SewillaCo warto / nie warto?
Pierwsza bardzo istotna wskazówka – wybierzmy się tam w poniedziałek! Dlaczego? Ponieważ wszystko możemy zwiedzić za darmo właśnie w ten dzień.
Katedra pw. NMP
Katedra pw. NMP w Sewilli jest największym kościołem w stylu gotyckim na świecie. Została zbudowana w miejscu dawnego meczetu, co bardzo zaznacza się w jej architekturze. We wnętrzu katedry znajdziemy również grób słynnego podróżnika Krzysztofa Kolumba.
Darmowe zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w godz. 16:30-18:00, należy jednak wcześniej (najlepiej z ok. 3-tygodniowym wyprzedzeniem) zarezerwować swoją wizytę, kierując wiadomość e-mail na adres: reservas@catedraldesevilla.es. Normalna cena wstępu poza wskazaną datą wynosi 9 euro dla dorosłych oraz 4 euro dla dzieci i studentów. W środku zwiedzimy muzeum katedry, jej wnętrze, zakrystię oraz będziemy mieli możliwość wspięcia się na Giraldę – wieżę dzwonniczą i dawny minaret, który wzywał na modlitwę.
Strona oficjalna: http://www.catedraldesevilla.es/.
Alcázar de Los Reyes Católicos
Dawny pałac królów katolickich wraz z przepięknymi ogrodami, łaźniami i labiryntem. Tutaj również obie kultury – muzułmańska i chrześcijańska przenikają się w dekoracjach sklepień i ścian oraz kompozycjach roślinnych. Można zaobserwować wiele elementów architektonicznych, mających znaczenie symboliczne i będących inskrypcjami z Koranu.
Darmowy wstęp jest możliwy między godz. 18, a 19. Warto jednak ustawić się wcześniej w kolejce (ok. 17:30), aby wejść jak najprędzej, ponieważ cały kompleks zamyka się o 19:30 i możemy poczuć się rozczarowani, że po 30 min. musimy opuścić Alcazár. Poza wskazanym terminem cena standardowa wynosi 9,50 euro dla dorosłych oraz 4,50 dla dzieci i studentów.
Strona oficjalna: http://www.alcazarsevilla.org/.
Uroczy pałac w stylu gotyckim, mudejár i renesansowym, gdzie urodził się poeta Antonio Machado. Jest to kompleks składający się z bogato zdobionych sal oraz licznych patio, wypełnionych girlandami kwiatów i pięknymi fontannami, dającymi wytchnienie w upalny dzień. Wejście bez opłaty odbywa się w godzinach 16-20. W pozostalym czasie bilet wynosi 6 euro.
La Torre del Oro
Złota wieża, umiejscowiona przy alei Avda. Cristobal Colón nad brzegiem Guadalkiwiru, gdzie zgromadzone są materiały, przedmioty, stare mapy i dokumenty przypominające historię Sewilli. Wstęp wolny przez cały poniedziałek (9:30-18:45). Poza tym dniem za bilety zapłacimy 3 euro (dorośli) lub 1,5 euro (dzieci i studenci).
Muzeum Flamenco
Jedyne tego typu muzeum na świecie (strona oficjalna: http://www.museoflamenco.com/). Tutaj niestety wstęp jest płatny nawet w poniedziałki i wynosi 10 euro dla dorosłych lub 8 dla studentów. W środku mamy możliwość zwiedzenia interaktywnej wystawy oraz odwiedzenia sklepu z oryginalnymi pamiątkami. Jednak największą bombą jest wieczorny spektakl flamenco. Obiekt otwarty przez cały tydzień w godz. 10-19.
Setas de Sevilla
W wolnym tłumaczeniu oznacza Grzyby Sewilli, czyli modernistyczny punkt widokowy. Wrażenie jest ciekawe, gdyż zaraz obok znajduje się średniowieczna katedra, oba budynki jednak w niewytłumaczalny sposób nie zakłócają wzajemnego uroku, tylko tworzą interesujący kontrast.
Plac, na którego na początku i końcu znajdują się po dwie starożytne kolumny rzymskie, zachowane po dziś dzień. Nie jest to jednak przystanek obowiązkowy i nie robi specjalnego wrażenia. Dużym minusem jest brak jakiejkolwiek informacji w pobliżu na temat historii tych monumentów, także wysiłek dotarcia w to miejsce nie zrekompensuje się nam w żaden sensowny sposób.
La Judería
Dawna dzielnica żydowska, wciśnięta pomiędzy katedrę oraz Alcazár. Tworzy istny labirynt wąskich uliczek, sklepików z pamiątkami i barów tapas.
Główne Archiwum Indii
Zawiera dokumenty opisujące historię terytoriów zamorskich Hiszpanii. Budynek został zwisany na listę UNESCO.
Plaza de España
Plac wraz z głównym budynkiem gromadzącym zbiory wspominające burzliwą historię między Półwyspem Iberyjskim a Ameryką Południową. Po wewnętrznej stronie półokrągłego placu znajdują się ławki ozdobione niesamowitymi obrazami w formie mozaik, które przedstawiają wszystkie prowincje Hiszpanii.
Park Marii Luisy (Parque de María Luisa)
To jeden z najpiękniejszych zakątków w mieście. Liczne drzewa i fontanny dają wytchnienie w upalny dzień, a wyspa ptaków wraz z małą altanką dodaje niesamowitego uroku. Znajdziemy tam również ogrody i wodospady oraz budynki reprezentujące dwie potęgi – chrześcijańską i muzułmańską. W jednym z nich znajduje się Muzeum Zwyczajów i Kultury oraz Muzeum Archeologiczne.
• Pamiątki
Uważajmy na pełne kiczu sklepiki z pamiątkami prosto z Chin, gdyż w tego typu miejscach aż roi się od takich pułapek. Jeśli chcemy mieć rzecz wyjątkową i niepowtarzalną, zawsze warto pytać miejscowych o najbliższe warsztaty artystyczne „de artesanía” lub wypatrywać malarzy i rękodzielników sprzedających własne produkty na straganach w pobliżu Alcazáru oraz katedry.
• Spektakle flamenco
Jeśli nie jesteście wielkimi fanami tego tańca i chcecie tylko go zobaczyć lub spędzić miło wieczór, polecamy iść do jednego z licznych barów w pobliżu katedry, gdzie wieczorami można obejrzeć za darmo tego typu atrakcje. Najbardziej turystycznym i popularnym miesjcem jest La Carbonería. Jednak pasjonaci flamenco zdecydowanie będą woleli uczestniczyć w pełnym pasji i wrażeń spektaklu w muzeum, który odbywa się w godz. 17:00, 19:00 oraz 20:45. Kosztuje sporo – 20 euro, jednak można powiedzieć, że cena idzie w parze z jakością, a tutejsze pokazy z udziałem artystystów na wysokim poziomie, są uznawane za najlepsze na świecie. Jest również ciekawa opcja połączenia zwiedzania muzeum ze spektaklem (normalny pakiet kosztuje 24 euro, a dla studentów 18).
• Przejażdżki po Plaza de España
Chętni mogą wypożyczyć tutaj jedną z łódek i udać się w krótki rejs naokoło placu, czego jednak nie polecam, gdyż jest to droga atrakcja, a nie zobaczymy niczego nowego.
Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor