Place de la Concorde
Gdzie się znajduje: Place de la Concorde, 75008 Paris, Francja (zobacz na mapie).
Co warto wiedzieć:
Tłumacząc na język polski, Place de la Concorde oznacza Plac Zgody. Jest to jednak tylko współczesna nazwa, niezupełnie odzwierciedlająca historyczne losy tej okolicy. Wszystko rozpoczęło się od Ludwika XV, którego imieniem ochrzczono nowo wybudowany plac zaprojektowany przez francuskiego architekta, Ange-Jacques Gabriela. Na środku przestrzeni umieszczono pomnik władcy i monarchom wydawało się, że wszystko będzie w porządku. Później nastały krwawe czasy rewolucji francuskiej.
Wówczas nastąpiła epoka Place de la Révolution, kiedy to w centralnej części placu zamiast Ludwika XV znalazła się gilotyna. Ścięto nią ponad tysiąc osób, nie oszczędzając przy tym ani Ludwika XVI, ani Marii Antoniny. Po rewolucji lipcowej nazwa ponownie została zmieniona, a współcześnie myśląc o tym placu kojarzymy go przede wszystkim z pojęciem zgody. Jest to symboliczne wyrażenie nadziei, że tak dramatyczne czasy i walki już nie powrócą – w całej przestrzeni wyraźnie czuć również rodzaj hołdu wobec wszystkich, którzy stali się niewinnymi ofiarami rewolucji.
Place de la Concorde to największy plac Paryża. Znajdują się tam dwie, niezwykle malownicze fontanny – Fontanna Mórz i Fontanna Rzek. Obie pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku i ozdobione są wykonanymi z brązu rzeźbami. Na środku placu nie ma już ani pomnika Ludwika XV, ani gilotyny. Te obiekty zostały zastąpione przez egipski obelisk, podarowany Francji w 1831 roku przez ówczesnego kedywa Egiptu. Unosi się na 23 metry wysokości i wydaje się patrzeć na ludzi z wyższością swojej ponad 3300 letniej obecności na świecie. Znajdujące się na nim hieroglify opowiadają o chwale Ramzesa II. Na miejscu możecie podziwiać także osiem kobiecych posągów, symbolizujących najważniejsze miasta Francji.
Kiedy zwiedzać:
Bez żadnych ograniczeń. Place de la Concorde jest ogólnodostępny i tylko od Was zależy kiedy go zobaczycie. Z pewnością ładnie prezentuje się w świetle wieczornych latarni.
Ceny:
• Brak cen i brak wydatków. Prawda, że to dobra wiadomość? ;)
Dla kogo:
• Dla każdego, kto interesuje się historią i architekturą
• Dla osób ciekawych jak wyglądają hieroglify widziane na żywo
Dla kogo nie:
• Właściwie trudno znaleźć powód, dla którego nie mielibyście ochoty przespacerować się w tamtej okolicy. Nawet jeśli nie interesuje Was oglądanie placu, pewnie nieraz będziecie go mijać w drodze do innych atrakcji
Co zobaczyć w pobliżu:
• Luwr – ta skarbnica historii sztuki znajduje się tylko 20 minut spaceru od Place de la Concorde. Wystarczy, że przespacerujecie się wzdłuż Sekwany, a traficie do tego niesamowitego muzeum, gdzie czeka na Was nie tylko Mona Lisa i Leonardo, ale także wiele innych arcydzieł i artystów.
• Les Invalides – kompleks budynków służących niegdyś jako szpital i miejsce wypoczynku dla wojennych weteranów. Obecnie znajduje się tam między innymi Muzeum Armii.
• Ogrody Tuileries – znajdują się najbliżej Place de la Concorde. Aby zagłębić się w przepięknej zieleni paryskich ogrodów, wystarczy przejść przez robiącą równie dobre wrażenie bramę.
• Pola Elizejskie – także w zasięgu Waszego wzroku. Najsłynniejsza aleja Paryża, której nie możecie ominąć!
Jak dojechać:
Do Place de la Concorde dotrzecie za pomocą 1, 8 lub 12 linii metra. Jeżdżą tam także autobusy o numerach 24, 42, 84 i 94.
Gdzie zaparkować:
Możecie zaparkować na 3608 Place de la Concorde 75008, płacąc €4.40 za godzinę postoju. Szczegóły na stronie internetowej https://goo.gl/5BASTr. Możecie także skorzystać z innego parkingu i innej strony: https://goo.gl/9bUu3l.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Breakplan