Wyspy KanaryjskieJedzenie i napoje
Kuchnia Wysp Kanaryjskich jest kuchnią dość urozmaiconą, z silnymi wpływami kuchni hiszpańskiej i południowoamerykańskiej. Charakteryzuje się ona dużą ilością ryb, owoców morza, mięs, owoców, warzyw, gęstych zup i sosów (mojo). Na każdej z wysp znajdziemy szereg restauracji serwujących dania międzynarodowe, jednak jeśli wolimy spróbować miejscowych specjałów, warto udać się do małych lokalnych knajpek w głębi wyspy.
Specjalnością kuchni na Teneryfie jest huevas moles, czyli rodzaj puddingu z żółtek i cukru oraz arepa, będący odpowiednikiem naszego hamburgera. Podczas pobytu na tej wyspie warto udać się do restauracji El Rincón de Las Paellas, gdzie podawana jest najlepsza paella (ryż z szafranem z owocami morza, warzywami lub mięsem królika) na wyspie oraz szeroki wybór lokalnych, białych i różowych win.
Z kolei w jadłospisie mieszkańców Fuerteventury królują sery, a szczególnie delikatny biały ser (queso majorero). Do lokalnych dań należą także: baifo frito (koźlę smażone), rancho marino (gęsta zupa rybna z szafranem, białym winem i makaronem), cabra a la antigua (koźlę w gęstym sosie pomidorowym z dodatkiem oliwek i migdałów) oraz vieja en caldo de mojo (ryba w czosnkowo-ziołowym rosole z dodatkiem ziemniaków). Żeby spróbować takich lokalnych przysmaków, należy odwiedzić Macarino w Puerto del Rosario, serwującą najtańszą i najlepszą kuchnię domową w mieście. Z kolei na degustację małży nadziewanych baraniną zaprasza El Cangrejo Colorado. Najlepsza ryba w Caleta de Fuste serwowana jest przez Frasquitę, natomiast La Giavota w Morro Jable słynie z grillowanych sardynek.
Podczas wakacji na Gran Canarii nie można nie spróbować słynnej chorizo (kiełbasa z wieprzowiny robiona na bazie wędzonej papryki). Warto skosztować również słodkiej morcilla dulce (kaszanka z domieszką ziemniaków, miodu i rodzynek), a także queso de flor (ser owczo-krowi) oraz napić się guindilli (domowej roboty nalewka z rumu i owoców leśnych).
Kuchnia wyspy Lanzarote może skusić nas regionalną caldo de milla (zupa z kukurydzy z ciecierzycą i boczkiem), potaje de alubias (gęsta zupa fasolowo-grochowa), conejo al vinagre de La Geria (królik duszony w sosie z dodatkiem wina, octu i pomidorów) oraz wytrawnymi białymi winami.
Wyspy Kanaryjskie posiadają szeroką ofertę lokalnych trunków. Do najpopularniejszych należą: bardzo słodki likier bananowy z La Gomery (20%, ceny od 4-5 do 15 euro za litr), ron miel (20-30% rum miodowy, cena to 6-7 euro za litr), manzanilla (rodzaj sherry o smaku herbaty z rumiankiem, 16%, cena to 5-7 euro za butelkę), sangria (poncz z czerwonego wina i owoców, 8-10%, cena to 1-2 euro), piwo lokalne (do 4,5%, cena w markecie to 1-2 euro, cena za kufel w barze to 1,50-2 euro). Na terenie Hiszpanii spożywanie alkoholu dozwolone jest od 16 rok życia, jednak jego picie w miejscach publicznych jest zakazane i grozi mandatem od 300 euro.
Wyjechać jest fajnie, ale jeszcze lepiej jest wrócić całym i zdrowym z Waszych wojaży. Podpowiemy Wam jak pomóc szczęściu i uchronić się przed nieszczęściem w rozdziale „Zdrowie”.
Opieka zdrowotna.
Ponieważ koszty opieki zdrowotnej na Wyspach Kanaryjskich są stosunkowo drogie, warto przed wyjazdem wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Właściciel takiej karty upoważniony jest do bezpłatnego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Koszt zwykłej wizyty lekarskiej wynosi od 40 do 100 euro, natomiast doba pobytu w szpitalu (bez wykonywania żadnych badań) kosztuje ok. 180 euro. Jeśli zajdzie taka konieczność, leki można kupić w punktach aptecznych oznaczonych zielonym krzyżem, otwartych od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 20:00. Nie istnieje konieczność wykonywania dodatkowych szczepień przed wyjazdem.
Klimat na Wyspach Kanaryjskich jest bardzo suchy, a w okresie letnim słońce mocno grzeje, dlatego też zawsze należy pamiętać o nawadnianiu organizmu, smarowaniu skóry kremem z odpowiednio wysokim filtrem oraz noszeniu nakrycia głowy. Należy również zrezygnować z kąpieli słonecznych od godziny 12:00 do 16:00. Woda w kranach jest zdatna do picia, jednak nie smakuje dobrze.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor