Paryż

ParyżJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kuchnia francuska ślimakami, żabimi udkami, serami i winem stoi – takiej odpowiedzi udzieli odruchowo każda zapytana o nią osoba. Jak jest jednak naprawdę?

Oczywiście, każdy z wymienionych produktów cieszy się zarówno w Paryżu, jak i innych miastach Francji, sporą popularnością. Ogromny wybór serów oraz wina to coś, co ucieszy każdego smakosza, osoby lubiące celebrować małe rzeczy lub próbować nowych smaków. Informacja, że w każdej restauracji znaleźć można żabie udka jest mocno przesadzona, prędzej natraficie na kaczkę i kurczaka. Ślimaki zazwyczaj serwowane są w formie przystawki.

Obowiązkowym śniadaniem (petit déjeuner) powinna być świeża, chrupiąca i dłuuuuga bagietka, do tego jogurt i śniadanie na ławce pod chmurką zaliczone ;). Kolejny wyrób królujący w pierwszej części dnia to różnego rodzaju croissanty. Francuskie śniadania, zwłaszcza te hotelowe, zazwyczaj serwowane są na słodko.

 

Tradycyjny francuski obiad (déjeuner) to prawdziwa uczta rozpoczynająca się przystawkami typu foie gras (pasztet z gęsich i kaczych wątróbek) czy zupy cebulowej. Restauracyjne dania główne to często kaczka, steki czy kogut w białym winie. Dopełnieniem obiadu są sery i coś słodkiego, jak np. uwielbiane przez turystów suflety czekoladowe czy créme brûlée. A na dobre trawienie lampka odpowiednio dobranego wina. Za porę obiadową uznaje się godziny między 11:30 a 14:00.

Trzecim głównym posiłkiem jest kolacja (déjeuner), jadana późno, często w gronie znajomych w ulicznych knajpkach. Francuzi lubią jeść powoli i treściwie. Godziny, w których zazwyczaj udają się na ostatni posiłek dnia to 18:00-22:30.

 

Francuskie nazwy lokali, które warto zapamiętać na wypadek nagłego napadu głodu, to:

  • café – czyli po prostu kawiarnia, w której do kofeinowego napoju często dobrać można coś na słodko, kanapkę, tosta lub naleśnika,
  • la crêperie – naleśnikarnie, wizyta obowiązkowa! Nadzienia są przeróżne, ale królowa jest tylko jedna – Nutella ;),
  • bistrot – krótka karta, często proponowane danie dnia, przystępne ceny,
  • restaurant – restauracje często serwujące tradycyjne dania w eleganckiej formie,
  • la brasserie – miejsce, w którym napijecie się piwa lub kawy i przekąsicie coś na szybko,
  • le bar á vin – idealny na pogawędki przy winie i desce serów.

 

Warto spróbować:

  • soupe à l'oignon – zupa cebulowa z grzankami (z dodatkiem wina, zapiekana z serem),
  • sałatka nicejska (podawana m.in. z tuńczykiem, jajkiem i pomidorami),
  • foie gras – danie drogie jak na „pasztet”, ale godne uwagi,
  • moules – obojętnie jak przyrządzone, najważniejsza jest świeżość ;),
  • escargots – czyli słynne ślimaki podawane np. z masłem ziołowym,
  • crêpe – francuski naleśnik, opcja bezpieczna, smakująca wszystkim,
  • sery – zdajcie się na kelnerów/sprzedawców/znajomych,
  • makaroniki – małe, słodkie, kolorowe ciasteczka, uznawane za wykwintne,
  • suflet czekoladowy – wszystko, co zawiera czekoladę jest wszak wyśmienite,
  • créme brûlée – proste składniki (jajka, śmietana, cukier) i niezapomniany smak,
  • kaczka w każdej postaci – Francuzi znają się na rzeczy,
  • coq au vin – kogut w sosie z wina,
  • wszystkie wypieki, które rzucą Wam się w oczy – kto nie ryzykuje, ten się nie zajada.

Łamiecie sobie język, starając się wymówić te nazwy? Nasza propozycja jest taka: przed wyjazdem zapiszcie się na kurs językowy, jedźcie do Paryża i chwalcie się swoją świetną znajomością języka francuskiego :).

 

Adresy i nazwy warte zapamiętania:

  • Bouillon Chartier (7 Rue du Faubourg Montmartre, 75009 Paryż)

Restauracja oblegana przez miejscowych i przyjezdnych; w jej wnętrzach poczujecie się jak w dawnej epoce; świetne miejsce na elegancką kolację. Ceny są przyzwoite, a obsługa i kuchnia na najwyższym poziomie. Ceny za dania główne od 8,50 euro do 13,50 euro.

  • Chez Glandines (30 Rue des cinq Diamants, 75013 Paryż)

Miejsce, w którym zjecie typowo francuskie dania w niskiej cenie i miłej atmosferze. Ceny od 8 euro za danie.

  • Paris Picnic (16 Rue Notre Dame de Nazareth, 75003 Paryż)

Restauracja organizująca dla swoich gości pikniki. Świetna opcja dla lubiących ucztować na świeżym powietrzu. Ceny od 32 euro za osobę.

  • La Coupole (102 Boulevard du Montparnasse, 75014 Paryż)

Legendarna restauracja, w której gościli m.in. Picasso i Hemingway (a gdzie on nie gościł ;)). Cena za przystawkę i danie główne lub danie główne i deser wynosi ok. 25 euro.

 

Alkohole

Myślicie Francja, mówicie wino? Jest to całkiem naturalne, ale warto poznać także niektóre z francuskich piw.

 

Wśród tych ogólnie dostępnych w restauracjach i barach znajdziecie m.in.:

  • La Goudale – piwo z małego browaru, o słodkawym smaku i zawartości 6% alkoholu,
  • Pietra – piwo zawierające mączkę kasztanową, która nadaje mu oryginalny smak; zawartość alkoholu to 6%,
  • Fischer Tradition – jasne piwo, którego smak określany jest jako wytrawny. Zawartość alkoholu to 6%.

 

Francja od lat zajmuje wysokie miejsce w czołówce światowych producentów wina. Nic dziwnego, że jest to najpopularniejszy alkoholowy trunek w całym kraju. Wiedza, którą należy posiąść, żeby stać się jego prawdziwym znawcą jest naprawdę ogromna. Od rodzajów szczepów, przez apelacje (związane z pochodzeniem), aż po roczniki. Bez obaw, nawet bez tej magicznej wiedzy macie szansę napić się naprawdę dobrego wina. Wystarczy zdać się na kelnera i jego doświadczenie lub pójść drogą dedukcji. Wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością i smakiem, dobre wino możecie kupić nawet za kilka euro.

palac-paryz-breakplan

Przede wszystkim musicie określić, jaki gatunek wina jest Waszym ulubionym:

  • wytrawne (sec),
  • półwytrawne (semi-sec),
  • słodkie (doux),
  • półsłodkie (semi-doux),
  • czerwone (rouge),
  • białe (blanc),
  • różowe (rose).

 

Warto zwrócić uwagę na naklejki ze znakami jakości oraz obecność napisu Récoltant lub samej literki R (dowodzi to tego, że producent posiada własne winorośle).

Ceny win w marketach rozpoczynają się od 2 euro. W restauracji za butelkę zapłacicie ok. 10 euro. Standardowa zawartość alkoholu to ok. 12%.

Wśród alkoholi wysokoprocentowych znajdziecie m.in. wódkę. Najpopularniejsze francuskie marki to 40% Grey Goose (także w wersjach smakowych) oraz ekskluzywna i bardzo droga 40% Ciroc Vodka, produkowana z winogron.

Francja słynie także z koniaku. Na jej terenie powstała marka Martell, zajmująca się produkcją złocistego trunku. Jego ceny bardzo często są bardzo wysokie, a zawartość alkoholu to 40%.

Paryż, podobnie jak inne francuskie miasta, nie jest wcale imprezową potęgą, co widać szczególnie w ciągu tygodnia. Bary zamykane są ok. 2:00 w nocy. Za zagłębie knajp, w których serwuje się głównie alkohol, uchodzi rejon Bastylii. Znaleźć tam można piwiarnię Falstaff, ale dużo niższe ceny piwa znajdziecie w Le Léche Vin, jednak nie poleca się go osobom niepalącym. Buddha Bar to jedna z najdroższych knajp, w których królują paryskie elity.

artykuł paryz zycienocne 1400x600

Od kilku lat na terenie Francji obowiązuje podobne do polskiego prawo dotyczące wieku osób mogących spożywać alkohol. Oznacza to, że zgodnie z prawem pierwszy kieliszek wina Francuzi powinni wypić w dniu 18 urodzin. Picie piwa np. w parku nie jest szczególnie zabronione, problemy mogą pojawić się podczas spożywania w środkach transportu publicznego, które już podlega karze.

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.