Panteon

Panteon w Paryżu

Gdzie się znajduje: Place du Panthéon, 75005 Paryż, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Być może dla wielu osób po słowie Panteon przychodzi na myśl Rzym, wcale nie Paryż. Nie ma wątpliwości, że włoska budowla jest o wiele starsza – pochodzi przecież ze 125 roku! Tymczasem paryski Panteon to jego młodszy brat z XVIII wieku, powstały w zupełnie innym czasie i innych okolicznościach.

Przede wszystkim musicie pamiętać, że rzymska świątynia powstała na cześć najważniejszych bóstw swojej epoki. A jak to było w Paryżu? Sytuacja jest mniej jasna, ponieważ znaczenie i funkcje budowli zmieniały się dosyć dynamicznie. Zaczęło się od Ludwika XV, który poważnie zachorował i zaczął robić szczery rachunek sumienia. Nie doszedł do zbyt optymistycznych wniosków i postanowił znaleźć jakiś inny sposób, aby przebłagać Boga i ocalić swoje życie. Obiecał mu, że jeśli wyzdrowieje to zbuduje kościół poświęcony patronce miasta (świętej Genowefie). Wyzdrowiał. Zbudował. I tak właśnie powstał Panteon w Paryżu, inaczej mówiąc Kościół pod wezwaniem świętej Genowefy.

W czasie rewolucji francuskiej budowlę przekształcono w mauzoleum. Zaczęto chować tam osoby szczególnie zasłużone dla Francji – w związku z czym musiano dokonać wielu technicznych zmian w architekturze świątyni. Zamurowano okna, które dotychczas napełniały wnętrze dużą ilością światła i zrezygnowano z organizacji uroczystości religijnych. Po pewnym czasie Napoleon wydał jednak odpowiedni dekret, zgodnie z którym wewnątrz murów Panteonu zaczęły odbywać się także msze i inne ceremonie wyznaniowe. Co prawda nie na długo, ponieważ po przywróceniu świątyni kościołowi katolickiemu ludność zaczęła domagać się republiki i ponownie przekształciła budowlę w samodzielny grobowiec.

W czasie kolejnych, burzliwych lat Panteon z pewnością wiele przeżył. Pełnił funkcję schronu, przechowalni broni, był świadkiem wielu dramatycznych scen Komuny Paryskiej. Po śmierci Victora Hugo (1885 rok) ostatecznie zrezygnowano z kościelnej funkcji budynku, zachowując przede wszystkim funkcję mauzoleum. Dzisiaj możecie być pewni, że ten zabytek jest niesamowitym świadkiem historii, a jego architektura i stylistyczne inspiracje starożytnością zachwycą Wasze oczy.

 

Kiedy zwiedzać:

Godziny otwarcia:

• 2 stycznia – 31 marca: 10.00 – 18.00 (otwarte codziennie)

• 1 kwietnia – 30 września: 10.00 – 18.30 (otwarte codziennie)

• 1 października – 31 grudnia: 10.00 – 18.00 (otwarte codziennie)

• Nieczynne 1 stycznia, 1 maja, 25 grudnia

 

Ceny:

• Bilet normalny – 8,5 €

• Bilet ulgowy – 6,5 €

• Wstęp darmowy dla osób poniżej 18 roku życia, które wchodzą razem ze swoją rodziną (nie liczy się dla grup szkolnych), osób niepełnosprawnych z opiekunem, osób w wieku 18-25 lat należących do krajów Unii Europejskiej.

 

Dla kogo:

• Dla miłośników historii, architektury

• Dla każdego aktywnego i ciekawego turysty

 

Dla kogo nie:

• Nie dla osób, które nudzą się zwiedzaniem zabytkowych wnętrz i boją się duchów zmarłych

• Kategoryczny zakaz wstępu dla psów

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Katedra Notre-Dame – jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Paryża. Nie możecie go przegapić!

 Luwr – jego chyba także nie musimy przedstawiać. Jedno z najbardziej fascynujących muzeów świata. Dlaczego mielibyście do niego nie zajrzeć?

 Place de la Bastille – ciekawe rozwinięcie dla zaczętego przez Panteon wątku Napoleona, rewolucji francuskiej i bogatej historii całego kraju.

 

Jak dojechać:

Do Panteonu dojedziecie 10 linią metra lub którąś z następujących linii autobusowych: 21, 27, 38, 82, 84, 85, 89.

 

Gdzie zaparkować:

Poruszanie się samochodem po Paryżu nie jest łatwe, również ze względu na parkowanie. Na stronie internetowej https://goo.gl/bSAZoI możecie znaleźć wskazówki, które pomogą Wam zostawić auto w pobliżu Panteonu. Do wyboru macie parkingi Maubert College des Bernardins i Lagrange-Maubert. Niestety oba płatne, ale z możliwością zarezerwowania sobie miejsca z wyprzedzeniem.

 

Więcej informacji:

• Numer telefonu: 33 / (0)1 44 32 18 00

• Strona internetowa: http://www.paris-pantheon.fr/en/

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.