KrakówInne
- W styczniu 2017 Kraków, jako pierwsze miasto po raz czwarty z rzędu został uznany najlepszą europejską destynacją miejską w plebiscycie użytkowników portalu internetowego Zoover („The Best European City Trip”). Portal Zoover to jeden z największych w Europie portali turystycznych, a sam plebiscyt uznawany jest za jeden z najbardziej rzetelnych konkursów tego typu na świecie.
- Przy zachodnim wejściu do Katedry Wawelskiej, po lewej stronie wiszą 3 duże kości. Legenda głosi, że należały one do smoka wawelskiego. Według badań są to kości walenia, mamuta i nosorożca. Wiszą przy katedrze od średniowiecza i mają zabezpieczać ją przed złymi mocami.
- W centrum miasta - pod Placem Inwalidów, ulicą Królewską i Parkiem Krakowskim znajdują się schrony, zbudowane w czasie II wojny światowej. Bunkry te są bardzo dobrze zachowane - znajduje się tu wiele pomieszczeń, które miały służyć za toalety, a w korytarzach pod ścianami ustawione są ławki. Schrony te dość rzadko udostępniane są do zwiedzania – dochodzi do tego np. podczas Nocy Muzeów.
- W Krakowie znajduje się powstałe w 1811 roku Uzdrowisko Swoszowice. Miejsce to wykorzystywano do celów leczniczych już w średniowieczu – dzięki wodzie wypływającej z kopalni siarki. Dziś w Uzdrowisku wykorzystuje się zmineralizowane wody siarczkowe oraz zabiegi borowinowe, które skutecznie pomagają w walce z bólem i chorobami stawów oraz zmianami zwyrodnieniowymi.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor