ParyżCo warto / nie warto?
SPIS TREŚCI
Wieża Eiffla | Luwr | Łuk Triumfalny | Pola Elizejskie | Katedra Notre-Dame | Cmentarz Pere-Lachaise | Bazylika Sacre Coeur | Panteon | Moulin Rouge | Ogród Luksemburski | Muzeum Grevin | Montmartre | Les Invalides | Stade de France | Wersal | Disneyland | La Defense | Conciergerie | Wieża Montparnasse | Place de la Bastille | Sainte-Chapelle
Chyba nie ma na świecie osoby, która na hasło atrakcje w Paryżu w pierwszej kolejności nie pomyśli o słynnej wieży. „Żelazna dama” miała zabawić w stolicy przez chwilę, a zagościła na stałe. Za jej projektanta uważa się Gustava Eiffela, którego upór i determinacja zaowocowały tym, że w 1889 roku wieża uświetniła paryską wystawę światową.
Jej budowa wzbudzała wiele kontrowersji. Ludzie protestowali, obawiając się jej zawalenia oraz tego, że wieża oszpeci miasto. Aktualnie jest jego symbolem i przyciąga wszystkich turystów.
Wysokość wieży Eiffla jest zmienna, liczy ok. 300 metrów, dla zwiedzających dostępne są 3 poziomy, z których podziwiać można panoramę miasta. Co 7 lat odbywa się wielkie malowanie żelaznego kolosa, na które zużywa się ponad 50 ton farby. Jej oświetlenie chronione jest prawami autorskimi, dlatego bądźcie ostrożni np. podczas wrzucania zdjęć na Facebooka ;).
Wejście/wjechanie na wieżę możliwe jest każdego dnia. Od połowy czerwca do początku września odwiedzać ją można między 9:00 a 00:45, a w pozostałym okresie między 9:30 a 23:45. Warto „zahaczyć” o pobliskie Pola Marsowe.
Ceny biletów za wjazd windą:
- dorośli – 25,50 euro,
- młodzież (12-24 lat) – 12,70 euro,
- dzieci (4-11 lat) – 6,40 euro,
- dzieci poniżej 4. roku życia – wjazd bezpłatny,
- niepełnosprawni – 6,40 euro,
- opiekun osoby niepełnosprawnej – 6,40 euro,
- bezrobotni (obywatele Francji) – 6,40 euro.
Wejście o własnych siłach jest bardziej korzystne nie tylko ze względu na niższą cenę biletu. Kolejka do wind jest o wiele dłuższa od kolejek prowadzących do schodów. A jaka satysfakcja, jak już dotrzecie na szczyt ;).
Oficjalna strona internetowa: www.toureiffel.paris/.
Kolejna z atrakcji Paryża, którą wymienicie jednym tchem, to Luwr. Najsłynniejsze, jedno z największych i najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. Na jego wnętrza zaadaptowano dawny Pałac Luwru. Wystawy podziwiać można od 1793 roku. Początkowo „uboga”, licząca 537 obrazów kolekcja, rozrosła się do niebotycznych rozmiarów (ok. 300 000 dzieł).
Odwiedzający mają do dyspozycji 60 600 m², na których rozmieszczono dzieła przypisane do ośmiu kategorii: Sztuka Bliskiego Wschodu, Sztuka Starożytnego Egiptu, Sztuka Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu, Sztuka Islamu, Rzeźba, Rzemiosło Artystyczne, Malarstwo oraz Rysunek i Grafika.
Jeśli nie jesteście wielkimi fanami sztuki, a interesują Was eksponaty powszechnie znane i posiadające największą wartość, w ich odnalezieniu pomogą Wam tłumy turystów idących w jednym kierunku lub zgodnie podziwiających dany obiekt. Do dyspozycji są też mapki, dostępne także w języku polskim.
Najbardziej znane dzieło to oczywiście skradziona przed laty Mona Lisa, która aż dwa lata przebywała poza Luwrem po tym, jak „uprowadził” ją jeden z pracowników muzeum, rzekomo kierujący się pobudkami patriotycznymi (był Włochem, podobnie jak autor obrazu).
Wśród kolejnych perełek wymienić należy kodeks Hammurabiego, Wenus z Milo, Sfinksa oraz Apartamenty Napoloeona III. Zwiedzenie całego muzeum byłoby zbyt czasochłonne, dlatego warto ustalić sobie jakąś konkretną trasę.
Jak na szanującą się historyczną instytucję przystało, także Luwr posiada swojego ducha – jest nim mumia Belfegor, strasząca po zmroku.
Kiedy zwiedzać:
- Luwr odwiedzać można niemal każdego dnia, za wyjątkiem wtorków, 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia,
- w poniedziałki, czwartki, soboty i niedziele eksponaty podziwiać można od 9:00 do 18:00,
- w środy i piątki od 9:00 do 21:45.
Do środka prowadzą trzy wejścia, a na samym placu przed Luwrem warto stawić się dużo wcześniej niż o 9:00. Słynne kolejki do wejścia widywane na filmach czy zdjęciach nie są przesadzone. Zamiast sterczeć w palącym słońcu lub na chłodzie, warto wstać szybciej i wykorzystać ten czas na samo zwiedzanie.
Ceny biletów wstępu:
- bilet zwykły – 15 euro (oprócz Luwru zwiedzić można także Muzeum Eugène Delacroix),
- darmowy wstęp przysługuje: osobom poniżej 18. roku życia, osobom między 18. a 25. rokiem życia pochodzącym z państw UE, Islandii, Norwegii lub Liechtensteinu, nauczycielom sztuki, historii sztuki oraz sztuki użytkowej, niepełnosprawnym i ich opiekunom, bezrobotnym oraz posiadaczom różnych kart, wymienionych szczegółowo na oficjalnej stronie,
- 14 lipca (Dzień Zdobycia Bastylii) darmowy wstęp przysługuje wszystkim.
Napoleon miał rozmach, nie da się temu zaprzeczyć. To właśnie on był zleceniodawcą Łuku Triumfalnego, który stanął na skraju Pól Elizejskich. Ma on przypominać mieszkańcom Paryża o zwycięstwach armii napoleońskiej, ale też o żołnierzach walczących w czasie rewolucji. Sam Bonaparte nie doczekał czasów, w których imponująca budowla była już gotowa, bowiem okres od pomysłu do wykonania to aż 30 lat!
Jest to prawie najwyższy na świecie Łuk Triumfalny (49 m), przewyższa go ten znajdujący się w Korei Północnej. Ściany budowli zdobią nazwy 128 miast, w których stoczono ważniejsze bitwy, w tym pięć miast polskich: Gdańsk, Wrocław, Lidzbark Warmiński, Ostrołęka oraz Pułtusk. Ponadto znaleźć można także nazwiska oficerów, 4 płaskorzeźby i znajdujący się w pobliżu Grób Nieznanego Żołnierza.
Na szczycie łuku utworzono taras widokowy. Jeśli zdecydujecie się na niego wejść, będziecie mogli zobaczyć, czym jest tzw. Plac Gwiazdy, czyli 12 ulic rozchodzących się promieniście w dalszych kierunkach.
Kiedy zwiedzać:
- od 2 stycznia do 31 marca i od 1 października do 31 grudnia, codziennie między 10:00 a 22:30,
- od 1 kwietnia do 30 września każdego dnia między 10:00 a 23:00,
- skrócone godziny otwarcia 8 maja i 11 listopada,
- nieczynne 1 stycznia, 1 maja, 14 lipca i 25 grudnia.
Ceny biletów:
- bilet zwykły – 12 euro,
- bilet ulgowy (młodzież 18-25 lat spoza krajów UE, zagraniczni nauczyciele) – 9 euro,
- bilet dla grup (min. 20 osób) – 9 euro,
- wstęp darmowy dla młodzieży i dzieci poniżej 18. roku życia (z rodzinami lub wycieczką szkolną), obywateli krajów UE (12-25 lat), dla obywateli spoza Europy rezydujących we Francji, niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz bezrobotnych.
Oficjalna strona internetowa: www.paris-arc-de-triomphe.fr/.
Tu na razie jest ściernisko, ale będzie... Słowa piosenki doskonale oddają dzieje Pól Elizejskich – najbardziej rozpoznawalnej paryskiej ulicy.
Aż do XVIII wieku jej tereny służyły uprawom rolnym. Z czasem zaczęto je wydłużać i przekształcać, aż stały się miejscem spotkań wyższych sfer. W pierwszej połowie XIX wieku aleja została zmodernizowana i uporządkowana, pojawiły się chodniki, oświetlenie, stanęły pierwsze sklepy i zakłady. Aktualnie jest to jedna z najdroższych ulic świata. Wśród ciągnących się przez prawie 2 km witryn znaleźć można salony Ferrari, Hugo Bossa czy Louis Vittona sąsiadujące z sieciówką H&M czy McDonaldsem. Ulica roi się także od małych i większych knajpek, stoisk i kiosków, jednak powoli zalewa ją kultura masowa.
Aleja łączy Plac Zgody (Place de la Concorde) z dawnym Placem Gwiazdy (Place de l'Étoile) i co roku jest scenerią defilady wojskowej, która odbywa się 14 lipca.
Lubicie gotyckie budowle? A twórczość Victora Hugo? A może jako miłośnicy historii chętnie odwiedzacie ważne dla jej dziejów miejsca? W takim razie najsłynniejsza paryska katedra to coś w sam raz dla Was.
Wybudowana w XIV wieku wielokrotnie była ośrodkiem ważnych wydarzeń. W niej właśnie Napoleon mianował się Cesarzem Francuzów. Katedra Notre-Dame szczyci się największymi we Francji organami, które doskonale komponują się z całym wnętrzem.
Charakterystyczny wygląd, dwie wieże i rozeta przyciągają wzrok za każdym razem. Na chodnikach znajdujących się w pobliżu katedry często rozstawiają się lokalni artyści, sprzedający swoje dzieła. Zwiedzającym poleca się wejście na jedną z wież, dobre widoki na miasto gwarantowane.
Kiedy zwiedzać:
Katedra niedostępna dla zwiedzających. Aktualnie jest odbudowywana po pożarze z 15 kwietnia 2019 roku.
Oficjalna strona internetowa: www.notredamedeparis.fr/.
Zwiedzanie cmentarza jako atrakcja Paryża? Zdecydowanie tak! Pere-Lachaise to jedna z najsłynniejszych nekropolii na świecie. Wiele osób przyjeżdża do Paryża tylko po to, by odwiedzić to miejsce, np. w rocznicę śmierci którejś z pochowanych tam osób.
Początkowo nic nie zapowiadało, że cmentarz stanie się tak ikoniczną nekropolią. Położony jest z dala od centrum w niezbyt ciekawej dzielnicy. Jednak ktoś wpadł na bystry pomysł przyciągnięcia potencjalnych „klientów” za pomocą szczątków znanych osób. Trafiło na Moliera oraz znaną parę kochanków Abelarda i Helojzę. Od tej pory ludzie nie tylko chętniej odwiedzali cmentarz, ale też wyrażali jasno swoją wolę, wedle której chcieli być chowani właśnie w tym miejscu.
Obecnie lista znanych osobistości, których groby oglądać można na cmentarzu, jest bardzo długa. Spacerując alejkami, często natknąć można się też na nagrobki z polskimi nazwiskami. Przy wejściu pobrać można mapkę, pozwalającą znaleźć konkretne nazwiska. Najczęściej odwiedzane „kwatery” to miejsca spoczynku Jima Morrisona, Moliera, Victora Hugo, Edith Piaf, Fryderyka Chopina, Honoriusza Balzaca, Marcela Prousta i Oscara Wilde'a.
Wiele z nagrobków to prawdziwy majstersztyk, dlatego łatwo na chwilę zapomnieć, że zwiedza się cmentarz. Odwiedzający chętnie składają na nich kwiaty, fotografie, flagi, czasem nawet maskotki. Bardzo częstym widokiem jest flaga Polski ;).
PS. Podobno w jednej z alejek pochowana została paryska wampirzyca ;).
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego to oprócz atrakcji z punktu architektonicznego, także najwyżej położony punkt w Paryżu. Wybudowana na wzgórzu Montmartre przykuwa wzrok przechodniów bielą budynku.
Z jej powstaniem wiąże się historia dwóch przemysłowców, którzy mieli przysiąc, że jeśli Paryż przetrwa wojnę francusko-pruską, oni w podzięce wybudują świątynię. I tak też się stało. Bazylika ukończona została w 1914 roku, jednak wybuch I wojny światowej uniemożliwił konsekrację, do której doszło w roku 1919.
Nie musicie być fanami obiektów sakralnych, żeby skusić się na wizytę w bazylice. Warto również pamiętać, że ze wzgórza, na którym stoi są naprawdę niezłe widoki ;).
Kiedy zwiedzać:
- wnętrze bazyliki dostępne jest dla odwiedzających codziennie od 6:00 do 22:30,
- na kopułę dostać się można codziennie od 8:30 do 20:00 od maja do września oraz od 9:00 do 17:00 od października do kwietnia,
- wizyta w bazylice jest bezpłatna.
Oficjalna strona internetowa: www.sacre-coeur-montmartre.com/.
Początkowo budowlę nazywano kościołem p.w. św. Genowefy. W 1791 roku odprawiono w nim ostatnią mszę, a świątynia stała się oficjalnym miejscem, w którym chowano ważne osobistości. Z wnętrza usunięto wszelkie sakralne symbole i zamurowano okna.
Wchodząc, dostrzec można znaczący napis Wielkim Ludziom – Wdzięczna Ojczyzna. W oczy rzuca się także sporych rozmiarów replika wahadła, które odegrało kluczową rolę w udowodnieniu, że Ziemia obraca się wokół własnej osi.
Wybitne osobistości, które zasłużyły się m.in. dla rozwoju nauki, chowane są w podziemnych kryptach. Honorowe miejsce otrzymali tam m.in. Maria Skłodowska-Curie oraz Jan Jakub Rousseau.
Kiedy zwiedzać:
- mauzoleum przyjmuje gości codziennie za wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja oraz 25 grudnia,
- godziny otwarcia od 2 stycznia do 31 marca i od 1 października do 31 grudnia to 10:00-18:00,
- od 1 kwietnia do 30 września zwiedzanie możliwe od 10:00 do 18:30,
Ceny biletów:
- bilet zwykły – 9 euro,
- bilet ulgowy – 7 euro,
- bilet grupowy (min. 20 osób) – 7 euro,
- wstęp darmowy dla młodzieży i dzieci poniżej 18. roku życia (z rodzinami lub wycieczką szkolną), obywateli krajów UE (12-25 lat), obywateli spoza Europy rezydujących we Francji, niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz bezrobotnych.
Słynny w całej Europie kabaret, do dziś wierny swoim tradycjom. Co to oznacza? Zamiast grupy komików odgrywających skecze, zobaczycie tancerki i tancerzy ubranych w skąpe, bogato zdobione m.in. piórami stroje. Bardzo często na deskach sceny tańczony jest kankan.
Nazwa kabaretu, który istnieje nieprzerwanie od 1889 roku – „czerwony młyn” – wiąże się z historią budynku, który kiedyś rzeczywiście pełnił funkcję młyna. Świecąca się wieczorami atrapa młyna umieszczona na dachu jest wizytówką tego miejsca.
W sąsiedztwie kabaretu spotkać można mnóstwo sex-shopów, kin erotycznych oraz wypożyczalni filmów dla dorosłych. Bilety na show Moulin Rouge nie należą do najtańszych. W opcji są karnety standardowe i vipowskie zawierające np. kolację.
Ewentualnych rezerwacji dokonywać możecie na oficjalnej stronie: www.moulinrouge.fr/reservations.
Jeśli na chwilę będziecie chcieli uciec od zgiełku miasta, Ogród Luksemburski jest miejscem dla Was. Ok. 23 ha prawie w pełni oddane do użytku publicznego. W ogrodzie mieści się m.in. budynek senatu. Przybyłych jednak bardziej zainteresować powinny umieszczone i w cieniu, i na słońcu rzędy krzesełek, zachęcających do krótkiego odpoczynku. Wejście na teren Ogrodu Luksemburskiego jest bezpłatne. Bardziej aktywni mogą podczas zwiedzania podziwiać liczne fontanny, rzeźby czy… ule. Często trafić można na jakiś koncert, amatorzy tenisa mogą spróbować swoich sił na mieszczących się w obrębie ogrodu kortach, a kochający konie mogą spędzić czas w szkole jazdy. Sporą atrakcją jest także sadzawka, wokół której najczęściej odpoczywają paryżanie oraz teatr marionetek, a także francuska wersja Statuy Wolności.
Coś dla tych, których nuży oglądanie zabytków, eksponatów, ogrodów itd. Muzeum Grevin to miejsce, w którym zrobicie sobie zdjęcie z Barackiem Obamą, Angeliną Jolie lub Napoleonem. Figury woskowe, które prezentowane są w muzeum, wykonane są pieczołowicie, z dbałością o każdy szczegół (prawdziwe włosy, elementy garderoby często pożyczone lub otrzymane od modeli).
Miejsce to istnieje od ponad 30 lat i niezmiennie wywołuje uśmiech na twarzy przybyłych. Każda z figur eksponowana jest przez 40 lat, następnie zostaje przetapiana na kolejną. Duży udział w wyborze nowej postaci mają internauci podrzucający własne pomysły.
Godziny otwarcia muzeum uzależnione są m.in. od pory roku, dnia tygodnia itd. dlatego przed wizytą warto sprawdzić te informacje na oficjalnej stronie: www.grevin-paris.com/fr/paris/horaires.
Ceny biletów:
- dorośli – 24,50 euro,
- dzieci (5-15 lat) – 18,50 euro,
- wstęp wolny dla dzieci poniżej 5. roku życia.
Montmartre to nie jedna konkretna atrakcja, a całe mnóstwo ciekawych budynków i miejsc. Jest to dzielnica Paryża położona na wzgórzu o takiej samej nazwie, która mimo upływu lat i zatarcia się pewnych tradycji, wciąż ma wiele do zaoferowania. To w niej znajduje się wspomniana już wcześniej „Biała Bazylika” oraz Moulin Rouge. Miłośnicy dzieł sztuki, a przynajmniej ich reprodukcji, również znajdą coś dla siebie – Plac du Tertre to kopalnia dzieł tego rodzaju. Trafić można też na urokliwy pchli targ, Plac Pigalle (zamiast kasztanów – sex-shopy), a w pierwszy weekend października – na dożynki zakrapiane winem. Montmartre to zdecydowanie mocny punkt na mapie Paryża.
Kompleks budynków, które początkowo służyły inwalidom wojennym. Wśród nich znaleźć można Pałac Inwalidów oraz Kościół Inwalidów. W tym pierwszym utworzone zostały trzy muzea: Muzeum Armii, Muzeum Orderu Wyzwolenia oraz Muzeum Map i Makiet. Jeśli skusicie się na ich zwiedzenie, nie pomińcie Dziedzińca Honorowego, na którym Bonaparte urządzał przeglądy oddziałów weteranów.
Informacje dotyczące godzin oraz cen biletów znajdziecie na stronie: http://www.musee-armee.fr/accueil.html
Najciekawszy punkt wycieczki to sam kościół, który z pewnością rozpoznacie dzięki złotej kopule, doskonale widocznej z tarasów wieży Eiffla. Aktualnie Kościół Inwalidów traktowany jest jako cesarskie mauzoleum, bo to właśnie w nim pochowane zostały szczątki Napoleona. W centralnej części świątyni stoi 6 sarkofagów, jeden w drugim. Zdobi je znane epitafium Niech śpi pod tą kopułą, to hełm na głowę giganta. Słowa odnoszą się do pozłacanej kopuły, na której wykończenie zużyto kilkanaście kilogramów złota. Sarkofag robi ogromne wrażenie, które potęguje fakt, że otacza go 12 posągów, przed którymi wypisano nazwy miejscowości, w których dowódca stoczył najważniejsze bitwy. W kościele spoczął także syn Napoleona nazywany Orlątkiem oraz wielu generałów i marszałków.
Fani piłki nożnej i amatorzy obiektów sportowych, nie mogą pominąć podczas zwiedzania Paryża narodowego stadionu Francji. Położony na przedmieściach stolicy (można dojechać komunikacją miejską), jest świadkiem najważniejszych imprez sportowych oraz niezapomnianych koncertów.
Kiedy zwiedzać:
- od 1 kwietnia do 31 sierpnia oraz w czasie szkolnych wakacji zwiedzanie z przewodnikiem mówiącym po francusku możliwe jest o 10:30, 11:00, 13:30, 14:00, 15:30 oraz 16:00; chętni na wizytę w towarzystwie przewodnika mówiącego po angielsku mogą wybrać wycieczkę o 11:00 lub 14:00,
- od 1 września do 31 marca zwiedzanie możliwe codziennie za wyjątkiem poniedziałków; rozumiejący francuski mogą zwiedzać stadion o 11:00 oraz 16:00; ci, którzy wolą język angielski, mają szansę na wycieczkę o 14:00.
Ceny biletów:
- dorośli – 15 euro,
- studenci – 12 euro,
- dzieci i młodzież (5-18 lat) – 10 euro,
- dzieci poniżej 5 lat mogą zwiedzać za darmo,
- rodziny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 40 euro.
Więcej przydatnych informacji znajdziecie na stronie Stade de France: www.stadefrance.com/en.
Symbol dawnej świetności Francji. Położony na obrzeżach Paryża (dojazd kolejką RER), przyciąga praktycznie wszystkich turystów. Oni sami często nie mogą się zdecydować, czy warto tam zajrzeć ze względu na sam pałac czy też przylegający do niego park. Ze względu na lokalizację, atrakcja polecana jest osobom planującym pobyt w Paryżu na minimum 3 dni.
Kiedy odwiedzać:
- od 1 kwietnia do 31 października pałac dostępny jest codziennie oprócz poniedziałków i 1 maja w godzinach 9:00-18:30,
- od 1 listopada do 31 marca Pałac Wersalski zwiedzać można codziennie, za wyjątkiem poniedziałków, między 9:00 a 17:30,
- tereny parku podziwiać można każdego dnia od 8:00 do 20:30,
- park dostępny jest dla gości codziennie od 8:00 do 18:00.
- w ogrodzie organizowane jest czasem nocne show z użyciem fontann, muzyki i światła, szczegółowe informacje na stronie: http://goo.gl/SF7UNE.
Ceny biletów:
- bilet zwykły – 18 euro,
- bilet ulgowy – 13 euro (informacje o ulgach znajdziecie na stronie: http://goo.gl/aPslPC),
- wiele atrakcji zobaczyć można za darmo w każda pierwszą niedzielę miesiąca (od listopada do marca).
Nieistotne, ile macie lat, jakiej jesteście płci, czy skąd pochodzicie. Podczas wizyty w Disneylandzie każdy bawi się dobrze. Park został przystosowany tak, aby spełnić oczekiwania osób w każdym wieku. Ponadto posiada własne zaplecze noclegowe oraz restauracyjne, warto jednak pamiętać, że ceny nie należą do najniższych.
Kilkadziesiąt atrakcji, od filiżanek Kapelusznika, przez Dom Strachów, po ekstremalne kolejki górskie, co roku przyciąga rzesze gości. Codzienna parada postaci disneyowskich oraz pokazy świetlno-laserowe wieńczące dzień pełen wrażeń. Jeśli chcecie gruntownie zwiedzić park, zobaczyć wszystko i skorzystać z większości interesujących Was atrakcji, jeden dzień to zdecydowanie za krótko. Paryski Disneyland podzielony jest na dwie części: Disneyland Park (czynny codziennie od 10:00 do 23:00) oraz Walt Disney Studios Park (otwarty między 10:00 a 21:00).
Wizyta w tym miejscu jest dużym wyzwaniem dla osób niecierpliwych – kolejki do poszczególnych atrakcji bywają ogromne. Można nieco skrócić czas oczekiwania korzystając z usługi FASTPASS, czyli małych karnetów wydawanych na podstawie biletu, na których napisane jest, o jakiej godzinie będziecie mogli skorzystać z konkretnej rozrywki.
Ceny biletów rozpoczynają się od 47 euro, szczegółowy cennik na stronie: http://goo.gl/MAup9e.
Nowoczesna dzielnica miasta, nazywana często paryskim Manhattanem. Wysokie szklane wieżowce nie są może zbyt ciekawym widokiem, ale warto tam zajrzeć chociażby po to, żeby zobaczyć Wielki Łuk la Defense (pomnik w kształcie sześcianu) oraz dość nietypową 12-metrową rzeźbę, przedstawiającą kciuk.
Jedna z wizytówek starego centrum miasta. Dawny pałac królewski, który stracił swą reprezentacyjną funkcję na rzecz więzienia. W czasie Wielkiej Rewolucji okazały gmach zyskał miano „przedpokoju gilotyny”. Trzymano w nim więźniów politycznych i skazańców.
Zwiedzający mogą obejrzeć cele, Salę Straży, dziedziniec oraz Salę Gwardii Królewskiej i Wieżę Zegarową.
Kiedy zwiedzać:
- codziennie za wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia, w godzinach 9:30-18:00.
Ceny biletów wstępu:
- bilet zwykły – 9 euro,
- bilet ulgowy – 7 euro,
- bilet grupowy (min. 20 osób) – 7 euro,
- wstęp darmowy dla młodzieży i dzieci poniżej 18. roku życia (z rodzinami lub wycieczką szkolną), obywateli krajów UE (12-25 lat), obywateli spoza Europy rezydujących we Francji, niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz bezrobotnych.
Jesteście maniakami dobrych fotografii? Panoramy nie są Wam obce? Szukacie dobrego punktu widokowego? Wieża Montparnasse to coś dla Was! Taras widokowy dostępny dla turystów znajduje się na 56. piętrze. Rozpościerający się z niego widok jest ciekawy przede wszystkim dlatego, że widać też „Żelazną Damę”, czyli najpopularniejszy punkt widokowy w Paryżu. Wjeżdżając najszybszą w Europie windą, zobaczycie najważniejsze zabytki Paryża z lotu ptaka (wieżę Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, itd.).
Kiedy odwiedzić:
- punkt widokowy czynny jest przez cały rok,
- od 1 kwietnia do 30 września między 9:30 a 23:30,
- od 1 października do 31 marca od godziny 9:30 do 22:30 (od niedzieli do czwartku) oraz od 9:30 do 23:00 (piątki, soboty, święta narodowe).
Ceny biletów:
- bilet zwykły – 18 euro,
- bilet ulgowy (młodzież 12-18 lat i studenci) – 15 euro,
- bilet ulgowy (dzieci 4-11 lat) – 9,50 euro,
- bilet ulgowy (niepełnosprawni) – 8,50 euro.
Oficjalna strona internetowa znajduje się pod tym linkiem.
Centralne miejsce dzielnicy zwanej Bastylią, w której przed laty dumnie piętrzyła się twierdza o takiej samej nazwie. Do jej zniszczenia doszło 14 lipca 1789 roku i od tamtej pory dzień ten uznawany jest za święto narodowe. Aktualnie na placu podziwiać można Kolumnę Lipcową. Nawet decydując się na opcję Paryż na weekend, warto zajrzeć w ten rejon miasta, głównie ze względu na aspekt historyczny.
Plac Zgody często określany jest mianem największego placu w Paryżu. Zbudowany został w XVIII wieku i szybko stał się miejscem egzekucji, m.in. Marii Antoniny i Ludwika XVI. Za pomocą gilotyny życia pozbawiono tam ponad 1000 osób. Dzisiejsza nazwa, posiadająca pozytywny wydźwięk, wyraża także nadzieję na spokojne czasy.
Dość charakterystycznym elementem placu jest sporych rozmiarów obelisk, będący podarunkiem od wicekróla Egiptu. Podobno rzucany przez niego cień wskazuje czas międzynarodowy.
Powstała w XIII wieku kaplica aktualnie nie jest już uznawana za miejsce święte. To jednak mało istotna informacja, ponieważ z tego powodu nie straciła ona swojego uroku. A nadają go jej ogromne witraże, które w połączeniu z promieniami słonecznymi tworzą niezwykłe widowisko. Warto zajrzeć, nawet jeśli nie jesteście fanami tego typu budynków.
Kiedy zwiedzać:
- kaplicę odwiedzać można każdego dnia za wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia,
- godziny otwarcia od 2 stycznia do 31 marca, i od 1 października do 31 grudnia – między 9:00 a 17:00,
- od 1 kwietnia do 30 września wnętrza podziwiać można między 9:00 a 19:00,
Ceny biletów:
- bilet zwykły – 10 euro,
- bilet ulgowy – 8 euro,
- bilet grupowy (minimum 20 osób w grupie) – 8 euro,
- wstęp darmowy dla młodzieży i dzieci poniżej 18. roku życia (z rodzinami lub wycieczką szkolną), obywateliom krajów UE (12-25 lat), obywateli spoza Europy rezydujących we Francji, niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz bezrobotnych,
- karta Paris Museum Pass nie jest honorowana w kaplicy,
- istnieje możliwość kupienia biletu łączonego ze wstępem do Conciergerie, szczegóły na tej stronie.
Uff, dużo tych atrakcji. Jeżeli obawiacie się, że nie będziecie w stanie sami zaplanować swojej wycieczki, koniecznie skontaktujcie się z nami. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy lub wysłać wiadomość na Facebooku. Po więcej szczegółów klikajcie tutaj :).
Jak na wielkie miasto przystało, Paryż nie jest najlepszą miejscowością wypoczynkową. Możecie próbować zrelaksować się z dala od turystycznych atrakcji, odwiedzać parki i ogrody, których w mieście nie brakuje, a gdzie zawsze znajdą się wolne ławki i krzesła.
Stolica Francji posiada trzy miejskie plaże, z których największa i najsłynniejsza usytuowana jest nad Sekwaną. Wprawdzie w rzece nie można się kąpać, ale pobyt na „paryskiej plaży” to całkiem przyjemna forma spędzania czasu.
Jeśli wolicie bardziej aktywny sposób spędzania wolnego czasu lub też dreszczyk emocji, wybierzcie się do Disneylandu lub Parku Asterixa – nie pożałujecie ;).
Jeszcze nie zarezerwowaliście wczasów w Paryżu? Nie ma na co czekać! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki i przygotujcie się na masę przygód w stolicy Francji.
Co warto:
- warto zwinąć lub wyłączyć mapę i spróbować się „zgubić”, takie niesztampowe zwiedzanie zawsze owocuje znalezieniem ciekawych, ale niezbyt popularnych miejsc;
- dobrym pomysłem jest planowanie dnia, tak, aby wieczorem mieć siły na obejrzenie iluminacji; wieża Eiffla czy okolice Luwru wieczorową porą to pozycje obowiązkowe!;
- Pont des Arts – most dostępny tylko dla pieszych, kiedyś „ozdobiony” setkami kłódek zawieszonych przez zakochane pary – w 2014 r. ilość miłości zostawionej na moście groziła jego zawaleniem, więc dziś nie zobaczycie już na nim jej symboli, ale zawsze warto wybrać się tam na spacer;
- w różnych punktach miasta na turystów czekają rikszarze; ceny nie są wygórowane, a przejażdżka całkiem przyjemna; jeśli wybierzecie się porą wiosenną lub letnią, nie zapominajcie, jak miłą formą spędzania czasu może być śniadanie na świeżym powietrzu, np. w pobliżu Sekwany – bagietka/croissant, kawa, jogurt i voilà;
- warto wjechać na ostatnie piętro Centrum Pompidou – panoram nigdy dość;
- lubicie książki z duszą? Księgarnia Shakespeare and Company może się Wam spodobać. Gościła już w kilku filmach, bez wątpienia jest to bardzo klimatyczne miejsce;
- są tu jakieś fanki second-handów? Nie zapomnijcie pobuszować w tych paryskich; przydatne adresy:
- Free’p’Star: 8 Rue Sainte-Croix de la Bretonnerie, 75 004 Paryż,
- Kilo Shop Marais: 69-71 rue de la Verrerie, 75004 Paryż,
- polecamy również jeden z paryskich targów – Marche d'Aligre; świeżo, dobra jakość i duży wybór;
- osobom pełnoletnim poleca się zakup karty Museum Paris Pass, która upoważnia do wejścia na teren większości paryskich muzeów i zabytków (ponad 50 miejsc); pozwala ona zaoszczędzić czas (wejście bez kolejek) oraz pieniądze – karnet na 2 dni to koszt 48 euro, 4 dni – 62 euro, a 6 dni – 74 euro. Szczegóły na oficjalnej stronie: en.parismuseumpass.com/.
Czego nie warto:
- nie zwiedzajcie na siłę; nie interesuje Was żaden rodzaj sztuki? Obejrzyjcie Luwr od zewnątrz. Macie lęk wysokości? Zrezygnujcie ze słynnej wieży i punktów widokowych. Brzydzicie się ślimaków? Nikt nie każe Wam ich jeść – to Wasz wyjazd, będzie udany, jeśli zaplanujecie go zgodnie ze swoimi potrzebami;
- nie zrażajcie się widząc wysokie ceny, po prostu je zaakceptujcie;
- nie wdawajcie się w rozmowy z ciemnoskórymi, którzy wypytują Was o kraj pochodzenia, imię itd. W większości przypadków będą chcieli Was na coś naciągnąć;
- unikajcie kłótni, zwłaszcza z rodzimymi Francuzami.
Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Breakplan