Wieża Montparnasse

Wieża Montparnasse

Gdzie się znajduje

33 Avenue du Maine, 75015 Paris, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć

Wyobraźcie sobą spokojną dzielnicę, która kojarzy się wszystkim z wąskimi, klimatycznymi uliczkami i niewysokimi kamienicami. Spacerując tam czujecie wyjątkowo kameralną atmosferę, jakby wyjętą z innego wieku. Nagle wyrasta przed Wami 59-piętrowy wieżowiec, potężna budowla o zdecydowanie nowoczesnym kształcie. Właśnie z czymś takim musieli zmierzyć się mieszkańcy Paryża, gdy w 1972 roku ukończono budowę Wieży Montparnasse.

Nic dziwnego, że wokół tej atrakcji kryje się tak wiele kontrowersji. Jest to niewątpliwie DUŻA sprawa. Jak bardzo duża uświadomicie sobie, gdy pomyślicie o masie 120 000 ton, 70 metrowym fundamencie, 7200 oknach, 120 000 m2 powierzchni całkowitej i 25 windach… Ale czym jest wysokość dla nowoczesnej windy, jeśli do 56 piętra dociera w 38 sekund? No właśnie. Od tych liczb wszystkim może zakręcić się w głowie!

Przede wszystkim jednak Wieża Montparnasse szczyci się najlepszym tarasem widokowym Paryża. Jej zagorzali krytycy uważają, że tylko dlatego, że to jedyne miejsce, z którego jej nie widać. Ale bądźmy szczerzy, przyglądanie się miastu z tak wysoka ma swoje uroki. A nawet więcej – może się po prostu bardzo podobać. Taras znajduje się na szczycie budynku, lecz na 56 piętrze macie również do dyspozycji przeszkloną salę widokową, w której znajduje się luksusowa część restauracyjna. Pozostała część budynku w większości jest przeznaczona na biura. Czy nie chcielibyście pracować mając tak fantastyczne widoki Paryża za oknem? A może macie bardziej brawurowe marzenia? Tak jak człowiek, który w 1995 roku zdecydował, że spróbuje wspiąć się na szczyt wieży używając tylko swoich rąk i nóg. Było blisko porażki, lecz udało się. Jak widać, Montparnasse to świetne miejsce dla ludzi o różnych upodobaniach. Nawet wspinaczkowych! ;)

 

Kiedy zwiedzać

Godziny otwarcia:

• od 1 kwietnia do 30 września: 9.30 – 23.30

• od 1 października do 30 marca:

- niedziela – czwartek: 9.30 – 22.30

- piątek, sobota i święta: 9.30 – 23.00

Szczególnie polecane jest podziwianie widoku nocą, kiedy już miasto rozświetli się tysiącem świateł. Warto też wybrać się na wieżę w pogodny dzień, kiedy nad okolicą nie rozpościera się utrudniająca widoczność mgła lub deszcz.

 

Ceny

Bilet Dzień&Noc (upoważnia do wstępu przez 48 godzin, na dwie wizyty):

- Dorośli - 20,00 €

- Osoby w wieku 16-20 lat i studenci – 16,00 €

- Osoby w wieku 7-15 lat – 12,50 €

- Dzieci poniżej 7 lat – wstęp darmowy

• Za dodatkowe 12,00 € możecie napić się szampana na tarasie widokowym.

• Możecie również zdecydować się na bilet całoroczny. Wszystkie bilety dostępne są na stronie internetowej http://bit.do/bilety-wieza.

 

Dla kogo

• Dla każdego, kto lubi panoramiczne widoki

• Dla miłośników luksusowych wnętrz i restauracji

• Dla osób, które chcą zobaczyć widok na Paryż bez wieży Montparnasse ;)

 

Dla kogo nie

• Raczej nie dla osób z lękiem wysokości. Odważycie się?

 

Co zobaczyć w pobliżu

 Paryski Panteon – niezwykle ciekawa architektonicznie świątynia, dzisiaj znana przede wszystkim z funkcji mauzoleum. Jest grobowcem dla najbardziej zasłużonych osób z Francji

 Katedra Notre-Dame – legendarna gotycka katedra, w której prawda historyczna przeplata się z fikcyjną opowieścią o Dzwonniku i pięknej cygance

 Place de la Bastille – tutaj na pewno odnajdziecie ducha Napoleona i francuskiej rewolucji

 

Jak dojechać

Do Wieży Montparnasse dowiezie Was któraś z następujących linii metra: 4, 6, 12 i 13.

 

Gdzie zaparkować

Do zaplanowania parkowania przyda Wam się link goo.gl/VgZzAS – znajdziecie tam mapkę i garść przydatnych informacji. Paryż jest przepełniony samochodami i często znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem, więc warto któreś z wyprzedzeniem zarezerwować. Zostawiając samochód na cztery godziny na Gare Maine Montparnasse, możecie zapłacić 10,00 € lub 12,50 €.

 

Więcej informacji

• Strona internetowa: http://www.tourmontparnasse56.com

• Numer telefonu: +33 1 45 38 52 56

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.