Wilno

WilnoJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kuchnia litewska znacznie przypomina polską bazą wielu dań są ziemniaki i mięso. Czego koniecznie powinniście spróbować? Najbardziej znanym daniem są cepeliny, które przypominają pyzy, czyli ziemniaczane kule wypełnione twarogiem lub mięsem, podawane najczęściej z sosem na bazie śmietany. Gdziekolwiek je zamówicie, nie zapłacicie dużo, a najecie się do syta. Jeśli wolicie coś lżejszego, skuście się na chłodnik litewski – zupę z botwiny i zsiadłego mleka. Oczywiście popularne są też różnego rodzaju „pierogi”, czyli kołduny z farszem z mięsa, twarogu, grzybów lub jagód.

W niektórych restauracjach traficie też na elementy kuchni karaimskiej, takie jak kibiny – drożdżowe pierogi z mięsem, zdobione wzorem przypominającym warkocz. Jeśli chcecie spróbować więcej takich specjałów, udajcie się do restauracji w Trokach. 

Co do napojów, o każdej porze dnia spożywana jest tu kawa i nie bez powodu – Wilno dorobiło się własnych sieci kawiarnianych, które spokojnie wygrywają konkurencję ze Starbucksem.

Alkohole

W kwestii piwa Litwini są prawdziwymi patriotami – prawie 90% kupowanych marek to produkty lokalnych piwowarów, z najpopularniejszym Utenos Alus na czele. Warto jednak wyróżnić litewski miód pitny ten najbardziej znany, tradycyjnie wytwarzany jest już tylko w miasteczku Stakliškiai. Wśród tej zacnej plejady trunków wypada też wymienić Trejos devynerios, czyli Trzy dziewiątki – nalewkę ziołową, która służy zwykle jako... lekarstwo! I to jakie: na przeziębienie, brak apetytu, rany i oczywiście na wzmocnienie.

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-01 13:36:55
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy