Place de la Bastille

Gdzie się znajduje: Place de la Bastille, 75011 Paris, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Place de la Bastille to kolejne historyczne miejsce Paryża. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się nadzwyczajny, ot, kolejny plac położony w okolicach Sekwany. Nie dajcie się jednak zmylić. Wyobraźcie sobie, że między XIV i XVII wiekiem stał w tym miejscu najprawdziwszy zamek obronny. Z czasem został on przebudowany na Bastylię, francuskie więzienie, którego zdobycie i zburzenie stało się symbolicznym początkiem rewolucji francuskiej. Stało się to 14 lipca 1789 roku, o czym pewnie wielokrotnie mieliście okazję przeczytać w swoich szkolnych podręcznikach.

Patrząc na spokojny dziś Place de la Bastille, w którego centralnej części stoi monumentalna kolumna, nie odczuwamy niepokoju i krwi tamtych czasów. Przyjrzyjcie się jednak dokładniej. Czy wiecie, że Kolumna Lipcowa powstała z przetopionych armat Napoleona Bonaparte? Tak, ta informacja może pobudzać wyobraźnię. Wysoko, wysoko, na jej szczycie znajduje się lekka, złota figura uosabiająca Ducha Wolności. To wszystko ma być przede wszystkim rodzajem upamiętnienia ofiar rewolucji lipcowej i przypomnienia burzliwej historii Paryża.

Przy Place de la Bastille znajduje się gmach Opery Bastille. Jest do dosyć nowoczesny budynek, zbudowany w końcówce dwudziestego wieku. Jego misją jest popularyzacja muzyki poważnej i tworzenie oferty ciekawych eventów kulturalnych. Będąc w tej okolicy na pewno będziecie się dużo rozglądać, jednak jednej rzeczy sami nie możecie dostrzec. Tuż pod Waszymi stopami, pod Kolumną Lipcową, znajdować się będą grobowce z egipskimi mumiami, przywiezione do Francji w ramach jednej z wojennych zdobyczy Napoleona. Początkowo trafiły one do Luwru, jednak pojawiły się poważne problemy z techniką konserwacji, przez co zdecydowano się pochować grobowce razem z ofiarami Komuny Paryskiej, właśnie pod Place de la Bastille.

 

Kiedy zwiedzać:

Kiedy tylko macie ochotę. Place de la Bastille znajduje się pod gołym niebem i możecie przespacerować się po nim o dowolnej porze.

 

Ceny:

Plac Bastylii jest ogólnodostępny i nie musicie płacić za jego podziwianie. Jeśli zdecydujecie się wstąpić do pobliskiej Opery Bastille lub skorzystać z jednego z organizowanych w niej wydarzeń kulturalnych, dopiero wtedy będą konieczne bilety. Zachęcamy do sprawdzania eventów opery paryskiej na stronie internetowej: https://www.operadeparis.fr/en.

 

Dla kogo:

• Dla tych, którzy mają czas i chęci, by zajrzeć w głęboką historię placu

• Dla każdego, kogo interesują losy Francji i Napoleona

 

Dla kogo nie:

• Z pewnością nie dla osób, które chciałyby zrobić podkop pod Kolumną Lipcową w celu odnalezienia mumii egipskich

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Menażeria Jardin des Plantes – paryski ogród zoologiczny, będący drugim najstarszym zoo świata. Jego początki datuje się na 1794 rok. Współcześnie możecie obejrzeć tam wiele ciekawych gatunków zwierząt i roślin, rozmieszczonych na przestrzeni 5,5 hektara.

 Katedra Notre-Dame – na pewno już wiele razy słyszeliście o tej gotyckiej katedrze. Nie bez powodu na stałe wpisała się w wiele podręczników historii i sztuki – musicie obejrzeć ją na własne oczy.

 

Jak dojechać:

Na Place de la Bastille dostaniecie się za pomocą 1, 5 lub 8 linii metra. Dojeżdżają tam także autobusy o numerach 20, 29, 65, 69, 76, 86, 87, 91.

 

Gdzie zaparkować:

Możecie zaparkować na parkingu Opery Bastille lub w jednej z pobliskich stref przeznaczonych specjalnie dla samochodów. Niestety są to miejsca płatne i często przepełnione. Aby zagwarantować sobie przestrzeń, możecie zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Podamy Wam dwie strony, gdzie znajduje się więcej informacji o parkingach: https://goo.gl/mTCq5r i https://goo.gl/JGGWQf.

 

Więcej informacji:

• Strona internetowa Opery Bastille: https://www.operadeparis.fr/en

• Numer telefonu: 33 892 89 90 90

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.