Łuk Triumfalny
Gdzie się znajduje:
Place Charles de Gaulle, 75008 Paryż, Francja (zobacz na mapie).
Co warto wiedzieć:
Łuk Triumfalny znajduje się w wyjątkowym miejscu, na skraju jednej z najsłynniejszych alei całego Paryża. Musieliście słyszeć o Les Champs Élysées, choćby w piosence, którą wykonywał Joe Dassin. Gdyby Joe jeszcze żył, z pewnością wyśpiewałby Wam, że jeżeli tylko będziecie podążać na zachód, traficie na niezwykle symboliczny pomnik zainicjowany przez samego Napoleona. A my dodatkowo zdradzimy, że idąc dalej, natkniecie się na współczesną wersję Łuku Triumfalnego, będącą ostatecznym zakończeniem historycznej dzielnicy Paryża. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, poczytajcie o La Défense.
Wróćmy jednak do naszej głównej atrakcji. Napoleon zainspirował się starożytną tradycją budowania pewnego rodzaju „monumentalnych bram” w celu uczczenia jakiejś osoby lub zwycięstwa. W 1806 roku rozpoczęto pracę nad powstaniem paryskiej wersji Łuku Triumfalnego. Miała ona odnosić się do dumy wynikającej ze zwycięskich walk napoleońskich i wyrażać hołd wobec wszystkich tych, którzy oddali swoje życie Francję. Dominujący nad całą okolicą pomnik miał być również gwarancją nieśmiertelności Napoleona. Choć nie wszystko szło zgodnie z planem i jego budowa trwała aż 30 lat, chyba musimy przyznać, że efekt jest oszałamiający. Trudno również nie poczuć intencji, które kierowały wojowniczym Bonaparte.
Łuk Triumfalny ma 51 metrów wysokości i właśnie z tej wysokości możecie podziwiać panoramę Paryża, jaką daje. Na samej górze znajduje się szczególnie doceniany przez turystów taras widokowy. Wewnątrz budowli natomiast warto zapoznać się ze stałą ekspozycją opowiadającą o historii tego zabytku. Na zewnętrznej stronie łuku możecie obejrzeć wiele starannie wykonanych reliefów, wyryto tam także nazwiska osób szczególnie zasłużonych dla Francji. Nie brakuje tam akcentów polskich. Józef Grzegorz Chłopicki, Jan Henryk Dąbrowski i Karol Otto Kniaziewicz to tylko trzy z listy siedmiu nazwisk docenionych przez Napoleona Polaków. Co ciekawe, pomnik uwzględnia też nazwy pięciu polskich miast: Gdańska, Pułtuska, Ostrołęki, Lidzbarka Warmińskiego i Wrocławia. Wszystkie są pamiątką napoleońskich zwycięstw.
Warto dodać, że współcześnie to właśnie pod Łukiem Triumfalnym kończy się słynny wyścig Tour de France. Każdy marzy o odrobinie napoleońskiego triumfu ;).
Kiedy zwiedzać:
• Zabytek otwarty jest dla zwiedzających każdego dnia, w godzinach zależnych od sezonu:
- od 2 stycznia do 31 marca: 10.00 – 22.30
- od 1 kwietnia do 30 września: 10.00 – 22.00
- od 1 października do 31 grudnia: 10.00 – 22.30
• Wyjątkiem są dni 1 stycznia, 1 maja, 14 lipca i 25 grudnia
Ceny:
Oczywiście za oglądanie Łuku Triumfalnego z zewnątrz nic nie zapłacicie. Jeżeli jednak macie ochotę, by wejść do środka i skorzystać z punktu widokowego, być może musicie zapłacić za bilet. Sprawdźcie w rozpisce poniżej:
• Bilet normalny: 12 €
• Bilet ulgowy: 9 €
• Bilet darmowy przysługuje: osobom poniżej 18 roku życia, niepełnosprawnym wraz z osobą towarzyszącą, obywatelom krajów Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat
Dla kogo:
• Dla każdego turysty, który podąża za must-see Paryża. Łuk Triumfalny jest jedną z największych ikon tego miasta i warto zmierzyć się z nim osobiście.
• Dla miłośników historii, sztuki, architektury
• Dla ludzi, którzy chcieliby spojrzeć na miasto z perspektywy urokliwego tarasu widokowego
Dla kogo nie:
• Taras widokowy może nie spodobać się osobom cierpiącym na lęk wysokości
Co zobaczyć w pobliżu:
• Wieżę Eiffla – niekwestionowany symbol Paryża, często najważniejszy punkt programu dla wielu turystów. No bo jeżeli widziało się ją już na tylu zdjęciach, pocztówkach i pamiątkach, jak można nie zobaczyć jej na żywo?
• La Défense – nowoczesne oblicze zabytkowego miasta. Ta dzielnica nazywana bywa centrum biznesu i zaskoczy Was niejednym elementem architektury i sztuki współczesnej. Jeśli lubicie wysokie wieżowce i futurystyczne wizje, z pewnością będziecie się tam świetnie bawić.
Jak dojechać:
Do Łuku Triumfalnego dojeżdżają trzy linie metra: 1, 2 i 6, należy wysiąść na przystanku oznaczonym jako Charles-de-Gaulle-Etoile. Możecie także skorzystać z autobusów linii 22, 30, 31, 52, 73 lub 92.
Gdzie zaparkować:
W poszukiwaniu informacji o miejscach do parkowania zachęcamy do sprawdzenia mapki na stronie internetowej goo.gl/peC6Af. Macie wiele parkingów do wybrania, na przykład Marbeuf Champs-Elysées znajdujący się pod adresem 17/19 rue Marbeuf, 75008 Paris. Pamiętajcie jednak, że w Paryżu trudno o wolne miejsce dla swojego samochodu. Zawsze macie możliwość zarezerwowania go z wyprzedzeniem.
Więcej informacji:
• Numer telefonu: 33/(0)1 55 37 73 77
• Strona internetowa: http://www.paris-arc-de-triomphe.fr
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Breakplan