Moulin Rouge

Moulin Rouge

Gdzie się znajduje: 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Moulin Rouge to w polskim tłumaczeniu Czerwony Młyn. Skąd wzięła się ta nazwa? Budynek, w którym znajduje się ten kabaret dawniej był po prostu młynem. Do dziś możecie podziwiać w jego konstrukcji słynny wiatrak, pomalowany właśnie na kolor czerwony. Ciekawe co powiedzieliby młynarze, gdyby wiedzieli, co będzie odbywać się w tak spokojnym miejscu ich pracy!

Kabaret Moulin Rouge od zawsze słynął ze skandali i przyciągał budzące emocje historie. Nawet zanim jeszcze został oficjalnie otwarty! To właśnie tam jedna ze studentek Akademii Sztuk Pięknych zrobiła pierwszy w historii striptiz – w 1886 roku, na uroczystym balu, postanowiła równie uroczyście się rozebrać. Została ukarana wysoką grzywną i od razu znalazła się w areszcie. Paryżanie postanowili bronić niewinnej niewiasty i powstało spore zamieszanie, które była w stanie uspokoić jedynie interwencja wojska. Francuzi wkraczali wówczas w zupełnie nową epokę, a kobiety mogły pozwalać sobie na coraz więcej. Z pewnością słyszeliście o kankanie. Ciekawe gdzie ten taniec zyskiwał na największej popularności? No właśnie. W Moulin Rouge! Swobodna atmosfera kabaretu i sięganie po rozmaite trunki to było coś, co wyjątkowo przyciągało artystów. Mogli w tym miejscu wygodnie rozsiąść się i debatować nad sprawami sztuki, a w wolnej chwili zerkać na piękne ciała tancerek. Jeśli chcieli, mogli także skorzystać z innych usług

Najbardziej znaną postacią związaną z Moulin Rouge był Henri de Toulouse-Lautrec. Ten utalentowany malarz przedstawił ówczesne życie lokalu na wielu obrazach i plakatach. To dzięki niemu możemy cieszyć się artystycznymi wizjami La Goulue i Jane Avril, tancerek kabaretu. Oprócz pracy na scenie, zajmowały się także pozowaniem w charakterze modelek. Lautrec był autorem plakatów, które do dzisiaj krążą w świadomości popkultury – był przedstawicielem postimpresjonizmu, a swoją dramatyczną historią życia przyczynił się do zainspirowania wielu osób.

Współcześnie Moulin Rouge jest miejscem bardziej luksusowym i droższym niż kiedyś. Wciąż jednak możecie podziwiać tam kankana i barwne, odważne występy tancerek.

 

Kiedy zwiedzać:

• Nocne występy odbywają się o godzinie 21.00 i 23.00

• Lokal oferuje też wcześniejszą ofertę razem z lunchem, o 13.00 i o 14.45

• Najlepiej sprawdźcie dostępność rezerwacji i szczegóły jej warunków na stronie pod adresem: http://www.moulinrouge.fr/offres?lang=en

 

Ceny:

Ceny wejściówek są dosyć wysokie, ale występują w rozmaitych kombinacjach:

• Najtańszy wstęp na sam show, dla jednej osoby – od 87 €

• Wstęp na show razem z kolacją, w wersji dla VIP-a – od 420 €

• Wstęp na show razem z lunchem, już nie w wersji dla VIP-a, ale każdej osobie przysługuje pół butelki szampana – od 165 €

• Ceny wejściówki z usługami restauracyjnymi różnią się w zależności od menu, które Was interesuje. I tak na przykład kolacja wegańska to minimum 190 €, a wieczór z Belle Epoque 220 €. Do dyspozycji macie także całą kartę, z której możecie sami dowolnie dobierać sobie potrawy.

• Moulin Rouge oferuje Wam także sklep z pamiątkami, gdzie kupicie wszystko. Zaczynając od szalików, bluzek, biżuterii, przechodząc przez plakaty, muzykę i książki, a kończąc na notesach, landrynkach i etui na smartfona. Za notes zapłacicie 11 €, za szalik od 19,95 € do 85 €.

 

Dla kogo:

• Dla osób spragnionych wrażeń, lubiących wystawne i wielobarwne show

• Dla każdego, kto marzy o rozejrzeniu się po miejscu znanym z historii życia wielu artystów

 

Dla kogo nie:

• Jeśli martwi Cię cena biletu, nie jesteś fanem zwariowanych występów i krępuje Cię obecność nagości na scenie, możesz spokojnie sobie odpuścić

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Sacré Coeur – ta świątynia znajduje się na szczycie wzgórza Montmartre i da Wam panoramiczny widok na całą okolicę. Idąc tam będziecie mieli okazję pomyśleć nad tym, jak wyglądało życie dawnych artystów w Paryżu.

 Pola Elizejskie – najbardziej reprezentatywna aleja stolicy Francji. Jeśli tylko macie ochotę na trochę luksusu, musicie się w niej zagłębić.

 Łuk Triumfalny – znajdziecie go na końcu Pól Elizejskich. Ten mocny akcent jest monumentalnym pomnikiem triumfu francuskiej historii i Napoleona.

 

Jak dojechać:

Blisko Moulin Rouge dociera tylko jedna linia metra. Musicie złapać numer 2. Jeśli wolicie skorzystać z autobusu do Waszej dyspozycji pozostają linie 30, 54 i N01. Przystanki znajdują się blisko obiektu, więc odnalezienie go nie powinno sprawić Wam większych kłopotów.

 

Gdzie zaparkować:

Po szczegółowe informacje na temat parkowania w okolicy zapraszamy Was na stronę internetową https://goo.gl/TpTIIx. Znajdziecie tam mapkę i wiele przydatnych instrukcji. Parkowanie w Paryżu jest trudne i kosztowne, ale z odpowiednim planowaniem możecie dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsca i trochę zaoszczędzić.

 

Więcej informacji:

• strona internetowa: http://www.moulinrouge.fr/?lang=en

• adres e-mail: information@moulinrouge.fr

• numer telefonu: +33 (0)1 53 09 82 82

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.