Przykład wycieczki po Amsterdamie (5 dni)Dzień 1

Wstęp

Czas zwiedzania:

Pierwszego dnia czeka nas mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim będziemy obcować ze sztuką najwyższych lotów, ale odwiedzimy też inne ciekawe miejsca. W sumie zwiedzanie powinno zająć ok. 9 godzin. Poniżej podajemy czas, jaki zajmie Wam zwiedzanie poszczególnych atrakcji. Jest to czas szacunkowy, który może się różnić w zależności od Waszych indywidualnych upodobań :).

 

  • Vondelpark – ok. 30 min.
  • Stedelijk Museum - ok. 1,5 godz.
  • Van Gogh museum – ok. 2 godz.
  • Diamond museum – ok. 1 godz.
  • Napis I Amsterdam – ok. 15 min.
  • Rijksmuseum – ok. 2 godz.
  • Heineken Experience – ok. 1,5 godz.
  • Amsterdam canal cruise – ok. 1,5 godz.

 

Środek transportu:

Trasa została dobrana tak, że najwygodniej jest przejść ją pieszo.

 

Jak się przygotować?

Polecamy ubrać się tak, żeby się czuć komfortowo oraz założyć wygodne buty. Czeka nas w końcu sporo chodzenia. Do tego przydać się może butelka wody.

Program
  • Na rozgrzewkę przespacerujemy się po Vondelpark. Jest to bardzo przyjemne miejsce pełne spacerowiczów, rowerzystów, joggerów i wszystkich, którzy potrzebują chwili dla siebie. W parku nazwanym imieniem niderlandzkiego poety Joosta van der Vondela znajdziemy kilka ciekawych rzeźb i pomników, w tym rzeźbę autorstwa samego niepowtarzalnego Pabla Picassa. Latem możemy odwiedzić tamtejszy teatr na wolnym powietrzu, gdzie za symboliczną opłatę 1 euro możemy podziwiać występy muzyków, aktorów, artystów i kabareciarzy.
  • Dzień warto zacząć od śniadania barze de Vondeltuin w Vondelpark od strony ulicy Amstelveenseweg. Zestaw kawa + kanapka pomoże się wzmocnić przed długim dniem zwiedzania.
  • Po przejściu przez park dojdziemy do ulicy Van Baerlestraat. Skręcamy przy niej w prawo, a następnie skręcamy w trzecią ulicę w lewo, żeby znaleźć się na Paulus Potterstraat. Tam po prawej stronie zobaczymy Stedelijk Museum. Jest to jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej i nowoczesnej w Europie. Znajdziemy tutaj prace największych malarzy XX wieku: Vincenta van Gogha, Pabla Picassa, Wassilija Kandinskiego oraz Henriego Matisse. Warte uwagi z pewnością będą też prace pioniera pop-artu – Andy'ego Warhola. Znajdziemy tu również największą poza Rosją kolekcję dzieł awangardowego twórcy polskiego pochodzenia – Kazimierza Malewicza. Wszystko to opakowano w bardzo miły dla oka budynek z ciepłej, czerwonej cegły.
  • Van Gogh, najbardziej chyba znany malarz holenderski, spędził kawał życia w Amsterdamie. Nic dziwnego, że właśnie tutaj znajduje się muzeum z największą na świecie kolekcją jego prac. Tak się składa, że Van Gogh Museum znajduje się zaraz obok Stedelijk Museum, również przy Museumplein. Ten piękny, nowoczesny budynek odwiedzany jest przez prawie 2 miliony zwiedzających rocznie. Nic dziwnego! Znajdziemy tu w końcu takie obrazy jak Jedzący kartofle, Słoneczniki czy Czaszka z palącym się papierosem. Ponadto zobaczyć tu możemy dziewięć autoportretów mistrza. Wielką gratką mogą być też dzieła wielkich malarzy współczesnych Van Goghowi, np. Claude Moneta czy Paula Gaugina.
  • Po takiej dawce sztuki na pewno można zgłodnieć. Solo eten & drinken przy Museumplein jest godne polecenia nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, ale też z powodu samego budynku i wnętrza.
  • Kawałek dalej idąc ulicą Paulus Potterstraat po lewej stronie zauważymy Muzeum Diamentów. Nie bez powodu jednym ze sloganów reklamowych Amsterdamu jest City of diamonds. Poznamy tutaj niezwykle bogatą historię przemysłu diamentowego w Amsterdamie i zobaczymy takie cudeńka jak wart 50000 dolarów the Rembrandt Diamond oraz bezcenny artefakt o nazwie the Ape Skull. Od obfitości najlepszych przyjaciół kobiety dostać można palpitacji.
  • Po wyjściu z Muzeum Diamentów po drugiej stronie ulicy zobaczymy napis I Amsterdam. Wielkie litery układające się w nazwę miasta znaleźć można w każdym turystycznym mieście, Amsterdam nie jest tu wyjątkiem. Warto zrobić sobie tutaj szybkie pamiątkowe zdjęcie i spojrzeć na imponujący gmach Rijksmuseum. 
  • Rijksmuseum (Muzeum Państwowe) to miejsce ważne i drogie dla każdego Holendra. Dzięki gigantycznej kolekcji prac holenderskich malarzy oraz wielkiej stałej wystawie dotyczącej historii Holandii Rijksmuseum jest najczęściej odwiedzanym muzeum w kraju. Zobaczymy tutaj na przykład wiele prac Rembrandta i jego uczniów. Jeśli nie zdążymy czegoś zobaczyć nie ma obaw. Muzeum prowadzi właśnie akcję skanowania zbiorów i już teraz wiele z pokazywanych tam obrazów możemy zobaczyć w wysokiej rozdzielczośc na oficjalnej stronie Rijksmuseum.rijksmuseum-wycieczka-amsterdam
  • Po wyjściu z Rijksmuseum skręcamy w lewo, dochodzimy do kanału, ponownie skręcamy w lewo i skręcamy w prawo w Stadhouderskade. Idąc cały czas wzdłuż brzegu dojdziemy do miejsca, które pomoże nam się odprężyć po takiej dawce sztuki. Znajduje się tam muzeum Heineken Experience. W czasie wycieczki po niedziałającym już browarze zobaczyć możemy autentyczne kadzie, plakaty i opakowania słynnego piwa. Jest też możliwość degustacji piwa z odpowiednio dobranymi serami.
  • Czas oczekiwania na kolejną atrakcję warto spożytkować na posiłek. W okolicy Heineken Experience jest wiele godnych polecenia knajpek, jak na przykład restauracja Neighbours przy Frans Hallsstraat czy Pilsvogel przy Gerard Doustraat.
  • Przy wyjściu z muzeum Heinekena czeka na nas ostatnia atrakcja dnia – nocna wycieczka po kanałach Amsterdamu. Łódź zabierze nas przez zewnętrzny pierścień zabytkowych, wpisanych na listę UNESCO, kanałów, pod Westerkerk, główny dworzec kolejowy, dom Rembrandta i ratusz. Nie ma lepszego sposobu na zwiedzanie „Wenecji północy” niż właśnie z wody. Poruszanie się po wodnych arteriach Amsterdamu pozwala zobaczyć architektoniczne cuda tego miasta z niepowtarzalnej perspektywy.

I nie ma obaw, bez problemu odnajdziecie wszystkie atrakcje. Pomoże w tym ta mapka → http://goo.gl/2RhhnD.

Ceny
  • W Vondelpark symboliczne 1 euro za występy artystów
  • Stedelijk Museum jest otwarte w godzinach 10 – 18 a w piątki 10 – 22, wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 15 euro.
  • Wstęp do muzeum Van Gogha kosztuje 17 euro, osoby niemające 18 lat wchodzą za darmo.
  • Do Diamond Museum wejdziemy za 10 euro.
  • Do Rijksmuseum możemy wejść w godzinach 10 – 17 za 17,50 euro.
  • W Heineken Experience bilet dla osoby dorosłej kosztuje 16 euro, z kolei za wycieczkę VIP zapłacimy 49 euro.
  • Wieczorna wycieczka statkiem rozpoczyna się o godzinie 20:15 i kosztuje 19,50 euro od osoby
Jedzenie

› Śniadanie

  • Bar de Vondeltuin znajdujący się w Vondelpark od strony ulicy Amstelveenseweg oferuje szeroki wybór kanapek. Zamówmy do tego kawę i ruszmy w naszą amsterdamską przygodę!
  • Jeśli chcemy sumiennie wszystko zwiedzić warto wyruszyć wcześniej. Znajdujący się w Vondelpark Blauwe Theehuis jest otwarty już od godziny 9.00 i oferuje kanapki, rogaliki, babeczki i inne.

 

› Obiad

  • Solo Eten & Drinken przy Museumplein mieści się w byłym budynku straży pożarnej i oferuje szeroki wybór dań, także dla osób z dietą bezglutenową.
  • Kawiarnia Blushing naprzeciwko muzeum Van Gogha oferuje dania mięsne i rybne w przystępnych cenach, do których można zamówić jedną z wielu oferowanych kaw lub herbat.

 

› Kolacja

  • Restauracja Barça przy Quellijnstraat (niedaleko muzeum Heinekena) do dań kuchni hiszpańskiej oferuje szeroki wybór hiszpańskich win.
  • Restauracja Neighbours przy Frans Hallsstraat oferuje dania kuchni świata w połączeniu z tradycyjnymi, holenderskimi składnikami.
Inne
  • Już pierwszego dnia warto zaopatrzyć się w I Amsterdam city card. W cenie tej karty zawarty jest bilet na całą komunikację miejską, wejściówki do większości muzeów i niektóre rejsy po kanałach miejskich. Karta daje też zniżkę przy wypożyczaniu roweru lub łódki i w wielu kawiarniach i restauracjach. Kartę można wykupić w wariancie 1-, 2-, 3- lub 4-dniowym.
  • 1 listopada Holendrzy zbierają się w Vondelpark i przy jeziorze puszczają łódeczki z zapalonymi świeczkami w celu upamiętnienia osób zmarłych w ostatnim roku. Vondelpark staje się wtedy niezwykle klimatyczny miejscem.
  • W Amsterdamie posiadanie domu przy kanale jest oznaką wysokiego statusu społecznego. Ceny mieszkań w takich domach są zatrważające, nie tylko na polską kieszeń, ale i budynki przy kanałach należą do najpiękniejszych w mieście.

 


 

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.