WeronaWprowadzenie
Karol Dickens mówił o Weronie: „O urocza Werono! Z twoimi wiekowymi pałacami, z twoimi rzymskimi bramami, z kościołami ozdobionymi marmurem i okazałymi pałacami. Byłaś zawsze uroczą Weroną i taką pozostaniesz w mojej pamięci”.
Spacerując po uliczkach miasta, dostrzeżecie, że nie da się nie zgodzić z tymi słowami. Werona pokaże Wam swoją subtelność i prawdziwy romantyzm. Piękna architektura, która oświetlona jest pobliskimi latarniami sprawia, że wieczorne spacery mogłyby trwać wiecznie. Werona to miasto iście artystyczne – jej finezyjne, piękne okazy sztuki można spotkać na każdym kroku, a dźwięki z miejscowych oper odbywających się na Arenie, niosą się po całym mieście.
Podczas pobytu, warto usiąść w romantycznej restauracji i podziwiać XIV-wieczny most Scaligerów na Adydze oraz inne, równie piękne, pobliskie zabytki.
Spodobał Wam się ten wstęp do przewodnika po Weronie? Możecie już teraz zrobić więcej i odłożyć w czasie marzenia o tym miejscu! Skontaktujcie się z nami poprzez formularz kontaktowy lub przez nasz Fanpage na Facebooku. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Werona jest stolicą prowincji Euganejskiej oraz rozwiniętym ośrodkiem handlu, a jednocześnie jednym z najbogatszych miast północnych Włoch. Stanowi ona także drugie pod względem liczby ludności miasto w tym regionie. Jeżeli chodzi zaś o obszar metropolitalny, to zajmuje on 1070,9 km2.
Etymologia słowa „Werona”, wiąże się z kilkoma ciekawymi hipotezami. Pierwsza z nich mówi, że nazwa miasta pochodzi z języka etruskiego, w którym Vera oznaczało imię osoby. Również w dialekcie celtyckim, można doszukać się powiązań, ponieważ wiele rzek nosi jeszcze imiona pochodzące z korzeni galijskich. Niektórzy zwracają również uwagę na to, że w łacinie słowo Ver, oznacza wiosna. Istnieje także legenda, w której założyciel obecnego miasta, przywódca celtycki - Brennus, nazwał nowe tereny: Vare Roma, czyli Biada Rzymowi, co w dalszym etapie przekształciło się w Verona.
Od lat, Werona jest chętnie odwiedzana przez setki tysięcy turystów. Do miasta przyciągają ich piękne, zabytkowe budowle, w tym domy Romea i Julii. Przed słynnym domem, na dziedzińcu XX-wiecznej kamienicy stoi posąg Julii z brązu. Mieszkańcy tamtego regionu wierzą, że dotknięcie piersi Julii zapewni im szczęście w miłości, co coraz częściej jest popularyzowane wśród turystów. Podróżnych przyciąga również wyjątkowy klimat miasta oraz przeróżne wydarzenia, jak chociażby jeden z najciekawszych festiwali operowych, odbywającym się na świeżym powietrzu – Opera Festival Arena di Verona.
Marzą Wam się wakacje w Weronie? :) Cudowna pogoda, piękne widoki, chwila relaksu? Chcecie, żeby ktoś po prostu Was tam zabrał, bez zadawania zbędnych pytań? :) Wystarczy kliknąć tutaj, żeby wybrać coś dla siebie z setek ofert najbardziej popularnych biur podróży! :)
Geografia
Werona ma bardzo ciekawe położenie. Z jednej strony otaczają ją wzgórza św. Piotra, z drugiej leży ona wzdłuż brzegów rzeki Adygi, która odegrała istotne znaczenie w historii miasta. Adyga dociera tutaj do Niziny Padańskiej, gdzie płynie przybierając kształt litery S.
W skali państwa Werona położona jest w północno-wschodnich Włoszech, w regionie administracyjnym Wenecja Euganejska. Stąd niedaleko jest do Padwy oraz Wenecji, zaś od Jeziora di Garda to ogległość jedynie około 30 km. Z tego powodu, wycieczka nad di Garda jest chyba idealnym pomysłem na przedłużenie sobie wakacji o kilka dni.
Historia
Początki Werony sięgają aż czasów prehistorycznych, kiedy to powstawały pierwsze osiedla na wzgórzu św. Piotra. W czasach przed naszą erą zdobyli ją Celtowie. Następnie w tych rejonach powstała kolonia rzymska, co zapoczątkowało bardzo dynamiczny rozwój miasta.
Następnie miejscowość weszła we władanie ludów barbarzyńskich, aż ostatecznie w 1136 r. stała się komuną miejską. Od tego momentu okupowany teren często pełnił funkcję fortyfikacji, ze względu na następujące po sobie wojny.
W 1796 roku Werona została zdobyta przez Napoleona. W wyniku umowy z Austriakami, miasto zostało podzielone wzdłuż brzegu Adygi, tym samym dzieląc Weronę na część austriacką oraz część francuską.
Za sprawą kongresu wiedeńskiego, miasto zostało trwale związane z Austrią – tym samym zaczęło pełnić funkcję bardzo istotnego punktu strategicznego dla wojsk Habsburgów.
W 1886 roku Werona wraz z całą Wenecją Euganejską została podbita przez dynastię sabaudzką po III wojnie o niepodległość Włoch. Był to okres względnego spokoju, ponieważ nikt nie spodziewał się tego, co ma się wydarzyć.
Miasto dotkliwie ucierpiało, ponieważ w trakcie II wojny światowej, bombardowania zniszczyły sporą część zabudowań. Po upadku faszyzmu, zorganizowano tutaj ośrodek Włoskiej Republiki Socjalnej. W mieście rozgrywał się proces przeciwko członkom Narodowej Partii Faszystowskiej, który zakończył się egzekucją „frondy” na brzegach Adygi.
Wraz z wejściem Włoch do NATO, Werona stała się istotnym strategicznie punktem. Przez cały okres zimnej wojny pełniła ważną rolę militarną dla Stanów Zjednoczonych.
Historia miasta jest również mocno związana ze słynną Adygą. Jeszcze do niedawna, Werona była w znacznej mierze zależna od rzeki, która była niezbędna dla działalności handlowej i przemysłowej aglomeracji. Adyga od dawien dawna była używana do transportu towarów. Stanowiła ona jedyną drogę komunikacji żeglownej, która docierała aż do Trydentu. Transport towaru był obsługiwany przy nabrzeżach, dlatego też przy rzece budowano budki celne i wieże. Wyrabiano także bloki z marmuru i drewno, które były później transportowane rzeką. Dzięki temu powstawały liczne stocznie okrętowe, pompy odnawiające, czy siedziby przedsiębiorstw.
Niezbędna dla rozwoju Adyga pokazała również swoje groźne oblicze. W 1882 roku doszło do powodzi, która zalała większą część miasta. W wyniku tego kataklizmu, zniszczone zostały setki domów i zburzone dwa mosty. Po tej klęsce żywiołowej mieszkańcy Werony musieli zmodyfikować bieg rzeki, zmieniając przy tym znacznie wygląd miasta. Wybudowano mury wzdłuż osady, zamknięto Adigetto i Acqua Morta. Wybudowano także kanał przemysłowy Camuzzoni, który miał za zadanie kierować część wód w inną stronę.
Kiedy mówimy o Weronie, nie sposób nie wspomnieć o słynnej historii Romea i Julii. To właśnie ona przyciąga tłumy turystów pod dom Julii. Turyści pragną pozostawić swój podpis w bramie prowadzącej na dziedziniec. Są również tacy, którzy odgrywają nawet sceny ze słynnego dramatu. Siła tego miejsca oraz historii jest tak silna, że już od ponad 70. lat ludzie z całego świata wysyłają listy do Julii, opowiadając w nich o swoich nieszczęśliwych miłościach. Czy wobec tego Julia zna receptę na złamane serce? Sami musicie się przekonać!
Spacerując po mieście, można stwierdzić, że to wcale nie Paryż jest najbardziej romantycznym miastem na świecie. Będąc bowiem w Weronie podczas Dnia Zakochanych, do domu Julii prowadzi droga, ozdobiona wspaniałą iluminacją, która jest stworzona przez czerwone światła, złożone z setek lamp w kształcie serc. W tym czasie odbywa się w mieście festiwal Verona in love, na którym każdy, kto chciałby wyrazić w oryginalny sposób swoje uczucia, powienien zabrać w romantyczną podróż swoją drugą połówkę.
A teraz kilka wskazówek podróżnicznych dla Was:
• Jeśli będziecie w Weronie, pójdźcie na spacer ulicą Via Delle Fogge, nad którą znajduje się łuk z rzeźbą Girolamo Fracastoro z kamienną kulą w dłoni. Legenda głosi, że jeśli pod łukiem stanie człowiek, który nigdy nie dopuścił się grzechu, kula spadnie mu na głowę.
• W niemal całych Włoszech prezenty bożonarodzeniowe przynosi dzieciom święty Mikołaj, dzieciątko Jezus lub Befana. W Weronie za to tą rolę pełni święta Łucja, która obdarowuje dzieci... 13 grudnia.
• W ostatni karnawałowy piątek w Weronie rozpoczyna się Sfilata di Carri Allegorici. Jest to Wielka Parada Wozów Karnawałowych, która z pewnością dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń. Podczas tego wydarzenia będziecie mogli podziwiać przejazdy kolorowych platform pełnych tańczących przebierańców. Każda dzielnica przygotowuje swój wehikuł, który powinien być jak najbardziej oryginalny, związany z baśnią, kinem czy polityką.
Chcielibyście pozwiedzać Weronę bezstresowo, a nie znacie wystarczająco dobrze języka włoskiego? Zachęcamy Was do skorzystania z kursów językowych oferowanych przez jednego z naszych partnerów. W ramach nich, ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online oraz dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy z tej opcji i gorąco ją polecamy! Koszt całego kursu to... mniej niż 100 zł! Poznajcie więcej szczegółów tutaj.
Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i BARDZO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry dziękujemy Wam za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor