Francja

FrancjaKiedy jechać?

Klimat

Mówiąc w dużym skrócie, na północnym-zachodzie kraju panuje klimat umiarkowany oceaniczny, na południu Francji – klimat śródziemnomorski, a w centrum i na wschodzie – umiarkowany przejściowy z cechami kontynentalnymi. Pogoda we Francji bywa zatem bardzo zróżnicowana w zależności od regionu.

Atlantyk wywiera duży wpływ na zachodnią i północną część Francji, a szczególnie na Bretanię, która lądem wcina się w ocean. Obszary te cechuje duża wilgotność powietrza i znaczne opady (w Bretanii to aż 200 deszczowych dni w roku). Zimy są tu łagodne i bardzo wilgotne, lata nie należą do bardzo upalnych, jednak przy odrobinie szczęścia możemy liczyć na słoneczną pogodę. Zimą średnia temperatura wynosi ok. 4-5°C, latem ok. 20°C.

Południe Francji, z pominięciem Alp i Pirenejów (gdzie mamy do czynienia z klimatem typowo górskim), cechują łagodne zimy (temperatury ok. 8-12°C) i bardzo upalne i suche lata (nierzadko termometry wskazują ponad 30°C). Jedynie tereny nad Zatoką Biskajską ulegają wpływowi oceanu i należą do bardziej wilgotnych, choć również tam latem panuje zazwyczaj piękna, słoneczna pogoda (latem zdarzają się czasem gwałtowne burze i ulewy). Charakterystyczną cechą klimatu południowej Francji jest występowanie mistrali – czyli zimnych, suchych, porywistych wiatrów, osiągających prędkość 100 km/h. Najintensywniejszy mistral wieje zimą i wiosną, często trwa kilka dni z rzędu.

Centralna i wschodnia część kraju jest objęta wpływem klimatu umiarkowanego przejściowego, który w bardziej zachodniej i północnej części ulega jeszcze wpływom oceanicznym, natomiast im bardziej na wschód, tym bardziej nabiera cech kontynentalnych. Zimy są dość chłodne (ale cieplejsze niż w Polsce), lata ciepłe, okresami upalne, jednak letnie deszcze nie należą do rzadkości. Najwięcej opadów występuje w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. W Paryżu średnia roczna temperatura to 12°C, zimą może spaść poniżej zera, a w lipcu i sierpniu termometry często pokazują powyżej 30°C.

Kiedy pojechać?

Właściwie nie ma złego momentu na wczasy we Francji – o każdej porze roku ten kraj ma wiele do zaoferowania: latem kwitnące pola lawendy w Prowansji i słoneczne plaże nad Atlantykiem i Morzem Śródziemnym, zimą ośnieżone zbocza Alp, no i oczywiście Paryż – piękny chyba zawsze, ale najbardziej urzekający wiosną i jesienią. Wszystko zależy od tego, w który zakątek kraju (i w jakim celu) planujemy się wybrać. O każdej porze roku możecie również skorzystać z naszej wyszukiwarki lotów i noclegów, dzięki której szybko i łatwo znajdziecie interesujący Was samolot i idelany miejsce do spania. A jeśli nie macie ochoty lub czasu organizować wszystko samemu, to zapraszmy do naszej wyszukiwarki wczasów, gdzie specjaliści zadbali o to, aby Wasz wypoczynek był tym wymarzonym.

Wybrzeże zachodnie i północne zdecydowanie najlepiej odwiedzić latem, kiedy jest największa szansa na ciepłą, słoneczną pogodę. Z kolei Lazurowe Wybrzeże dla niektórych latem może okazać się zbyt upalne – wiosną i jesienią będzie trochę chłodniej, a i turystów będzie mniej. Prowansja to kraina, która urzeka o każdej porze roku: wiosną kwitną migdałowce, latem lawenda, jesienią trwa winobranie, a zimą odbywa się zbiór oliwek. A jeśli jesteście fanami zimowych sportów, to koniecznie wybierzecie się zimą we francuskie Alpy, gdzie na świetnie przygotowanych trasach trwa prawdziwe narciarskie i snowboardowe szaleństwo. Pozostałą część kraju chyba najlepiej zwiedzać od wiosny do jesieni, zależnie od tego, czy bliższe jest Wam łagodne ciepło wiosny, letnie upały, czy nostalgicznie przebarwiające się jesienne liście.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Paryżu:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 


 Znacie film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? „Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę”. Jeśli chcecie wiedzieć, czy też macie bardzo dobre połączenie, tam dokąd się wybieracie, przeczytajcie uważnie rozdział „Dojazd".

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-02-17 18:11:33
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.pl
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)