SewillaWprowadzenie
Z czym kojarzy Ci się Sewilla? Nie masz za dużo pomysłów? Wcale się nie dziwimy. Cały świat oczarowany jest takimi potęgami, jak Barcelona, Madryt, czy Walencja, mało kto jednak decyduje się na kontynuowanie podróży na południe i odkrycie pełnej pasji i tajemnic Sewilli. Przechadzając się po dawnej dzielnicy żydowskiej, jedząc przepyszne tapas, wzruszając się podczas Semana Santa, czy słuchając muzyki flamenco, tuż za rogiem możemy spotkać Krzysztofa Kolumba, ręka w rękę z królową Izabelą lub przenieść się w czasie do arabskiego snu emira Abd al-Rahmana. Mamy tylko jedno pytanie – czy jesteście gotowi?
Sewilla to stolica prowincji o tej samej nazwie, położonej w zachodniej części hiszpańskiego regionu Andaluzja nad rzeką Guadalkiwir. Jest czwartym ośrodkiem w Hiszpanii pod względem wielkości – zamieszkuje je 704 tys. mieszkańców. Język urzędowy to podobnie jak w całym kraju – hiszpański, a za jakiekolwiek zakupy zapłacimy walutą euro.
Jak głosi legenda, Sewilla została założona przez Herculesa. Ile w tym prawdy? Tego nikt nie wie. Są jednak ślady w postaci kolumn na placu Alemeda de Hercules, które rzekomo pozostawił tam wspomniany heros. Bardziej realną wersję przybliżają archeolodzy, którzy odkryli tutaj ślady osadnictwa plemion iberyjskich z VIII w. p.n.e. W wyniku wojen punickich tereny te podbili Fenicjanie, a zaraz po nich Rzymianie, którzy nadali Sewilli imię Hispalis.
Miasto rozrastało się, z czasem stając się bardzo ważnym portem na rzece Guadalkiwir, rozwijał się handel i życie towarzyskie. W 711 r. na Półwysep Iberyjski przybyli muzułmanie i ustanowili tutaj jedno z małych państewek taifa o nazwie Ishbiliya. Podczas panowania arabskiej dynastii Almohadów w XII w. wybudowano Alcázar, Giraldę i meczet. Po podbiciu Sewilli przez króla katolickiego Ferdynanda III, wiele ludności arabskiej i żydowskiej musiało wyemigrować z powodu prześladowań religijnych. Zostali tylko nieliczni muzułmanie, którzy zdecydowali się przyjąć katolicyzm (Moriscos).
W 1492 r. po odkryciu Ameryki, nastąpił przełom w rozwoju handlu; trzykrotnie zwiększyła się liczba ludności, a w architekturze zaczęły odzwierciedlać się wpływy renesansu i baroku. Niestety złoty czas prysł jak bańka, gdy Kadyks przejął pieczę nad amerykańskim handlem. Następnie epidemia i trzęsienia ziemi spowodowały upadek miasta, przez co już znacznie osłabione, miasto stanowiło łatwy łup dla generała Franco.
Sewilla zaczęła odzyskiwać swój blask w latach 80. XX w., zostając stolicą Andaluzji oraz organizując wystawę w 500. rocznicę odkrycia Ameryki. Wtedy to zmodernizowano infrastrukturę miasta i dostosowano ją do ruchu turystycznego.
Region Andaluzja to zupełnie inny świat niż pozostała część Hiszpanii. Ma swoją piękną i głęboko zakorzenioną kulturę. Co ją charakteryzuje?
• Akcent! – pierwszym, co rzuca się w oczy, a raczej w uszy, jest specyficzny akcent, którym posługują się mieszkańcy Andaluzji. Nawet jeśli ktoś wcześniej uczył się hiszpańskiego, może mieć na początku problemy ze zrozumieniem dialektu, gdyż tutaj... nie wymawia się litery 's' na końcu wyrazów. Także zamiast 'gracias' usłyszymy 'graciaa', a zamawiając dwie kawy 'do café' w miejsce 'dos cafes', jednak można się do tego przyzwyczaić, a z czasem sami możemy zacząć tak mówić.
• Flamenco – to jeden z nieodłącznych symboli Andaluzji. Tutaj narodził się ten taniec i ta muzyka pełna pasji i emocji, gdzie tancerze wirują w rytm castañuelas. Styl ten został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Swoje początki datuje się na lata 60. XX w. Z czasem flamenco zaczęło ewoluować i nabywać wpływów latynoamerykańskich. Obecnie wyróżniamy mnóstwo odmian tego tańca.
• Tapas – czyli małe przekąski serwowane wraz z winem lub piwem w niezliczonych barach w całej Hiszpanii. W Andaluzji najbardziej znane to tortilla de patatas, salmorejo lub berenjenas.
• Wpływy muzułmańskie – W 711 r. na Półwysep Iberyjski dotarli arabowie, zajęli całą jego przestrzeń, jednak największy wpływ odzwierciedla się w rejonie Andaluzji. Tutaj każde większe miasto może poszczycić się majestatycznym zamkiem – twierdzą Alcazaba, która służyła jako punkt obronny, strategiczny i mieszkalny. Również same ułożenie ulic i liczne zabytki przypominają arabską przeszłość – ślady dawnego miasta mediny, fragmenty murów, meczety przerobione na kościoły lub gorące łaźnie. Ponadto w wielu restauracjach oraz targach możemy po dziś dzień natknąć się na herbaciarnie lub potrawy z uboju halal, przyrządzane przez imigrantów z Maroka.
• Semana Santa – okres Wielkanocy to największe wydarzenie kulturowe i religijne w Sewilli. Przez cały tydzień odbywają sę majestatycze procesje, występy i koncerty, a całe miasto zostaje sparaliżowane i ogarnięte gorączką świętowania. To piękny czas, jednak tłum ludzi i turystów może nas trochę zniechęcić i zamienić przeżycia duchowe w istny komercyjny szał. Na pewno nie polecamy udawać się wtedy de Sewilli, aby zwiedzić miasto. Jeśli już, lepiej skupić się tylko na Semana Santa.
• Feria de Abril – to drugie najbardziej znane wydarzenie w tym mieście odbywające się w kwietniu, gdzie przez tydzień miasto zamienia się w wielki jarmark, pełen gastronomicznych specjałów, występów artystów i straganów z rękodziełem.
Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor