FrancjaPraca i studia

Praca

Polacy mają od 2008 roku wolny dostęp do rynku pracy we Francji i w dodatku na takich samych zasadach jak obywatele francuscy. Nie mają obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (permis de travail) i karty pobytu (titre de séjour). Każdy Polak mieszkający we Francji może zarejestrować się w urzędzie pracy (Pôle emploi) i z jego pomocą szukać pracy.

Ustawowy czas pracy we Francji to 35 godzin tygodniowo. Wynagrodzenie minimalne we Francji, tzw. SMIC, wynosi 1480,27 € miesięcznie (kwota brutto, czas pracy 35 h/tydzień, dane na 2017 r.).

flaga francuska-francja-breakplan

Szczegółowe informacje dla Polaków chcących rozpocząć pracę we Francji (także dla pracowników sezonowych) można znaleźć w specjalnym przewodniku przygotowanym przez Ambasadę Polski w Paryżu: http://bit.ly/praca-we-francji. Wśród sezonowych prac we Francji największą popularnością cieszy się zbiór winogron, natomiast dla młodych dziewczyn mówiących dobrze po francusku dobrą opcją jest wyjazd jako au pair, czyli opiekunka do dziecka (na cały rok lub tylko na okres wakacji). Zastanawiacie się, jakie ubezpieczenie będzie odpowiednie na dłuższy pobyt oraz żeby spełniało wymogi pracodawcy? To wcale nie jest tak trudne jak się wydaje! Przejrzyjcie oferty ubezpieczeń naszego partnera, a będziecie mogli spokojnie jechać zdobywać nowe, wspaniałe doświadczenie.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Wolontariat

Wolontariat we Francji jest bardzo popularny. Jednym ze sposobów wyjechania na wolontariat do Francji w przypadku osób do 30. roku życia jest wzięcie udziału w wolontariacie europejskim (EVS) w ramach programu „Erasmus+”, finansowanego z funduszy europejskich. Wolontariat może trwać do 2 miesięcy (wolontariat krótkoterminowy) lub do 12 miesięcy (wolontariat długoterminowy). Wolontariusz ma opłacone koszty przejazdu, a na miejscu otrzymuje niewielkie kieszonkowe. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.erasmusplus.org.pl.

Oprócz wolontariatu europejskiego można także wziąć udział np. w tzw. workcampie (wolontariat trwający zazwyczaj ok. 2 tygodnie). Możliwości jest wiele: od pomocy w opiece nad niepełnosprawnymi, po naprawianie i znakowanie górskich szlaków. Wyszukiwarka workcampów znajduje się tutaj (w j. angielskim). Informacji w języku polskim szukać można natomiast np. na stronie poznańskiego Stowarzyszenia „Jeden Świat” promującego ideę wolontariatu międzynarodowego.

 

Studia

Szczegółowe informacje na temat możliwości podjęcia studiów we Francji można znaleźć na stronie Campus France, państwowej agencji na rzecz promocji francuskiego szkolnictwa wyższego za granicą. Możliwości jest naprawdę wiele: programy stypendialne, podwójne dyplomy, studia zaraz po maturze i studia doktoranckie, a także krótkie pobyty językowe i kulturalne.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Francji.