Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame

Gdzie się znajduje: 6 Parvis Notre-Dame - Pl. Jean-Paul II, 75004 Paryż, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Przy dosłownym tłumaczeniu z francuskiego Notre Dame oznacza Nasza Pani. A teraz zagadka – o jaką Panią mogło chodzić przy nadawaniu nazwie katedrze? Oczywiście, chodzi o Matkę Boską. Dlatego też w polskim języku mówimy o Katedrze Marii Panny w Paryżu.

Katedra Notre-Dame jest prawdziwą ikoną gotyckiej architektury. Możecie znaleźć ją nie tylko w każdym przewodniku turystycznym, ale też w podręcznikach historii sztuki. Fasada budowli składa się z dwóch wież, które mają 70 metrów długości – już przy pierwszym spojrzeniu na nią w oczy rzuca się wertykalizm. Nie bójcie się tego słowa, to prostu bardziej fachowa nazwa na charakterystyczne dla gotyku podkreślanie linii pionowych i kierowanie się „ku górze”. Zadaniem katedr z tego okresu wydaje się dosłowne sięganie nieba. Duża ilość zachwycających witraży i barwna rozeta sprawiają, że środek świątyni wypełnia się klimatyczną grą światłocieni.

Jednak nie tylko samym niebem żyje Notre-Dame. Być może kojarzycie słynną historię o Dzwonniku z Notre-Dame, napisaną przez Victora Hugo. Wątek miłosny pięknej Esmeraldy poruszył już serca i wyobraźnię wielu turystów. A jeśli już o dzwonach mowa, warto wspomnieć, że w katedrze znajduje się jeden z najwspanialszych dzwonów całej Europy – Emanuel. Pochodzi z XVII wieku i mimo burzliwej historii udało mu się przetrwać, głównie dzięki zainteresowaniu samego Napoleona. Co ciekawe, wszystkie dzwony Notre-Dame noszą imiona: obecnie wśród nich znajduje się także między innymi Gabriel, Denis i Etienne. Warto posłuchać dźwięków, jakimi wypełniają ulice Paryża.

 

Kiedy zwiedzać:

Godziny otwarcia

• poniedziałek – piątek 8.00 – 18.45

• sobota i niedziela 8.00 – 19.15

Katedra organizuje cykliczne, darmowe wycieczki. W języku angielskim możecie skorzystać z nich w środy i czwartki o godzinie 14, a także w soboty o godzinie 14.30.

Warto zatrzymać się w katedrze na czas mszy – macie wtedy możliwość przyjrzenia się ceremoniom obrzędowym wśród historycznej atmosfery klasycznego gotyku. Szczegółową rozpiskę godzin, w których odbywają się msze, możecie odnaleźć na stronie internetowej: http://www.notredamedeparis.fr.

 

Ceny:

Mamy dla Was dobrą wiadomość – wstęp do katedry jest darmowy. Nie musicie też płacić za organizowane przez Katedrę Notre-Dame oprowadzanie.

 

Dla kogo:

• Dla ludzi wrażliwych na piękno architektury

• Dla miłośników historii o cygance Esmeraldzie

• Dla każdego, kto jest ciekawy jak brzmi legendarny Emanuel

 

Dla kogo nie:

• Nie dla osób, które nie umieją zachować się kulturalnie: śmiecą, niszczą, krzyczą i burzą święty spokój Notre Dame

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Luwr – chyba nie musimy Wam go przedstawiać. Jedna z największych atrakcji Paryża, której nie możecie pominąć przy planowaniu swojej podróży

 Ogród Luksemburski – to niezwykle urokliwy park miejski, w którym znajduje się pałac będący siedzibą francuskiego senatu

 

Jak dojechać:

Z portu lotniczego Paryż-Roissy-Charles de Gaulle musicie przejść na 2 terminal TGV i złapać pociąg RER B jadący w kierunku KALI Gare de Massy Palaiseau. Gdy wysiądziecie na Saint-Michel - Notre-Dame do katedry pozostanie Wam tylko osiem minut spaceru.

 

Gdzie zaparkować:

Blisko Katedry znajduje się podziemny parking. Znajdziecie go pod adresem 7, Place du parvis Notre-Dame - 75004 Paryż. Szczegóły i cennik obecne na stronie https://goo.gl/wJehyT.

 

Więcej informacji:

• Numer telefonu: +33 (0)1 42 34 56 10

• Formularz kontaktowy: https://goo.gl/V12MtC

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.