FrancjaKiedy jechać?

Klimat

Mówiąc w dużym skrócie, na północnym-zachodzie kraju panuje klimat umiarkowany oceaniczny, na południu Francji – klimat śródziemnomorski, a w centrum i na wschodzie – umiarkowany przejściowy z cechami kontynentalnymi. Pogoda we Francji bywa zatem bardzo zróżnicowana w zależności od regionu.

Atlantyk wywiera duży wpływ na zachodnią i północną część Francji, a szczególnie na Bretanię, która lądem wcina się w ocean. Obszary te cechuje duża wilgotność powietrza i znaczne opady (w Bretanii to aż 200 deszczowych dni w roku). Zimy są tu łagodne i bardzo wilgotne, lata nie należą do bardzo upalnych, jednak przy odrobinie szczęścia możemy liczyć na słoneczną pogodę. Zimą średnia temperatura wynosi ok. 4-5°C, latem ok. 20°C.

Południe Francji, z pominięciem Alp i Pirenejów (gdzie mamy do czynienia z klimatem typowo górskim), cechują łagodne zimy (temperatury ok. 8-12°C) i bardzo upalne i suche lata (nierzadko termometry wskazują ponad 30°C). Jedynie tereny nad Zatoką Biskajską ulegają wpływowi oceanu i należą do bardziej wilgotnych, choć również tam latem panuje zazwyczaj piękna, słoneczna pogoda (latem zdarzają się czasem gwałtowne burze i ulewy). Charakterystyczną cechą klimatu południowej Francji jest występowanie mistrali – czyli zimnych, suchych, porywistych wiatrów, osiągających prędkość 100 km/h. Najintensywniejszy mistral wieje zimą i wiosną, często trwa kilka dni z rzędu.

Centralna i wschodnia część kraju jest objęta wpływem klimatu umiarkowanego przejściowego, który w bardziej zachodniej i północnej części ulega jeszcze wpływom oceanicznym, natomiast im bardziej na wschód, tym bardziej nabiera cech kontynentalnych. Zimy są dość chłodne (ale cieplejsze niż w Polsce), lata ciepłe, okresami upalne, jednak letnie deszcze nie należą do rzadkości. Najwięcej opadów występuje w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. W Paryżu średnia roczna temperatura to 12°C, zimą może spaść poniżej zera, a w lipcu i sierpniu termometry często pokazują powyżej 30°C.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Właściwie nie ma złego momentu na wczasy we Francji – o każdej porze roku ten kraj ma wiele do zaoferowania: latem kwitnące pola lawendy w Prowansji i słoneczne plaże nad Atlantykiem i Morzem Śródziemnym, zimą ośnieżone zbocza Alp, no i oczywiście Paryż – piękny chyba zawsze, ale najbardziej urzekający wiosną i jesienią. Wszystko zależy od tego, w który zakątek kraju (i w jakim celu) planujemy się wybrać. O każdej porze roku możecie również skorzystać z naszej wyszukiwarki lotów i noclegów, dzięki której szybko i łatwo znajdziecie interesujący Was samolot i idelany miejsce do spania. A jeśli nie macie ochoty lub czasu organizować wszystko samemu, to zapraszmy do naszej wyszukiwarki wczasów, gdzie specjaliści zadbali o to, aby Wasz wypoczynek był tym wymarzonym.

Wybrzeże zachodnie i północne zdecydowanie najlepiej odwiedzić latem, kiedy jest największa szansa na ciepłą, słoneczną pogodę. Z kolei Lazurowe Wybrzeże dla niektórych latem może okazać się zbyt upalne – wiosną i jesienią będzie trochę chłodniej, a i turystów będzie mniej. Prowansja to kraina, która urzeka o każdej porze roku: wiosną kwitną migdałowce, latem lawenda, jesienią trwa winobranie, a zimą odbywa się zbiór oliwek. A jeśli jesteście fanami zimowych sportów, to koniecznie wybierzecie się zimą we francuskie Alpy, gdzie na świetnie przygotowanych trasach trwa prawdziwe narciarskie i snowboardowe szaleństwo. Pozostałą część kraju chyba najlepiej zwiedzać od wiosny do jesieni, zależnie od tego, czy bliższe jest Wam łagodne ciepło wiosny, letnie upały, czy nostalgicznie przebarwiające się jesienne liście.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Paryżu:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Francji?