Kraków

KrakówInne

Ciekawostki
  • W styczniu 2017 Kraków, jako pierwsze miasto po raz czwarty z rzędu został uznany najlepszą europejską destynacją miejską stragany krakow 643x1089w plebiscycie użytkowników portalu internetowego Zoover („The Best European City Trip”). Portal Zoover to jeden z największych w Europie portali turystycznych, a sam plebiscyt uznawany jest za jeden z najbardziej rzetelnych konkursów tego typu na świecie.
  • Przy zachodnim wejściu do Katedry Wawelskiej, po lewej stronie wiszą 3 duże kości. Legenda głosi, że należały one do smoka wawelskiego. Według badań są to kości walenia, mamuta i nosorożca. Wiszą przy katedrze od średniowiecza i mają zabezpieczać ją przed złymi mocami.
  • W centrum miasta - pod Placem Inwalidów, ulicą Królewską i Parkiem Krakowskim znajdują się schrony, zbudowane w czasie II wojny światowej. Bunkry te są bardzo dobrze zachowane - znajduje się tu wiele pomieszczeń, które miały służyć za toalety, a w korytarzach pod ścianami ustawione są ławki. Schrony te dość rzadko udostępniane są do zwiedzania – dochodzi do tego np. podczas Nocy Muzeów.
  • W Krakowie znajduje się powstałe w 1811 roku Uzdrowisko Swoszowice. Miejsce to wykorzystywano do celów leczniczych już w średniowieczu – dzięki wodzie wypływającej z kopalni siarki. Dziś w Uzdrowisku wykorzystuje się zmineralizowane wody siarczkowe oraz zabiegi borowinowe, które skutecznie pomagają w walce z bólem i chorobami stawów oraz zmianami zwyrodnieniowymi.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

Ważne numery

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-18 09:45:02
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy