę, warto zajrzeć do środka.

Warto również w wolnym czasie skoczyć na pyszne słodkości, a konkretnie pączki do Starej Pączkarni na Szerokiej. Serwowane są tam pączki prosto z pieca w 12 smakach. I to za jedyne 1,50 zł. Mniam!

Alkohole

A skoro już kręcimy się w okolicach Starego Rynku, warto wspomnieć, gdzie można napić się dobrego, zimnego piwa. Przy ulicy Szczytnej znajdziemy minibrowar restauracyjny Jan Olbracht, w którym znajduje się instalacja do produkcji piwa, a to wszystko na oczach klientów. Lokal jest bardzo duży, a dodatkowo jak większość miejsc latem w Toruniu, posiada przyjemny zewnętrzny ogródek. Jeśli nie wiemy, na które piwo się zdecydować, doskonałą opcją jest zamówienie zestawu degustacyjnego, w którym znajdziemy 4x125 ml każdego rodzaju warzonego w tym miejscu piwa. Zestaw degustacyjny kosztuje 12 złotych, natomiast pełnowymiarowe piwo 0,5 l, to koszt od 9 -12 złotych w zależności od rodzaju.

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 14:47:13
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy