Montmartre

Montmartre

Gdzie się znajduje: Montmartre (dzielnica), 75018 Paryż (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Dzielnica Montmartre znajduje się na wzgórzu Montmartre i jest sławna przede wszystkim dzięki swojej bogatej historii. Posłuchajcie, co pisał o niej Crispino Enrica, wspominając życie Toulouse-Lautreca:

„Wesołe siedlisko cyganerii i beztroskich, romantycznych przygód, na pół wiejskie przedmieście Paryża, gdzie drzewa wiśniowe kwitły na pustych placach, kochankowie całowali się w cieniu bram, a młode praczki tańczyły kankana, bo miały lekkie serca i temperament w nogach”.

Dzisiaj nie zobaczycie już tego, co dawniej widziano w tej okolicy. Spróbujcie jednak wyobrazić sobie tamtejsze stroje, zwyczaje i czasy. W atmosferze wąskich uliczek dzielnicy na pewno jest to możliwe – pod względem estetyki i architektury nie uległa przecież bardzo dużym zmianom. Największa różnica polega na jej obecnym, turystycznym zabarwieniu. Montmartre od zawsze tworzyli przede wszystkim ludzie. Dzisiaj wspomnieniem po ówczesnej cyganerii są rozstawieni na ulicach malarze, którzy pracują nad swoimi sztalugami i chętnie sprzedają obrazy zwiedzającym. Możecie spotkać ich wielu na Place du Tetre, centralnym placu dzielnicy. Turyści często decydują się na zamówienie pamiątki w postaci swojego portretu – może i Wy chcielibyście spróbować? Pozując, pomyślcie o artystach, którzy kiedyś mieszkali blisko tego placu. Należeli do nich między innymi Pablo Picasso, Auguste Renoir, Edgar Degas, Henri de Toulouse-Lautrec, Vincent Van Gogh, Fryderyk Chopin, Franciszek Liszt i Paul Verlaine. To oni przysłużyli się do powstania legendy o artystycznym życiu Paryża.

Nazwa Montmartre wzięła się od Mons Martyrorum, jako Wzgórza Męczenników. Przypuszcza się, że na omawianym przez nas wzgórzu, w III wieku, pierwszy paryski biskup zginął śmiercią męczeńską. Niestety nie ma na to żadnych wiarygodnych dowodów. Faktem jest jednak, że zanim jeszcze nastąpił XIX wiek i cyganeria wkroczyła w tę okolicę, znajdował się w niej zniszczony w czasie rewolucji francuskiej klasztor benedyktynek. Dużo później powstała tam Bazylika Sacré-Coeur, współcześnie jedna z największych atrakcji Paryża. Możecie poczytać o niej na naszej stronie, w artykule specjalnie przeznaczonym dla tej świątyni. Daje Wam ona niezwykle panoramiczny widok, ponieważ jest najwyżej położonym obiektem sakralnym Paryża. Zresztą całe Montmartre jest bardzo malownicze i wspinając się po nieraz stromych, otoczonych starymi kamieniczkami drogach, na pewno docenicie jego walory. Na terenie dzielnicy znajduje się także dawny dom Dalidy, dom Erika Satiego i l’Espace Dali, niewielkie muzeum poświęcone pracom surrealisty.

 

Kiedy zwiedzać:

Kiedy tylko chcecie. Na pewno najwięcej dzieje się w tej dzielnicy, kiedy jest ładna pogoda – wtedy możecie zobaczyć bardzo wiele osób malujących i sprzedających obrazy. Problemem mogą być wszechobecne tłumy. Ale być może zdążyliście się już do nich przyzwyczaić.;)

 

Ceny:

Spacerowanie po dzielnicy oczywiście niczego Was nie kosztuje. Zapłacicie jedynie za dodatkowe atrakcje, takie jak wypicie kawy w kawiarni czy zakup przewodnika w Sacré Coeur. Ewentualnym kosztem może też być korzystanie z miejskiej komunikacji.

 

Dla kogo:

• Dla wszystkich osób, które są zainteresowane sztuką i jej historią. Choć współcześnie dzielnica Montmartre jest bardziej turystyczna, niż artystyczna – na pewno chcielibyście na własne oczy zobaczyć gdzie przechadzali się dawni artyści

• Dla każdego, kto chciałby popatrzeć na Paryż z wysokości

 

Dla kogo nie:

• Wąskie, brukowane uliczki i duże ilości schodów mogą trochę odstraszać osoby na wózkach inwalidzkich. Wierzymy jednak, że jak się chce, to zawsze można. Musicie jedynie staranniej zaplanować zwiedzanie i koniecznie uzbroić się w kogoś do pomocy. Zawsze możecie też korzystać z kolejki jadącej do Sacré Coeur i z kursującego po okolicy autobusu.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Moulin Rouge – kabaret, którego historia bardzo powiązana jest z dawnym życiem francuskiej bohemy. Ten słynny Czerwony Młyn gościł wiele skandali, które mieszały się ze sztuką. W tym samym miejscu, gdzie popularność zdobywał odważny jak na tamte czasy taniec kankana, Lautrec zajmował się tworzeniem licznych obrazów i plakatów.

• Palais Garnier – opera paryska, współcześnie utraciła nieco na znaczeniu dla opery Bastille, lecz obie placówki mogą zachwycić Was swoją wyjątkową architekturą i odbywającymi się w nich wydarzeniami artystycznymi.

 

Jak dojechać:

Po dzielnicy Montmartre kursuje jakże ciekawie nazwany… Montmartrobus :) Jeśli chodzi o linie metra w okolicę dowiezie Was linia numer 2 (przystanek Château Rouge) lub 12 (zatrzymuje się na Abbesses). Na Muller dojeżdża także tradycyjny autobus miejski o numerze 85.

 

Gdzie zaparkować:

W dzielnicy Montmartre znajduje się kilka parkingów. Niestety parkowanie jest płatne i wymaga trochę cierpliwości – po Paryżu znacznie łatwiej poruszać się komunikacją miejską. Na stronie https://goo.gl/ndTJYe znajdziecie szczegółowe informacje o strefach parkingowych i cenach, których możecie się w nich spodziewać. Warto dodać, że wcześniejsze zarezerwowanie miejsca może oszczędzić Wam wielu zmartwień.

 

Więcej informacji:

• strona internetowa Muzeum Dalego: http://daliparis.com/en/

• strona internetowa w tematyce Domu Dalidy: http://dalida.com/maison-de-dalida.html

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.