Białystok

BiałystokCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Zwiedzanie Białegostoku należy rozpocząć od wizytówki miasta, czyli Pałacu Branickich, nazywanego także Wersalem Polskim oraz Wersalem Północy. Rezydował w nim Jan Klemens Branicki, który dokonał jego przebudowy i upiększenia. Dzięki niemu do Białegostoku tłumnie zjeżdżali polscy królowie, m.in. Stanisław August Poniatowski oraz cesarz austriacki Józef II, czy król pruski Fryderyk Wilhelm II. Pałac Branickich w Białymstoku imponuje nie tylko barokową fasadą, ale także przepięknymi i zadbanymi ogrodami, które nacieszą oko każdego estety. Warto również przejść się na spacer po Plantach, parku miejskim, znajdującym się w sąsiedztwie pałacu. Jest tam wiele alejek spacerowych, które zapewniają chwilę wytchnienia w samym centrum miasta. Na Plantach nie brakuje zarówno adeptów trekkingu, rowerzystów, jak i spacerowiczów czy biegaczy. Kierując się przez ogrody Pałacu Branickich, po wyjściu z głównej bramy, wystarczy skręcić w lewo. Następnie idąc prosto dotrzecie do Alei Zakochanych – urokliwej części parku pełnego artystycznie przystrzyżonych drzew i dających orzeźwienie fontann.

 

Wejścia do parku od strony ulicy Legionowej strzeże pies Kawelin. Nieco przerazić mogą Was wyłupiaste oczy i szeroko otwarty, lekko pomarszczony pysk zwierzęcia. Nie martwcie się. Mimo swej widocznej brzydoty, rzeźba wzbudza żywe zainteresowanie nie tylko wśród turystów, ale także wśród mieszkańców miasta. Co więcej, z psem Kawelinem związanych jest wiele ciekawych historii. Jedna z nich głosi, że nazwa „Kawelin” pochodzi od nazwiska stróża przedwojennego hotelu Ritz. Według innej – rzeźba przedstawia psa carskiego pułkownika, Mikołaja Kawelina. Złośliwi mówią, że jest to podobizna samego wojskowego, który szczerze mówiąc, nie należał do zbyt urodziwych. Podobno tylko osoba o prawdziwie czystym sercu może, bez ryzyka kontuzji, włożyć rękę do paszczy psa Kawelina. Jeśli okaże się inaczej, kamienne zwierzę miałoby ożyć, a jego kły zmiażdżyć dłoń nieszczęśnika.

 

Jeśli chcecie zobaczyć najważniejsze zabytki w Białymstoku, to po Pałacu Branickich i Plantach, powinniście odwiedzić Rynek Kociuszki Biaystok 2Rynek Kościuszki, który od lat jest głównym punktem spotkań wielu białostoczan. Jeśli jakiś białostoczanin będzie chciał się z Wami spotkać pod fontanną, to znak, że chodziło o fontannę znajdującą się na rynku, tuż przy ratuszu (bo inne tak naprawdę się nie liczą :)). Wspomniany ratusz nigdy nie był siedzibą władz miejskich. Dawniej pełnił funkcję handlową, obecnie mieści się w nim Muzeum Podlaskie, gdzie można podziwiać między innymi galerię malarstwa polskiego XVIII-XX wieku. Dookoła rynku znajdują się liczne restauracje i kawiarnie, w których można przyjemnie spędzić czas ze znajomymi, a nawet w pojedynkę. Dzieje się tu naprawdę bardzo wiele! Koncerty, festiwale, jarmarki – wszystko w samym sercu miasta.

 

Kilka kroków dalej znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, odsłonięty 11 listopada 1991 roku. Upamiętnia nie tylko wielkiego marszałka, ale przypomina również o jego licznych wizytach w Białymstoku. Krok dalej znajduje się neogotycki Kościół Farny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednak mało kto pamięta, że dużo wcześniej powstał „biały kościół” boczny, zwany inaczej „starym kościółkiem” – będący jednocześnie najstarszym zabytkiem miasta. We wnętrzu świątyni można przyjrzeć się pięknym malowidłom ściennym oraz odnaleźć ślady przeszłości miasta w postaci relikwii zasłużonych dla Białegostoku: Aleksandry Branickiej, jej męża Stefana Mikołaja oraz ich syna – Jana Klemensa Branickiego. Dopiero w XX wieku stary kościółek „doczekał się” przybudówki w formie okazałej neogotyckiej katedry. W jej głównej nawie możecie zobaczyć scenę z Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w bocznych zauważycie płaskorzeźby przedstawiające wydarzenia z życia Matki Boskiej. Na miejscu przeznaczonym dla chóru widnieją zabytkowe organy. Jeśli odwiedzicie Białystok latem, to możecie wstąpić do katedry na recitale organowe. Jeśli więc jesteście fanami takich dźwięków, to nie powininiście się długo zastanawiać.

 

Na pewno warto zobaczyć białostockie cerkwie. To rzadki widok dla mieszkańców innych regionów, w których dominuje jedna religia. W Białymstoku prawosławnych obiektów sakralnych jest naprawdę wiele i każdy z nich ma w sobie coś niepowtarzalnego. Kilka kroków od Rynku Kościuszki, przy ulicy Lipowej, znajduje się Cerkiew Św. Mikołaja. Wnętrze zachwyci Was przepięknymi ikonami i freskami. Oprócz tego, warto pozostać dłużej na nabożeństwie i wsłuchać się w magię śpiewu cerkiewnego chóru. Świątynia otwarta jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-16:00. Jeszcze bardziej zachwyci Was monumentalna Cerkiew Św. Ducha. Jej architektura odwołuje się do symboliki Zesłania Ducha Świętego. Zdobi ją pięć kopuł, uosabiających Chrystusa i Ewangelistów. W pobliżu znajduje się wieża (a na niej aż 10 dzwonów) oraz pomnik poświęcony prawosławnym mieszkańcom Białostocczyzny, którzy stracili życie w latach 1939-1956. W środku natomiast – zapierające dech w piersiach ikony i freski.

Jeśli ktoś z Was interesuje się starą zabudową, to koniecznie musi odwiedzić Bojary. To jedna z dzielnic Białegostoku, w której znajdziecie pozostałości po dawnych drewnianych domach parterowych. Wyglądem przypominają one mieszczańskie dworki. Niestety jest ich coraz mniej, ponieważ obecnie wypierane są przez nowoczesne bloki mieszkalne. Mimo to, polecamy spacer po urokliwych ulicach Bojar, m.in. ul. Kraszewskiego, Starobojarskiej czy Słonimskiej.

 

Atrakcje w Białymstoku

 

W czerwcu odbywają się Dni Białegostoku. Tej imprezie towarzyszy wiele wydarzeń, m.in. koncerty, pokazy, wystawy, jarmarki. Jest to świetna okazja do wspólnej zabawy z mieszkańcami Białegostoku. Wydarzenie odbywa się przez cały weekend w okolicach imienin Jana – na cześć patrona miasta – hetmana Branickiego.

Pod koniec lipca w Białymstoku odbywa się Podlaska Oktawa Kultur. Oprócz pokazów tańca i tradycyjnych strojów ludowych, usłyszycie skoczne dźwięki muzyki ludowej z różnych stron świata. Jednak głównym założeniem festiwalu jest zaprezentowanie bogatej kultury Podlasia. W ciągu ośmiu dni na widzów czeka wiele występów, wystaw, spotkań i warsztatów.

Corocznie, w okolicach grudnia, Białystok staje się na kilka dni stolicą filmów krótkometrażowych. Wszystko za sprawą Żubroffki – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, odbywającego się w Białymstoku od 2006 roku. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach: OKNO NA WSCHÓD, CAŁY TEN ŚWIAT – dla twórców spoza Polski oraz AMATORZY, STUDENCI, NIEZALEŻNI – dla polskich filmowców. Natomiast NAGRODA DZIKIEGO ŻUBRA to wyróżnienie przyznawane przez publiczność. Oprócz pokazów filmowych pięć dni festiwalu wypełniają różnorodne warsztaty, koncerty, wystawy czy panele dyskusyjne.

Wypoczynek
  • Plaża miejska Dojlidy – w okresie letnim zrelaksować się można na plaży miejskiej na osiedlu Dojlidy. Nad Zalewem Dojlidzkim możecie nie tylko ogrzać się w promieniach słońca, uprawiać sporty wodne, ale także pograć w siatkówkę plażową czy piłkę nożną. Lubicie grillować? Znajdzie się miejsce i na to! Dodatkowo są tam place zabaw dla najmłodszych, siłownia i pole kempingowe. To jeszcze nie wszystko! Przez cały rok czynna jest wypożyczalnia rowerów oraz sprzętu do nordic-walkingu. Zimą na Dojlidach również można podejmować różne aktywności. Narty? Proszę bardzo! Wytyczona jest trasa biegowa, w razie braku sprzętu – narty zawsze można wypożyczyć.
  • Wycieczka do Supraśla – jeśli znudzi Wam się plaża miejska w Dojlidach, to zawsze możecie wybrać się do pobliskiego Supraśla. Będziecie mieli okazję poprzechadzać się urokliwymi alejkami wzdłuż rzeki, odwiedzić prawosławny Monastyr Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz Muzeum Ikon. Poznacie zakamarki miasta znane z takich produkcji, jak: U Pana Boga za piecem czy serialu: Blondynka, a w tutejszych knajpkach spróbujecie przysmaków tatarskich i babki ziemniaczanej.
  • Ścieżki rowerowe – dla fanów aktywnego wypoczynku, nie lada gratka. Zarówno w Białymstoku, jak i poza nim znajduje się wiele ścieżek rowerowych. Dzięki BiKERowi (Białostockiej Komunikacji Rowerowej) możecie przemieszczać się miejskimi rowerami, gdziekolwiek tylko chcecie. Ceny za korzystanie z pojazdów nie należą do najwyższych, a przez Białystok i okolice wiedzie Wschodni Szlak Rowerowy GreenVelo. Wobec tego, łącząc przyjemne z pożytecznym, można poznać najpiękniejsze zakątki Podlasia. Poniżej mapa ścieżek rowerowych w Białymstoku: https://goo.gl/eCn67X.
Pozostałe

Warto w Białymstoku:

Tym, co zdecydowanie warto zobaczyć w Białymstoku, jest Pałac Branickich. Obecnie mieści się tam Uniwersytet Medyczny, dlatego wejście do części pałacu nie kosztuje zupełnie nic. Natomiast tam, gdzie dostęp jest ograniczony, możecie skorzystać z usług przewodnika (codziennie prócz poniedziałków). Wystarczy przejść do prawego skrzydła budynku, gdzie znajduje się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji (otwarte od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00, w sobotę i w niedzielę – od 9:00 do 17:00). Na bilet wydacie jedynie 10 zł (za bilet normalny) i 5 zł (za ulgowy). Za tę skromną kwotę zwiedzicie pałac z przewodnikiem. Niemożliwe? A jednak! Zachęcamy więc do skorzystania z tej atrakcji nie tylko poprzez podziwianie jej od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz.

 

Będąc na Rynku Kościuszki, warto wstąpić do Muzeum Podlaskiego, które ma siedzibę w ratuszu. Jego zbiory zawierają ponad 120 obrazów wybitnych malarzy – polskich i zagranicznych, m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Koszt biletu normalnego wynosi 8 zł, ulgowego – 4 zł, a rodzinnego (dorośli z dziećmi do 18 roku życia, max. 5 osób) – 16 zł. Cena za oprowadzanie to 24 zł dla szkół i 35 zł dla innych grup. Muzeum czynne jest codziennie od 1 maja do 31 sierpnia, oprócz poniedziałków i świąt, w godzinach 10:00-17:00 (wtorki, środy, czwartki, soboty, niedziele) oraz od 10:00 do 18:00 – w piątki. Natomiast w dniach od 1 września do 30 kwietnia, od wtorku do niedzieli – w godzinach 10:00-17:00. Wstęp na wystawy stałe w niedziele jest bezpłatny.

 

Do ciekawych miejsc w Białymstoku należy wieża Kościoła św. Rocha. Rozciąga się tam bardzo ładna panorama na miasto. A wszystko zupełnie za darmo. Aby tam dotrzeć, wystarczy przejść cały Rynek Kościuszki, dalej podążać wzdłuż ulicy Lipowej. Na jej końcu zobaczycie wysoki biały kościół usytuowany na wzgórzu. Wejście na wieżę okupione jest niemałym wysiłkiem, bowiem na górę prowadzi aż 100 stopni. Jednak widok wynagradza poniesiony trud. Otwarte codziennie w godzinach 9:00-16:00, a w niedziele i święta – 14:00-17:00. Polecamy też zwiedzić sam kościół.

 

Jeśli będziecie mieć chwilę, to koniecznie wstąpcie do Galerii Arsenał. Wystawy prezentują dzieła sztuki współczesnej. W ekspozycjach wykorzystywane są różnorodne media, takie jak: malarstwo, rzeźba, fotografia, performance. Oprócz tego, odbywają się tam pokazy filmowe oraz koncerty muzyki awangardowej. Galeria otwarta jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy – 4 zł. Można także zakupić bilet grupowy za 24 zł, jednak grupa musi liczyć co najmniej 6 osób.

 

Po drodze nie zapomnijcie wstąpić do Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Zostało ono utworzone nie tylko po to, aby upamiętnić twórcę języka esperanto, ale także po to, by lepiej zrozumieć historię regionu i jego specyfikę. Jedną z atrakcji jest multimedialna ekspozycja „Białystok młodego Zamenhofa”, która wprowadza w świat XIX-wiecznego i wielokulturowego miasta, w którym żył młody Zamenhof. Druga z nich, o tajemniczym tytule – „Nie od razu pomnik zbudowano”, opowiada o próbach upamiętnienia twórcy esperanto w Białymstoku. Kolejna – „Bojary 2” – to wędrówka wśród fotografii przedstawiających najstarszą dzielnicę miasta. Oprócz tego, centrum oferuje wiele wystaw czasowych, również związanych z ważnymi postaciami dla miasta i regionu. Bilet normalny na ekspozycję stałą kosztuje 8 zł, ulgowy i wejście na ekspozycję czasową – 4 zł. Za zwiedzanie z przewodnikiem (dla grup) w języku polskim zapłacicie 8 zł od osoby, w języku angielskim – 12 zł. Centrum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00.

Zastanawiacie się, jak dotrzeć w te wszystkie miejsca? Poniżej znajdziecie link do mapy Białegostoku z uwzględnieniem opisywanych w przewodniku zabytków i atrakcji: https://goo.gl/OWI14m.

 


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 21:36:04
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy