Kraków

KrakówJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kraków to nie tylko piękne zabytki i ciekawe muzea, ale także bogactwo smaków krakowskiej kuchni. Kulinarne zwyczaje stolicy małopolski są niezwykle ciekawe, nierzadko zaskakujące.

Tradycyjne danie numer jeden w Krakowie to zdecydowanie maczanka po krakowsku. To wielka bułka wypchana mięsem wieprzowym, krążkami cebuli i ogórkiem konserwowym, nierzadko posypana świeżą natką pietruszki, a wszystko to skąpane w sosie kminkowym. Wyglądem czasem przypominać może kebab, a smakiem…? Przekonajcie się sami!

Jeśli spacerując po krakowskim Starym Mieście złapie Was „mały głód” zjedzcie obwarzanka. To najbardziej charakterystyczna przekąska w tym mieście. Mało tego, obwarzanek to jeden z jego symboli i po prostu nie można być w Krakowie bez spróbowania tego wypieku. Obwarzankowa tradycja sięga czasów króla Władysława Jagiełły. Krakowski obwarzanek to wypieczony owalny pierścień ze splotem w formie spirali, z dodatkiem soli, sezamu, maku, cebuli lub sera.

Stoiska z obwarzankami (charakterystyczne wózeczki) spotkać możecie na każdym kroku Starego Miasta, a także przy dworcu. W 2010 roku obwarzanek został wpisany do unijnego rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych.

Mówiąc o tradycyjnych krakowskich wypiekach nie sposób nie wspomnieć o chlebie prądnickim. Pierwsze wzmianki o tym chlebie pochodzą już z XIV wieku. Swą nazwę wziął od nazwy wsi Prądnik Czerwony i Biały oraz tamtejszych młynów nad strumieniem Prądnik. Od 1910 roku wioski te leżą w granicach miasta Krakowa.

Jest to ciemny chleb wytwarzany na żytnim zakwasie. Jego chrupiąca skórka o grubości 4-6 mm pokryta jest cienką warstwą otrębów żytnich. Chleb prądnicki wypiekany jest w dwóch kształtach: owalnym i okrągłym.

Tradycyjna polska kuchnia słynie z kiełbas. Nie inaczej jest w przypadku Krakowa. Tu prym wiedzie kiełbasa Lisiecka. Jej nazwa pochodzi od nazwy miejscowości, w której jest wytwarzana – podkrakowskich Liszek. To wędzona kiełbasa wytwarzana z mięsa wieprzowego i, podobnie jak obwarzanek, kiełbasa Lisiecka znajduje się w unijnym rejestrze regionalnych produktów chronionych.

Jeśli macie ochotę na coś słodkiego to czas na kolejny tradycyjny krakowski przysmak – miód turecki, nazywany także trupim miodkiem. Dlaczego? Smakołyk ten ściśle związany jest z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, często sprzedawany jest wtedy przy krakowskich cmentarzach.

Mimo tego, że nazwa na to wskazuje, z miodem ma on niewiele wspólnego. Przekąska ta powstaje ze skarmelizowanego cukru i pokruszonych włoskich orzechów. Czasem dodawane jest również kakao.

Pozostając w temacie słodkości poznajcie babkę grysikową z bakaliami, która pamięta czasy Anny Jagiellonki. Ten tradycyjny krakowski deser podawany w formie babki, to kasza manna z całym mnóstwem bakalii.

Alkohole

Krakowskie alkohole to przede wszystkim tradycyjne wyroby Benedyktyńskie, produkowane w podkrakowskim Tyńcu, jak i w samym Krakowie. Są to m.in. piwa Tynieckie, Benedyktyńskie oraz piwo Opata, a także wina owocowe, miody pitne i słynna Wódka Konfederatów.

Winnica Srebrna Góra to winnica położona w samym Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Winnica nawiązuje do sięgającej początku X stulecia tradycji krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych zwyczajów wytwarzania wina, które powstają w zabytkowych pomieszczeniach kamedulskiego klasztoru. Popisowym produktem jest tu białe, półwytrawne Wino Świętomarcińskie.

 


 Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-18 09:45:02
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy