Luwr

Luwr

Gdzie się znajduje?

Musée du Louvre, Cours Napoleon 75 001 Paryż, Francja (zobacz na mapie).

 

Tematycznie

Nawet jeżeli nie interesujecie się sztuką, musieliście o nim słyszeć. To nie tylko jedno z najpopularniejszych miejsc Paryża – to przede wszystkim długie lata historii i inspiracji, która wydaje się obecna we wszystkich zakątkach Europy, na tysiące możliwych sposobów. Zabójstwo w Luwrze? Dlaczego nie? „Kod da Vinci” udowodnił nam, że wszystko jest możliwe i że tajemniczy uśmiech Mony Lisy już dawno przestał istnieć tylko na płótnie. Sztuka intryguje i coraz częściej przenika do świata popkultury. Lecz nie tylko dlatego warto wiedzieć o niej więcej.

Jakkolwiek w Luwrze nie znajdziecie zwłok zamordowanego kustosza (na szczęście!), spotkacie tam wiele ciekawszych rzeczy. Zbiory podzielone są na osiem sekcji. Jedną z nich jest Dział Sztuki Bliskiego Wschodu, gdzie obejrzycie między innymi stelę z kodeksem Hammurabiego. Oko za oko, ząb za ząb – zapoznanie się z antycznym prawem Babilonu może być naprawdę niezwykłym przeżyciem. Wspomniany kodeks został spisany w XVIII w. p.n.e. i sama myśl o tak odległej epoce potrafiłaby zawrócić w głowie. A przecież jeszcze więcej niespodzianek czeka na Was w Dziale Sztuki Starożytnego Egiptu. Jedno spojrzenie na „Siedzącego skrybę” wystarczy, aby przenieść się w świat piramid i faraonów. Mimo to oprócz niego pozostaje jeszcze ponad pięćdziesiąt tysięcy innych egipskich eksponatów.

Przemierzając rozległe korytarze muzeum, traficie także na Dział Sztuki Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu. Znajduje się tam wiele wybitnych dzieł, takich jak Wenus z Milo i Apollo Belwederski. Choć pochodzą z okresu antyku, były żywą inspiracją dla twórców dalszej epoki – renesansu. Możecie przyjrzeć się temu dokładniej w Dziale Rzeźby, gdzie spotkacie Michała Anioła i jego niezwykle anatomiczne, starannie wystudiowane postaci ludzkie. Obecne są tam jednak także inne czasy i inni artyści. Dział rzeźb obejmuje eksponaty powstałe przed 1850 rokiem, niezaliczające się do sekcji starożytnej.

Kolejną legendą paryskiego muzeum jest Dział Malarstwa. Paul Cézanne wspominał, że „Luwr jest książką, z której uczymy się czytać” – i rzeczywiście warto pamiętać o setkach artystów, którzy swój wolny czas spędzali tęsknie wpatrując się w prezentowane tam eksponaty. Często próbowali je kopiować, co było dla nich prawdziwą lekcją sztuki. Kolekcja obrazów rozpoczyna się w wieku XIII i kończy na roku 1848. Rafael, Ingres, Rembrandt, Tycjan, Carravaggio, Rubens, Delacroix… Wiele wybitnych nazwisk i jeszcze więcej wybitnych dzieł.

Pozostały jeszcze trzy działy, w tym stosunkowo nowy Dział Sztuki Islamu, skupiający się na zaprezentowaniu trzynastu wieków islamskich osiągnięć artystyczno-kulturowych. Warto też zwrócić uwagę na Dział Rzemiosła Artystycznego, w którym na pierwszy plan wysuwa się ceramika, emalie, witraże i biżuteria. Różnorodność technik i materiałów zachwyci każdego. Ostatnim, choć nie mniej ważnym, jest Dział Rysunku i Grafiki, który przedstawia eksponaty wykonane na papierze. Dürer, Pisano, da Vinci, Delacroix – po raz kolejny macie możliwość zetknięcia się z największymi artystami epok.

 

Co warto wiedzieć

Powierzchnia muzeum wynosi 198 tysięcy metrów kwadratowych, na których zgromadzono więcej, niż 380 tysięcy dzieł sztuki. Muzeum otwarto w dniu 8 listopada 1793 – jednak jego historia jest znacznie dłuższa.

Jej początki miały miejsce już w średniowieczu, kiedy to omawiany przez nas budynek był zameczkiem myśliwskim należącym do ludzi polujących na wilki. Później był przekształcony w zamek obronny i w rezydencję mieszkalną Karola V. Władcy od zawsze lubili otaczać się arcydziełami, czego skutkiem była spora kolekcja rzeźb i obrazów, znacznie powiększona przez łupy wojenne Napoleona. Po rewolucji francuskiej królewskie zbiory stały się własnością ogółu i możliwe stało się prowadzenie ich publicznych pokazów.

Na dziedzińcu Luwru natkniecie się na słynną piramidę, konstrukcję ze szkła i stali, pod którą znajduje się główne wejście do muzeum i trzy podziemne korytarze do skrzydeł pałacu.

 

Co znajdziesz na miejscu

Przede wszystkim, Luwr jest ogromny. Kto choć raz jednego dnia próbował odwiedzić kilka wystaw i kilka muzeów, z pewnością wie, że łatwo się przeciążyć. Dlatego trzeba dobrze zaplanować swoje zwiedzanie – obejrzenie wszystkiego od razu po prostu nie jest możliwe.

Warto kupić plan i audio przewodnik, dostępny w cenie normalnej za 5,00 € i ulgowej 3,00 €. Na stronie http://www.louvre.fr/en/ plan możecie przyjrzeć się rozkładowi budynku w interaktywnej wersji online.

W Luwrze odbywają się także wystawy czasowe, sympozja, pokazy filmów, koncerty i inne eventy z zakresu sztuk wizualnych i literatury. Szczegóły odnajdziecie na stronie http://www.louvre.fr/en/louvre-auditorium.

Dla osób spragnionych odpoczynku nie zabraknie kawiarni i restauracji, z którymi zapoznasz się tutaj http://www.louvre.fr/en/restaurants-et-cafes. Na miejscu można także zrobić zakupy w muzealnej księgarni i w sklepie z pamiątkami http://www.louvre.fr/en/libraires-et-boutiques.

 

Kiedy zwiedzać

Muzea pozostają świetnym centrum zwiedzania niezależnie od pogody. Jeśli jednak chcecie uniknąć tłoków i długich kolejek, omijajcie Luwr w pierwsze niedziele miesiąca od października do marca. Zaletę darmowego wstępu przyćmiewają zachęcone nim tłumy tubylców i turystów.

 

Godziny otwarcia

• Poniedziałek, czwartek, sobota, niedziela – od 9 do 18

• Środy i piątki – od 9 do 21.45

• We wtorki nieczynne

 

Ceny

• Wstęp darmowy dla:

- osób poniżej 18 roku życia,

- osób w wieku 18-25 lat będących mieszkańcami krajów Unii Europejskiej,

- nauczycieli sztuki, plastyki, historii sztuki,

- osób niepełnosprawnych wraz z osobą towarzyszącą.

• Od października do marca, w pierwsze niedziele miesiąca wstęp na wystawy stałe jest darmowy dla wszystkich zwiedzających. Bezpłatnym wstępem możecie także cieszyć się 14 lipca, z okazji święta rocznicy zdobycia Bastylii.

• Bilet normalny: 15,00 €.

 

Dla kogo

Dla wszystkich, którzy lubią poznawać nowe rzeczy – nawet jeżeli nie interesujecie się światem sztuki, w Luwrze macie niepowtarzalną okazję, by poczuć ducha minionych epok i spotkać artystów, którzy zmieniali jego oblicze. Muzeum jest jednak przede wszystkim idealnym miejscem dla tych, którzy są pasjonatami i chętnie oglądają arcydzieła rzeźbiarskie, malarskie, graficzne czy rzemieślnicze.

 

Dla kogo nie

Jeżeli muzea Was nudzą i nie macie ochoty oglądać nawet najpopularniejszych eksponatów… No nie, bądźcie poważni;) Gdzie indziej poczujecie taką atmosferę? Gdzie spotkacie greckich bogów, umierających jeńców, hedonistyczne muzy i szalony patriotyzm? Zadbajcie jedynie o dobre podejście. Wśród korytarzy tego ogromnego muzeum kryją się miliony historii – i to od Was zależy czy potraficie zatrzymać się, by ich wysłuchać.

 

Co zobaczyć w pobliżu

Luwr położony jest w malowniczej okolicy, z jednej strony sąsiadując z Sekwaną, z drugiej z dzielnicą Tuileries, której ogrody były niegdyś zieloną ostoją królów i cesarzy. Po zwiedzaniu muzeum warto przejść się po paryskich ulicach i odetchnąć świeżym powietrzem.

Jeśli macie ochotę na więcej artystycznych wrażeń, po drugiej stronie rzeki czeka na Was Musée d'Orsay, pod wieloma względami będące kontynuacją Luwru. Największym zainteresowaniem cieszą się w nim obrazy impresjonistyczne i postimpresjonistyczne – lecz wśród eksponatów możecie podziwiać także innych twórców, takich jak Chavannes, Corot i Millet, bez których bieg historii sztuki z pewnością wyglądałby zupełnie inaczej.

Niedaleko znajduje się także Place de la Concorde, plac zgody. To właśnie tam w czasach rewolucji francuskiej ścięto króla Ludwika XVI i Marię Antoninę. Współcześnie na miejscu obejrzycie między innymi Fontannę Rzek i Fontannę Mórz – a oprócz nich osiem kobiecych posągów symbolizujących osiem głównych miast Francji. Nieco dalej usytuowane są słynne Pola Elizejskie, jedna z najbardziej reprezentatywnych okolic Paryża.

 

Jak dojechać

• Metro: Palais-Royal Musée du Louvre (linie 1 i 7)

• Autobus: przed piramidą Luwru zatrzymują się linie 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 i 95

Dojazd z lotniska Orly: linią szybkiej kolei paryskiej RER C, kierunek Champs de Mars-Tour Eiffel – należy wysiąść na stacji Saint-Michel-Notre-Dame. Następnie wystarczy przejść do placu Saint-Michel i wsiąść do autobusu linii 27, kierunek Saint-Lazare. Wysiądziecie przy Luwrze, tuż obok piramidy.

Z lotniska Charles de Gaulle: linią szybkiej kolei paryskiej RER B train, kierunek Massy-Palaiseau, z przesiadką w Châtelet-les-Halles do linii 14, kierunek Saint-Lazare. Należy wysiąść na Pyramides station, około 3 minut drogi od muzeum. Można także złapać pierwszą linię metra na Châtelet-les-Halles i wysiąść na Palais-Royal–Musée du Louvre.

 

Gdzie zaparkować

Muzeum dysponuje podziemnym parkingiem, z wjazdem od ulicy Général Lemonnier. Jest czynny codziennie od godziny siódmej rano do dwudziestej trzeciej.

 

Więcej informacji

• strona internetowa: http://www.louvre.fr/en

• strona, na której kupicie bilet i audioprzewodnik: http://bit.do/cuzm2

• Musée du Louvre, 75058 Paris - France

• Tel.: +33 (0)1 40 20 53 17

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.