Plac Wenecki

Gdzie się znajduje: Piazza Venezia, Roma, Włochy (mapa)

 

 Co warto wiedzieć:

Plac Wenecki to ostoja myśli politycznej, religijnej oraz atrakcji turystycznych. Znajduje się na ruchliwym skrzyżowaniu, gdzie zbiegają się węzły komunikacyjne.

 

 Co zobaczysz na miejscu?

Pałac Wenecki – Fundatorem tej piętnastowiecznej renesansowej budowli był papież Paweł II – znany z zamiłowania do kosztowności i przepychu. W obawie przed dostaniem się papieskich klejnotów w niepowołane ręce, nakazał wybudowanie rozmaitych skrytek w pałacu. Kto wie, może nie wszystkie zostały odkryte? Pałac pełnił funkcję rezydencji papieskiej do połowy XVI wieku, a do 1797 roku Ambasady Republiki Weneckiej. W okresie faszystowskich Włoch rezydował w nim BenittoMussolini.

Dziś turyści podziwiają m.in. arrasy i bizantyjskie ikony nagromadzone przez Pawła II.

Bazylika św. Marka - założona w 336 roku ,natomiast w XV wieku na polecenie wspomianego już papieża Pawła II przyłączono ją do Pałacu Weneckiego oraz przebudowano. Podczas prac przebudowy użyto marmuru z Koloseum.

Ołtarz Ojczyzny to stosunkowo nowa budowla (1885-1911 ),która powstała w celu upamiętnienia niezwykle ważnego wydarzenia - Zjednoczenia Włoch. Jest swoistym pomnikiem króla Wiktora Emanuella II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Ciekawostką jest,że koń na którym siedzi król jest 16 razy większy od przeciętnego konia jedzącego trawę na łące. A skoro o jedzeniu mowa… Po zakończeniu prac nad budową rumaka, zorganizowano w jego brzuchu obiad dla 21 osób! Ten oślepiający marmurowy budynek jest drugim co do wielkości zabytkiem w Rzymie. Znajduje się w nim muzeum poświęcone zjednoczeniu Włoch.

Pałac Bonapartego–znajduje się naprzeciw Ołtarza Ojczyzny. Był rezydencją matki Napoleona – Letycji Ramolino Bonaparte.

Polski Kościół i hospicjum Św. Stanisława – Przy Via Botteghe Oscure – uliczce odchodzącej od Placu Weneckiego ,Polscy pielgrzymi mogą wstąpić na mszę,która odbywa się w naszym ojczystym języku.

 

 Kiedy zwiedzać?

• Cały rok. Najlepiej jesień – zima. W okresach najmniej okupowanych przez turystów.

• Pałac Wenecki od wtorku do niedzieli w godzinach 8:30 -19 :30

• Ołtarz Ojczyzny od poniedziałku do niedziel w godzinach 9:30 -17:30

 

 Ceny:

• Ołtarz ojczyzny (sale muzealne, taras widokowy) bilety wstępu normalny: 7 EUR

10-18 lat i pow. 65 lat: 3,5 EUR

dzieci do 10 lat wstęp wolny

• Pałac Wenecki bilet normalny: 5 euro

bilet dla osób w wieku 18- 25: 2,5 euro

wstęp bezpłatny dla osób poniżej 18 roku życia oraz powyżej 65 roku życia

 

Dla kogo:

• Dla dużych i małych

• Dla pasjonatów historii

• Dla entuzjastów architektury

 

 Dla kogo nie:

• Dla osób,które nie lubią komunikacyjnego zgiełku

 

 Jak dojechać?

• Metrem Linii B Colosseo

• Autobusami : H, 30, 40, 60, 62, 63, 64, 70, 81, 85, 87, 95, 119, 160, 170, 175, 186, 271, 492, 571, 628, 630, 716, 810, 850

• Znajduje się po lewej stronie od Forum Romanum

 

 Więcej informacji:

https://goo.gl/q3TPVB- możecie prześledzić tu jak zmieniał się Plac na przestrzeni wieków

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.