Pałac Wersalski

Pałac Wersalski

Gdzie się znajduje: Place d'Armes, 78000 Versailles, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Château de Versailles, a więc po naszemu Pałac Wersalski, to jedna z najpopularniejszych atrakcji całej Francji. Zbudowany został pod Paryżem, w Wersalu, gdzie uwierzcie lub nie – kiedyś znajdowała się nieduża i niepozorna wieś, ulokowana wśród lasów i bagien. To właśnie ją Ludwik XIV wybrał jako miejsce swojej monarszej chwały.

Król-Słońce, bo tak inaczej nazywamy tego władcę, był człowiekiem świadomym swojej wartości. A może raczej: narcystycznym i żądnym sławy? Jak możecie sobie wyobrazić, opinie bywały różne. Faktem jest jednak, że to on powiedział słowa „Państwo to ja”, mimo niewielkiego wzrostu był zwolennikiem ogromnych przestrzeni i kazał przedstawiać siebie jako greckiego boga, Apolla, oszałamiającego wszystkich swoją urodą i wdziękiem. Gdyby nie Ludwik XIV, nie moglibyście cieszyć oczu okazałą budowlą Wersalu. Król uznał, że Luwr go przytłacza i postanowił wybudować pałac w prawdziwie barokowym stylu.

Posiadłość wzbudza niesamowite emocje. Król-Słońce uwielbiał ogrody, stąd Wersal otoczony jest przepięknym ogrodem z 1400 fontannami, czerpiących wodę z Sekwany. Na życzenie władcy prowadzono tam również ogród warzywny, gdzie dbająca o posiadłość służba była w stanie zdziałać cuda. Na sprowadzonej z bardziej żyznego miejsca glebie udawało się hodować owoce i warzywa poza sezonem, a zachcianka świeżej sałaty z własnego ogródka w grudniu była możliwa do spełnienia. Na ogrodzie królewskie włości jednak wcale się nie kończą – obejmują cały 800 hektarowy park. Pałac posiada dwie kondygnacje i jest najznakomitszym przykładem baroku klasycznego. Bogato zdobione fasady, dziedzińce, attyka i znajdujący się przed pałacem okrągły plac do rewii wojskowych, to tylko zewnętrzna strona czekających na Was luksusów.

Każda komnata pałacu została starannie i bogato wyposażona. Najwspanialszą z nich jest tak zwana Sala Zwierciadlana, gdzie ściany wyłożone zostały ogromnymi lustrami – ich rolą miało być odbijanie wpadającego przez okna słońca. Sufit tego pomieszczenia wystrojony został malowidłami przedstawiającymi największe francuskie triumfy wojenne. Na uwagę zasługuje też Wielki Apartament, gdzie Ludwik XIV kilka razy w tygodniu, w określonych godzinach przyjmował swoich dworzan i Złoty Gabinet, niegdyś należący do Marii Antoniny. Ostateczny efekt robił tak wielkie wrażenie, że wielu architektów inspirowało się Wersalem tworząc dla swoich władców inne rezydencje królewskie.

Wszystko, co działo się w ścianach Wersalu, budziło wiele emocji i plotek. Dzisiaj z niedowierzaniem wspomina się, że ówczesny dwór po prostu… śmierdział. Choć król był zwolennikiem częstego otwierania okien, w jego epoce nie panował zwyczaj regularnego mycia się. Wręcz przeciwnie, skutki kąpieli uważane były za groźne i niebezpieczne dla zdrowia. W przypadku elit, wystarczyło więc przepłukać palce i usta winem, a na ciało rozlać duże ilości perfum. Biedni pomijali nawet te czynności. Jeżeli zapach jednego nieumytego ciała pomnożycie przez tysiące przewijających się w Wersalu dworzan, trochę inaczej spojrzycie na „królewskie życie” ;).

 

Ceny:

Bilety wstępu:

bilet normalny – 15 €

bilet ulgowy – 13 €

wstęp darmowy – osoby poniżej 18 roku życia, osoby poniżej 26 roku życia będące obywatelami Unii Europejskiej, niepełnosprawni wraz z osobą towarzyszącą.

• W pierwszą sobotę każdego miesiąca od listopada do marca, obowiązuje darmowy wstęp dla wszystkich do wybranej części wystaw i pałacu.

• Za wycieczkę z przewodnikiem do standardowej ceny biletu doliczcie 7 €.

• Wszystkie informacje o biletach są dostępne na stronie internetowej: http://en.chateauversailles.fr/prepare-my-visit-.

 

Kiedy zwiedzać:

W godzinach zależnych od sezonu, codziennie z wyjątkiem poniedziałku, kiedy Wersal jest zamknięty dla turystów:

od 1 kwietnia do 31 października:

pałac otwarty od 9.00 do 18.30

ogród i park otwarty od 8.00 do 18.30

od 1 listopada do 31 marca:

pałac otwarty od 9.00 do 17.30

ogród i park otwarty od 8.00 do 18.00

• Najokazalej królewskie ogrody wyglądają w pierwszym sezonie, jednak musicie liczyć się wtedy z prawdziwym natłokiem turystów.

 

Dla kogo:

• Dla każdego, komu marzy się poznanie królewskiego luksusu

• Dla osób zainteresowanych historią, polityką, architekturą, sztuką, ogrodnictwem… Znajdziecie tam tyle ciekawych rzeczy, że coś z pewnością Wam się spodoba

 

Dla kogo nie:

• Jeśli przeraża Was atmosfera luksusu i tłumy zwiedzających Pałac turystów

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Królewska Opera w Wersalu – kolejny budynek, który cieszyć Was będzie swoją sztuką, architekturą i wyjątkową historią

 

Jak dojechać:

Ponieważ Pałac znajduje się pod Paryżem, dostęp do niego jest nieco trudniejszy, niż do innych atrakcji. Możecie dojechać tam koleją RER C lub autostradą 13.

 

Gdzie zaparkować:

Płatne parkingi znajdują się na Place d’Armes, Allée de Bailly, Grand Trianon i Petit Trianon.

 

Więcej informacji:

• Numer telefonu: +33 (0)1 30 83 78 00

• Formularz kontaktowy: http://en.chateauversailles.fr/contacts/contact-us

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.