Francja

FrancjaPraca i studia

Praca

Polacy mają od 2008 roku wolny dostęp do rynku pracy we Francji i w dodatku na takich samych zasadach jak obywatele francuscy. Nie mają obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (permis de travail) i karty pobytu (titre de séjour). Każdy Polak mieszkający we Francji może zarejestrować się w urzędzie pracy (Pôle emploi) i z jego pomocą szukać pracy.

Ustawowy czas pracy we Francji to 35 godzin tygodniowo. Wynagrodzenie minimalne we Francji, tzw. SMIC, wynosi 1480,27 € miesięcznie (kwota brutto, czas pracy 35 h/tydzień, dane na 2017 r.).

flaga francuska-francja-breakplan

Szczegółowe informacje dla Polaków chcących rozpocząć pracę we Francji (także dla pracowników sezonowych) można znaleźć w specjalnym przewodniku przygotowanym przez Ambasadę Polski w Paryżu: http://bit.ly/praca-we-francji. Wśród sezonowych prac we Francji największą popularnością cieszy się zbiór winogron, natomiast dla młodych dziewczyn mówiących dobrze po francusku dobrą opcją jest wyjazd jako au pair, czyli opiekunka do dziecka (na cały rok lub tylko na okres wakacji). Zastanawiacie się, jakie ubezpieczenie będzie odpowiednie na dłuższy pobyt oraz żeby spełniało wymogi pracodawcy? To wcale nie jest tak trudne jak się wydaje! Przejrzyjcie oferty ubezpieczeń naszego partnera, a będziecie mogli spokojnie jechać zdobywać nowe, wspaniałe doświadczenie.

Wolontariat

Wolontariat we Francji jest bardzo popularny. Jednym ze sposobów wyjechania na wolontariat do Francji w przypadku osób do 30. roku życia jest wzięcie udziału w wolontariacie europejskim (EVS) w ramach programu „Erasmus+”, finansowanego z funduszy europejskich. Wolontariat może trwać do 2 miesięcy (wolontariat krótkoterminowy) lub do 12 miesięcy (wolontariat długoterminowy). Wolontariusz ma opłacone koszty przejazdu, a na miejscu otrzymuje niewielkie kieszonkowe. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.erasmusplus.org.pl.

wolontariat we Francji-francja-breakplan

Oprócz wolontariatu europejskiego można także wziąć udział np. w tzw. workcampie (wolontariat trwający zazwyczaj ok. 2 tygodnie). Możliwości jest wiele: od pomocy w opiece nad niepełnosprawnymi, po naprawianie i znakowanie górskich szlaków. Wyszukiwarka workcampów znajduje się tutaj (w j. angielskim). Informacji w języku polskim szukać można natomiast np. na stronie poznańskiego Stowarzyszenia „Jeden Świat” promującego ideę wolontariatu międzynarodowego.

 

Studia

Szczegółowe informacje na temat możliwości podjęcia studiów we Francji można znaleźć na stronie Campus France, państwowej agencji na rzecz promocji francuskiego szkolnictwa wyższego za granicą. Możliwości jest naprawdę wiele: programy stypendialne, podwójne dyplomy, studia zaraz po maturze i studia doktoranckie, a także krótkie pobyty językowe i kulturalne.

 


 Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-02-17 18:11:33
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.pl
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)