Werona

WeronaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:

Piazza BraArena | Teatro Romano | Cattedrale di Santa Maria Matricolare | Dom i grób Julii | Dom Romea | Piazza delle Erbe | Piazza dei Signori | Kościół Santa Maria Antica | Zamek Castelvecchio | Kościół Świętej AnastazjiCentro Internazionale di Fotografia Scavi Scaligeri | Giusti Garden 

 

Piazza Bra

Jest to reprezentacyjny plac od którego najlepiej zacząć zwiedzanie Werony. Dotrzecie do niego przez Portoni della Bra. Plac ma nieregularny kształt. Mimo tego, że plac jest zdominowany przez Arenę, nie jest ona jedyną atrakcją w okolicy. Znajdziecie tutaj także fontannę oraz pomnik króla Wiktora Emanuela II.

Warta uwagi jest z pewnością pięciokątna wieża Torre Pentagona oraz Museo Lapidario Maffeiano, który jest jednym z najstarszych publicznych muzeów na świecie. Na placu znajdują się także dwa pałace. Budowa Palazzo della Gran Guardia trwała bardzo długo i była dosyć trudna, ponieważ podczas I wojny o niepodległość Włoch, pałac został przejęty przez wojsko austriackie. Obecnie jest miejscem przeróżnych kulturalnych imprez i wystaw. Drugi pałac to neoklasyczny Palazzo Barbier, który podczas zaboru austriackiego również został przejęty przez wojsko i dopiero po zjednoczeniu Wenecji Eugenejskiej ze Zjednoczonym Królestwem Włoch, zmieniono rolę budynku na siedzibę biur miejskich. Pałac można zobaczyć tylko z zewnątrz.

Zwiedzanie: Zwiedzanie Museo Lapidario Maffeiano jest możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 8:30–14:00. Kasa jest zamykana o 13:15, natomiast w poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Bilety: Bilet normalny kosztuje 4,5 €, ulgowy – 3 €. Z Verona Card wejście jest za darmo.

 

Arena

Arena znajduje się przy Piazza Bra i jest jednym z najważniejszych zabytków Werony, tym samym jednym z najważniejszych zabytków z czasów rzymskich. Arena jest trzecim pod względem wielkości zaraz po Koloseum i amfiteatrze w Kampanii w Capui tego typu budynkiem we Włoszech. Jednak w porównaniu do nich jest najlepiej zachowana.

Arena została wybudowana w latach 40. n.e. i posiadała 44 rzędy marmurowych siedzeń, mogła pomieści 25 tysięcy widzów (choć niektóre dane mówią, że nawet 30 tys.!). Niestety, w trakcie trzęsienia ziemi w 1183 roku, część zewnętrzna areny zawaliła się, pozostawiając jedynie 4 łuki. Na całe szczęście, wnętrze budowli nie zostało uszkodzone.

Obecnie na Arenie odbywa się jeden z najciekawszych operowych festiwali na powietrzu – Opera Festival Arena di Verona. Zabytek wykorzystywany jest także podczas przeróżnych koncertów, szczególnie podczas wakacji. Jeśli będziecie w Weronie, grzechem jest nie pójść chociaż na jeden spektakl tutaj! Uczucie, że siedzi się na tych miejscach, co niegdyś kibice igrzysk, z pewnością zapewni Wam mnóstwo wrażeń. Podczas zwiedzania lub spektaklu wejdźcie także na koronę budynku i popodziwiajcie okolicę, szczególnie jeśli będziecie tutaj wieczorową porą.

Zwiedzanie: Arena jest dostępna do zwiedzania w poniedziałki od 13:30 do 18:30 oraz w pozostałe dni od 8:30 do 18:30.

Bilety: Normalny – 10 €, ulgowy – 7,50 €. Z kartą Verona Card wejście jest darmowe.

 

Teatro Romano i Museo Archeologico del Teatro Romano

Teatr Rzymski został tak naprawdę odnaleziony w 1830 roku, kiedy to zburzono budynki wokół niego. Niegdyś spektakle oglądało w nim około 5 tysięcy widzów, obecnie jest to miejsce teatralnego lata Werony. Oprócz tego, mieści się tutaj Muzeum Archeologiczne, w którym będziecie mogli zobaczyć między innymi rzeźby z brązu, piękne mozaiki, czy inne znaleziska archeologiczne z Werony i jej okolic. Jeśli jakimś trafem nie zdążycie kupić biletów na spektakl odbywający się na Arenie, bez obaw – zawsze możecie spróbować tutaj.

Zwiedzanie: W poniedziałki w godzinach 13:30–18:30, w pozostałe dni 8:30–19:30.

Bilety: Normalne w cenie 4,50 €, ulgowe – 3 €.

 

Cattedrale di Santa Maria Matricolare (Duomo di Verona)

Katedra została wybudowana na miejscu dwóch innych kościołów, które zniszczyło trzęsienie ziemi w 1117 roku. Kościół został wybudowany w stylu romańskim.

Podczas podziwiania budowli z zewnątrz, Waszą uwagę skupi z pewnością bogato zdobiona, ciekawa i wielopoziomowa fasada. Do jej stworzenia użyto różnobarwnych marmurów. Warto również przypatrzeć się portalowi, który ozdobiony jest rzeźbami zwierząt i proroków.

Podczas zwiedzania nie zapomnijcie o wnętrzu katedry, które kryje piękne dzieła sztuki. Najsławniejszym jest Wniebowzięcie Marii Tycjana, które znajduje się w pierwszym ołtarzu po lewej stronie. Katedra jest trzynawowa – nawy boczne są oddzielone od głównej pasem arkad, które oparte są na czerwonych, marmurowych filarach. Zwróćcie również uwagę na wyżłobienia, które zdobią trzon kolumny na jej całej długości. Spacerując po wnętrzu kościoła, zajrzyjcie też do bocznych naw – znajdziecie tutaj renesansowe kaplice. W katedrze kryją się również liczne grobowce, chociażby św. Agaty, czy papieża Lucio III.

Zwiedzanie: katedra jest otwarta w okresie od marca do października, od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-17:30, zaś w niedziele i festiwalowe dni od 13:30 do 17:30.

W pozostałym okresie (listopad – luty) od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00–13:00 i 13:30–17:00. W sobotnie popołudnia kościół zamykany jest o 16:00. W niedziele i dni festiwale zwiedzać można od 13:30 do 17:00.

Bilety: bilet normalny kosztuje 2,50 €, zaś ulgowy – 2 €.

 

Dom Julii (Casa di Giulietta) oraz grób Julii

Jest to miejsce, które często podaje się jako pierwszy obowiązkowy zabytek do zobaczenia w Weronie. Słynny dom przyciąga co roku rzesze turystów, szczególnie podczas walentynek. Do posągu Julii wije się kolejka, ponieważ każdy chce dotknąć jej piersi, aby zapewnić sobie szczęście w miłości. Przechodząc przez bramę prowadzącą na podwórze, mijamy setki podpisów i kolorowych karteczek. Niektórzy decydują się nawet na zdjęcia z balkonu i odgrywanie scenek z dramatu ze swoją drugą połówką. Chyba niezależnie od pory jest tutaj zawsze tłum turystów, którzy zahipnotyzowani historią miłosną, nie mogą oderwać się od aparatów.

Dom Julii przyciąga i stał się symbolem prawdziwej miłości, jednak tak naprawdę powstał w XII wieku na życzenie bogatej włoskiej rodziny – Capelli. Ze względu na podobnie brzmiące nazwisko, budynek przejął rolę domu Julii. Ciekawostką jest fakt, że dom pierwotnie nie posiadał balkonu. Został on dobudowany przed II wojną światową. Mało osób ma o tym pojęcie, jednak wielu osobom to po prostu nie przeszkadza – siła tego miejsca jest zbyt duża!

Zwiedzanie: Zwiedzanie jest możliwe w godzinach 13:30–19:30 w poniedziałki oraz 8:30–19:30 w pozostałe dni.

Bilety: Wejście na dziedziniec jest darmowe, za to zwiedzanie domu (wraz z wejściem na balkon) to koszt 6 € dla biletu normalnego oraz 4,50 € dla ulgowego. Z Verona Card zwiedzanie jest darmowe.

 

Dom Romea

Większość turystów zapomina o tym, że istnieje jeszcze… dom Romea. Dotrzeć do niego możemy wychodząc z bramy obok domu Julii. Dom Romea znajduje się w pięknym pałacu przy Via Arche Scaligere.

Inną atrakcją związaną ze słynną parą jest tzw. grób Julii, który znajdziecie w krypcie kościoła San Fransesco al Corso. Nie jest to tak naprawdę miejsce pochówku postaci z dramatu, jednak panny młode z chęcią zostawiają tutaj swoje bukiety ślubne, wierząc, że przyniesie im to szczęście w miłości. Odwiedzając kryptę w kościele, warto przy okazji w klasztorze zobaczyć muzeum fresków. Jeżeli zaś przyjdzie Wam drogie czytelniczki brać ślub we Włoszech, nie zaszkodzi zahaczyć z bukietem o grób Julii!

Zwiedzanie: Grób jest czynny tak samo jak dom Julii, czyli w godzinach 13:30–19:30 w poniedziałki oraz 8:30–19:30 w pozostałe dni.

Bilety: Jeśli chcielibyście odwiedzić dom Julii, muzeum fresków wraz z grobem, za bilet łączony zapłacicie 7 € (normalny) lub 5 € (ulgowy). Wejście do samego grobu kosztuje odpowiednio dla dorosłych 4,50 €, a 3 € z ulgą.

 

Piazza delle Erbe

Drugim najważniejszym placem Werony jest Piazza delle Erbe. Jest to plac targowy, który każdego dnia tętni życiem. Pełno tutaj kolorów, soczystych owoców, warzyw i tłumu ludzi. Gdybyście szukali pamiątek, to jest to idealne miejsce, aby uzupełnić zbiory. Jeśli chcielibyście przejść do niego z Piazza Bra, najlepiej udać się na spacer po Via Mazzini, ulicy handlowej, na której znajdziecie najdroższe i najbardziej luksusowe sklepy w mieście (z tego powodu ulicę warto przejść całkiem żwawo, nie oglądając się – inaczej możemy szybko opróżnić zawartość portfela).

Plac znajduje się w miejscu dawnego rzymskiego forum. Jeśli zgłodniejecie, powinniście udać się w stronę północno zachodniej części placu, gdzie stoi barokowy Palazzo Maffei. Budynek odznacza się piękną fasadą oraz balustradą, którą zdobią na szczycie posągi Herkulesa, Jowisza, Wenus, Merkurego, Apolla i Minewry. Wnętrze tego pałacu kryje w sobie jedną z najlepszych restauracji w mieście – Ristorante Maffei. W podziemiach zaś będziecie mogli oglądać fragmenty miasta z czasów rzymskich. Przed pałacem stoi kolumna z uskrzydlonym lwem, który jest symbolem Republiki Weneckiej.

Rozglądając się po placu, w okolicach Palazzo Maffei możecie podziwiać budynek Casa dei Mercante (Domus Mercatorum), czyli giełdę kupiecką. Obok niej znajduje się Torre del Gardello. Warto także zwrócić uwagę na średniowieczne kamienice ozdobione freskami, znajdujące się po drugiej stronie oraz na Case Mazanti, która ozdobiona jest pięknymi malowidłami (można ją zwiedzać tylko z zewnątrz).

Nad placem góruje Torre dei Lamberti – wysoka na 83 metry wieża, o oryginalnej, w dolnej części „prążkowanej” fakturze. Dla poszukiwaczy najlepszych widoków, wejście na szczyt wieży zdaje się być obowiązkiem. Na wieżę można wejść lub wjechać windą. Z góry będziecie mogli podziwiać nie tylko miasto, ale również Alpy, dlatego koniecznie weźcie ze sobą aparat!

Na środku placu znajdziecie za to fontannę z marmurowym posągiem Madonna Verona. Nazwa jednak jest myląca, ponieważ Madonna jest tak naprawdę rzeźbą rzymską.

Zwiedzanie: Torre dei Lamberti jest otwarta codziennie w godzinach od 11:00 do 19:00.

Bilety: Bilet łączony na wieżę oraz do Achille Forti Gallery of Modern Art (znajduje się w Palazzo della Ragione) kosztuje 8 € za bilet normalny i 5 € za ulgowy.

 

Piazza dei Signori

Aby przejść do kolejnego placu – Piazza dei Signori, musicie przejść przez bramę (łuk) Arco della Costa. Jego nazwa pochodzi od zawieszonego nad przejściem żebra wieloryba. To wokół tego placu skupiała się władza państwa-miasta, zaś teraz Piazza dei Signori jest często nazywany „sercem Werony”.

Wchodząc na plac, po prawej stronie zobaczycie Palazzo del Comune, który często nazywany jest także Palazzo della Ragione. Budynek był kiedyś siedzibą pierwszego urzędu miejskiego, zaś obecnie znajduje się tutaj wspomniana wyżej Achille Forti Gallery of Modern Art. Z wewnętrznego dziedzińca wyrasta opisywana już wieża Torre dei Lamberti. Znajdują się tutaj także XV-wieczne schody.

Po przeciwnej stronie placu warto zwrócić uwagę na renesansową, XV-wieczną Loggie del Consiglio, która pokryta jest pięknymi freskami. Na jej szczycie możecie dostrzec posągi wybitnych Rzymian, którzy urodzili się w Weronie. Loggia del Consiglio pełniła funkcję sali obrad rady miejskiej. Obecnie jest zamknięta dla zwiedzania i otwierana jedynie przy rzadkich okazjach.

Innymi wartymi uwagi budynkami jest Palazzo del Capitano (siedziba władz za czasów weneckich) oraz dawna rezydencja rodu della Scala. Na środku placu stoi zaś pomnik Dantego, który zwrócony jest w stronę Palazzo della Ragione oraz wspomnianego del Capitano. To ponoć w Weronie poeta rozpoczął pracę nad słynną „Komedią”. Jeśli ktoś z Was jest pisarzem, to może właśnie w Weronie odnajdzie wenę, potrzebną do stworzenia dzieła życia?

 

Kościół Santa Maria Antica i Arche Scaligere

Pod łukiem między Palazzo Prefettura a Palazzo del Capitano wiedzie uliczka Maria Antica, którą dojdziecie pod wejście do kościoła Santa Maria Antica. Jest to romańska budowla, która została odbudowana na miejscu, w którym stał zniszczony przez trzęsienie ziemi kościół. Santa Maria Antica było prywatną kaplicą Scaligerich. Na dziedzińcu znajdziecie żelazne kute ogrodzenie, za którym można podziwiać Arche Scaligere.

Arche Scaligere to jeden z najbardziej skomplikowanych gotyckich zabytków. Jest to dziewięć grobowców członków rodziny La Scalla, pochodzących z XIV w. Niektóre z sarkofagów umieszczone są na ziemi, zaś część z nich podwieszono na stopniach. Groby otacza ogrodzenie z kutego żelaza, zaś nad sarkofagami znajdują się bogato zdobione baldachimy. Łatwo w tym miejscu zauważyć motyw drabiny, która była symbolem rodu La Scalla. Arche Scaligere uznawane jest za bardzo cenny zabytek gotycki w mieście.

Zwiedzanie: Kościół jest czynny codziennie od 7:30 do 12:30 oraz 15:30–19:00. Grobowce można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–13:00 oraz 15:00–18:00. W poniedziałki Arche Scaligere jest nieczynne.

Bilety: Wejście do kościoła jest za darmo, zaś zwiedzanie Arche kosztuje 1 €.

 

Zamek Castelvecchio + ponte Castelvecchio

Nad Adygą znajduje się jedna z najważniejszych budowli oraz najznakomitszy przykład architektury gotyckiej w Weronie – obowiązkowo musicie sobie zapisać to miejsce do swojej „top listy zwiedzania”. Zamek Castelvecchio został wybudowany przez Scaligerich w połowie XIV wieku. Oprócz funkcji mieszkalnych, zamek pełnił także rolę obronną – po kolei znajdował się tutaj magazyn broni, szkoła wojskowa oraz koszary. Castelvecchio wyróżniają mury z czerwonej cegły z charakterystycznymi blankami w kształcie litery M. Dawniej zamek był otoczony fosą, która jest obecnie sucha.

Obecnie (a raczej od 1925 roku) znajduje się tutaj muzeum miejskie. Warto je odwiedzić, ponieważ znajdziecie tutaj bogate zbiory dzieł sztuki z okresu średniowiecza – podczas zwiedzania będziecie mogli podziwiać piękne obrazy, biżuterię, ceramikę, dzwony, broń oraz wiele innych przedmiotów. Z zamku rozpościera się też piękny widok na Weronę i Adygę. Warto na chwilę się tutaj zatrzymać, aby popodziwiać okolicę.

Charakterystyczny dla budowli jest także most Castelvecchio, który często nazywany jest Ponte Scaligero. Stanowi on część danego systemu obronnego. Most zniszczyli w 1945 roku, wycofujący się z miasta Niemcy (zniszczone zostały również inne mosty). Został później całkowicie odbudowany.

Zwiedzanie: Muzeum w zamku jest otwarte codziennie od 8:30 do 19:30, zaś w poniedziałki w godzinach 13:30–19:30.

Bilety: Bilet normalny kosztuje 6 € , zaś ulgowy 4,50 €. Z Verona Card wejście jest darmowe.

 

Kościół św. Anastazji

Jest to największy kościół w Weronie. Tworzenie budowli rozpoczęli dominikanie, ale ród della Scala miał również duży udział przy tworzeniu zabytku. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim, z użyciem czerwonej cegły. Charakterystyczna jest wysoka dzwonnica, którą można podziwiać z wielu miejsc w Weronie. Warto również zwrócić uwagę na górną część fasady, która nigdy nie została wykończona.

Również koło wnętrza nie powinniście przejść obojętnie. Oko przykuwają XIV-wieczne rzeźbienia drzwi, które przedstawiają sceny z Nowego Testamentu. Intrygujące są także tzw. gobbi, czyli figury „garbusów”, które z całych sił podtrzymują kropielnice. Podczas spaceru zwróćcie uwagę także na freski Altichiera w absydzie, mozaikę na posadzce, kolumny dzielące kościół na trzy nawy oraz freski na sklepieniu. Najpopularniejszym dziełem sztuki jest fresk Pisanella Św. Jerzy ocalający księżniczkę, który znajduje się po prawej stronie ołtarza, nad kaplicą.

Zwiedzanie: W okresie od marca do października kościół otwarty jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00–18:00, w niedziele oraz dni festiwalowe 13:00–18:00. Od listopada do lutego zaś świątynie można zwiedzać od poniedziałku do piątku 10:00–13:00 i od 13:30 do 17:00, w niedziele i dni festiwalowe 13:00–17:00.

Bilety: Bilet normalny kosztuje 2,50 €, ulgowy – 2 €.

 

Centro Internazionale di Fotografia Scavi Scaligeri

Jest to muzeum, a raczej galeria fotografii, która organizuje z pozoru normalne wystawy. Z pozoru, ponieważ galerie znajdują się w podziemnym labiryncie wykopalisk, które ukazują historię miasta od czasów rzymskich do panowania Scaligerich. Galeria znajduje się na dziedzińcu Palazzo del Tribunale, a raczej pod nim.

Zwiedzanie galerii: Od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 19:00. Kasa biletowa jest czynna do 18:30, w poniedziałki galeria jest nieczynna.

Bilety: Bilet kosztuje 5 €.

 

Giusti Garden

Ogród jest uznawany za jeden z cudów miasta. Teren został zaprojektowany w XVI wieku dla rodziny Giusti. Znajdują się tutaj prastare drzewa, fontanny, groty, czy gargulce. Podczas zwiedzania z pewnością zauważycie jak cały ogród został dokładnie zaprojektowany, wykorzystując różne poziomy terenu. O klimacie tego miejsca świadczy fakt, że odwiedzały go takie postacie jak Goethe czy Mozart. Jest to idealna receptura na romantyczną randkę – udany spacer macie gwarantowany.

Zwiedzanie: od kwietnia do września ogród jest otwarty w godzinach 9:00–20:00, zaś w pozostałym okresie od 9:00 do 19:00. Teren znajduje się przy Via Giardino Giusti.

Bilety: Bilet normalny kosztuje 7 €, zaś ulgowy – 5 € .

Pozostałe

Co warto:

• Jeśli będziecie w Weronie na dłużej i nie chcecie poruszać się jedynie po centrum lub Wasz nocleg jest trochę dalej, warto wykupić sobie Verona Card, która daje nie tylko zniżki na komunikację, ale także na atrakcje w mieście. Więcej o karcie w zakładce Transport.

• Wybrać się na jeden ze spektakli, które odbywają się na Arenie.

• Będąc w Weronie, koniecznie musicie pojechać nad pobliskie jezioro – Lago di Garda. Widoki są naprawdę przepiękne!

• Podczas spaceru po mieście warto skusić się także na… lody! Najlepsze lodziarnie znajdują się przy Via Capello, ale znajdziecie je także chociażby na Via Mazzini.

 

Czego nie warto:

• Kupować pamiątek w sklepiku, który znajduje się w Domu Julii. Być może sklep ma spory asortyment, jednak idzie za tym dosyć wysoka cena. Bardzo ładne pamiątki zakupicie także na straganach Piazza delle Erbe, jednak nie przepłacając.

• Przyjeżdżać tutaj w szczycie sezonu, ponieważ tłumy turystów mogą odebrać Wam klimat tego miejsca.

• Skupiać się jedynie na Domu Julii – słynna historia zakochanych powoduje, że wielu odwiedzających Weronę zapomina o wszystkim i biegnie do słynnego domu, czy grobowca. Warto pamiętać, że to nie są „prawdziwe miejsca”, a Werona ma także oprócz tego wiele innych zabytków do zaoferowania.

• Jeśli mieszkacie blisko centrum, nie warto jeździć komunikacją miejską – zabytki są w miarę blisko siebie, a docierając do nich na własnych nogach, zobaczycie po drodze o wiele więcej znanych miejsc i poczujecie klimat miasta.

 

Czy wiecie, że: ludzie są jedynymi ssakami na Ziemi, które chętnie odkładają spanie na później? :) Wiadomo, że spać gdzieś trzeba, ale jak znaleźć najtańszy hotel dostosowany do Waszych wymagań? Zerknijcie tutaj, żeby znaleźć najlepsze oferty noclegów.

Jeśli jednak nie chcecie się szukać miejsca, w którym będziecie mogli oddać się w objęcia Orfeusza, po prostu powiedzcie nam, jakie noclegi Was interesują – osobiście zaplanujemy Waszą podróż, znajdując najlepsze oferty, o jakich nawet nie śniliście! Po prostu wypełnijcie formularz kontaktowy lub skontaktujcie się przez nasz Fanpage na Facebooku Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i bardzo zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry dziękujemy Wam za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.