Białystok

BiałystokInne

Ciekawostki
   • Nazwa miasta składa się z dwóch członów: „biały”, co ze staropolskiego oznacza „czysty” oraz „stok” – strumień, spływający w dół zbocza. Przez Białystok przepływa bowiem rzeka Biała i to najprawdopodobniej od niej utworzono nazwę stolicy województwa podlaskiego.
   • Do 1939 roku w Białymstoku mieszkało ok. 50 tysięcy Żydów, istniało 60 synagog (dziś nie ma żadnej z nich).
   • W Białymstoku mieszka wiele mniejszości narodowych: Białorusini, Litwini, Rosjanie, Ukraińcy, Romowie, Tatarzy. Tych ostatnich jest tutaj ok. 2000.
   • W stolicy województwa podlaskiego (na białostockim Uniwersytecie Medycznym) dokonano pierwszego zapłodnienia in vitro w Polsce.
   • Miasto położone jest na 7 wzgórzach, tak samo jak Rzym.
   • Między Janem Klemensem Branickim a jego żoną Izabelą było 50 lat różnicy.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 21:36:04
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy