Zakopane

ZakopaneKiedy jechać?

Klimat

Niejednokrotnie media podają przypadki, w których turyści wybrali się w złą pogodę w góry. Jak rozpoznać kiedy wędrówka będzie bezpieczna? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie ☺. Temperatura powietrza uzależniona jest od piętra klimatycznego – mówiąc najprościej, im wyżej się znajdujecie, tym jest zimniej. Dlatego na stokach północnych (tych powyżej 1500 m n.p.m) występują przymrozki nawet latem. W Tatrach przy każdych 100 metrach temperatura spada o 0,5oC. Pamiętajcie, że w paśmie górskim powstają także tzw. kotliny chłodu. Zjawisko to uzależnione jest od innego, zwanego inwersją wyżową. Pytacie cóż to takiego? Polega ono na tym, że w zagłębieniach terenu temperatura powietrza jest niższa niż ta na stokach.widok2-zakopane-breakplan

Najpopularniejszym typem górskiego wiatru jest halny. Osiąga on prędkość przekraczającą 10 m/sek.! Aby mógł on hulać po stokach musi zaistnieć układ niżowy na zachodzie oraz wyżowy na wschodzie. Jego zwiastunem jest tzw. wał fenowy. Są to specyficzne chmury, które prawdziwy góral dojrzy od razu ☺.

Wiedzieliście, że stała pokrywa śnieżna zalega w Tatrach przez 290 dni w roku? Polecamy Wam okrycia przeciwdeszczowe, bo w Zakopanem średnia roczna ilość wypadów to 1107 mm, podczas gdy na Kasprowym Wierchu, to już 1742 mm!

Mamy nadzieję, że peleryny Was nie odstraszyły ☺. Bezapelacyjnie w okresie letnim przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne. Podobno latem możecie cieszyć się witaminą D3 wnikającą w Waszą skórę przez dwieście godzin miesięcznie. Nieźle, prawda?

Podczas Waszej wycieczki może uda się Wam zaobserwować niecodzienne zjawisko nazywane widmem Brockenu. Na czym ono polega? Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie następującą sytuację: stoicie na szczycie, na Waszą twarz świeci słońce a u Waszych stóp kłębi się morze chmur lub mgła. To jednak nie wszystko – w pewnym momencie z zaciekawieniem spoglądacie w dół i widzicie swój ogromny cień na tle chmur. Macie na nim stożkowy kształt, a Waszą głowę otaczają kręgi tworzące aureole, z czerwoną obwódką na zewnątrz. To co zrobicie Wasz cień powtórzy. Przesądni taternicy wierzą, że jeśli cień ten ukaże się nam po raz pierwszy, wówczas rychło stanie się coś złego. Natomiast gdy zobaczycie go trzy razy, możecie być spokojni, bowiem jest to oznaka górskiej pomyślności.

Kiedy pojechać?

Szczerze odradzamy Wam wyjazd do Zakopanego podczas majówki, Bożego Ciała oraz w drugiej połowie sierpnia. Wtenczas tysiące osób wpada na ten sam pomysł – a może by tak pojechać do Zakopanego? W wyniku czego, miejsce traci nieco na uroku. Któż by chciał iść na Morskie Oko gęsiego za tłumem turystów lub przez godzinę szukać wolnego miejsca w karczmach na Krupówkach, by coś przekąsić? Zakopane to miejsce, w którym sezon turystyczny trwa przez okrągły rok ☺.

W okresie zimowym czekają na Was liczne stoki narciarskie oraz lodowiska. Natomiast w okresie letnim możecie oddać się pasji taternictwa i kolejno zdobywać szczyty górskie (oczywiście w granicach rozsądku i własnych możliwości!). Różnego rodzaju wczasy znajdziecie tutaj.

Pamiętacie, aby w upalne dni (w pozostałe także ☺) patrzeć pod nogi. Śmiejecie się? Nie ma w tym nic zabawnego – żmija zygzakowata uwielbia wygrzewać się na kamieniach. Wystarczy chwila nieuwagi i szpital murowany! Gad ten jest jadowity, a jego trucizna jest niebezpieczna dla wszystkich, w szczególności dla dzieci oraz osób starszych. Jeśli zdarzy się Wam spotkanie oko w oko ze żmiją, jedyne co możecie zrobić, to wycofać się powoli, nie wykonując przy tym gwałtownych ruchów.

W 2016 roku media informowały, że niedźwiedzica z młodymi spacerowała sobie szlakiem wprost do Morskiego Oka. W takiej sytuacji niewiele można zrobić (odpada ucieczka pod górę i na równym terenie – miś ma krótsze łapy i dlatego Was dogoni; wspinaczka na drzewo? – wystarczy, że zacznie w nie uderzać swym ciałem). Osoby, które doświadczyły tej nieprzyjemności i spotkały na swej drodze niedźwiedzia twierdzą, że należy położyć się na brzuchu jednocześnie osłaniając głowę rękoma i wstrzymując oddech… Innym niebezpiecznym zwierzęciem jest wilk. Pojedynczy osobnik boi się człowieka. Jednak wataha to już całkiem inna sprawa. Wilki w stadzie oczywiście mogą (i raczej to zrobią) zaatakować człowieka. Zwierze to boi się ognia, jednak raczej nie będziecie chodzić z pochodnią po lesie, prawda? Nie chcemy Was straszyć, ale innym (i tak naprawdę jedynym rozwiązaniem) jest ucieczka na drzewo.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Zakopanem:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 


Znasz film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? „Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę”. Jeśli chcecie wiedzieć, czy też macie bardzo dobre połączenie tam, dokąd się wybieracie, przeczytajcie uważnie rozdział „Dojazd”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-20 16:03:54
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy